کد خبر: 1754829/1 زمان: 22:28   1400/02/21 بازدید: 100,638

پروین هافبک وسط ، دایی مهاجم نوک 

دو ایرانی درتیم منتخب تاریخ آسیا (عکس)

دو فوتبالیست نامدار ایرانی در لیست بهترین های تاریخ فوتبال آسیا در قرن گذاشته قرار گرفتند. 

به گزارش "ورزش سه "، فدراسیون بین المللی تاربخ و آمار فوتبال در صفحه رسمی خود یازده نفر از بهترین های تاریخ فوتبال آسیا در قرن بیستم  را در ترکیب یازده نفره  معرفی کرده است . انتخابی که در آن از چهار کشور نام برده شده است . 


دو کشور صاحب فوتبال غرب آسیا و دو کشور صاحب فوتبال شرق آسیا یازده بازیکن منتخب آسیا را تشکیل داده اند. ژاپن ، کره جنوبی و عربستان با سه بازیکن در کنار دو فوتبالیست نامدار و بی بدیل تاریخ فوتبال ایران علی پروین و علی دایی منتخبین معرفی شده این ترکیب رویایی آسیا هستند. 


حضور علی پروین در پست هافبک وسط در کنار کیم جوسونگ کره ای و علی دایی در نوک پیکان این تیم در کنار بزرگان آسیا افتخاری دوباره برای دو فوتبالیست نامدار ایران می باشد.

 

 ترکیب 3_4_3 معرفی شده فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال شامل فوق ستاره های زیرمی باشد.

 

 

 

 

 

دروازه بان:محمدالدعیه از عربستان سعودی 
شانزده سال حضور مستمر از سال 1990تا سال 2006 در تیم ملی عربستان و حضور در چهار جام جهانی با ثبت 181 بازی ملی در کارنامه دروازه بانی الدعیه دیده می شود . او که روزگاری به عنوان یکی از اهداف خرید فرگوسن برای جانشینی فابین بارتز در منچستر یونایتد بود در فوتبال عربستان به اختاپوس مشهور بود. محمد الدعیه با تیم ملی عربستان والهلال  به دفعات با نمایندگان ایران روبرو شده است و گلهای به یاد ماندنی از نمایندگان ایران خورده است .گل خداداد عزیزی در جام ملتهای آسیا در سال 96و گل تماشایی حامد کاویانپور در ورزشگاه آزادی به الهلال در سال 79 دو گل تماشایی و ماندگار فوتبالیست های ایرانی به این دروازه بان48 ساله  خوش اخلاق عربستانی است.

 

 

 


مدفع وسط :یاسوهیکو اوکودرا از ژاپن 
او سابقه بیست سال فوتبال با چهار تیم مختلف را در کارنامه خود دارد ، مدافع وسط ژاپنی که در دوران فوتبال حرفه ای خود سابقه زدن 73 گل را در کارنامه خود دارد که برای یک مدافع وسط آمار خوبی می باشد. او که در حال حاضر 69 سال سن دارد در 32 بازی ملی برای کشورش 9گل را نیز به ثمر رسانده است .اکودرا پنج سال پیاپی از سال 1981 در وردربرمن توپ زد و در 159 بازی برای این تیم به میدان رفت و یک گل را نیز به ثمر رساند. 

 

 

 


مدافع وسط :هونگ میونگ بو از کره جنوبی 
این روزها 53 سال سن دارد و در میانسالی قرار دارد . بازی های ملی او 136 بازی با سابقه زدن 10 گل برای کره جنوبی است . در سه جام جهانی 1998،1994و2002 یکی از اعضای تیم ملی کره جنوبی بود و با تیم ملی کشورش به مقام جهارمی جام جهانی 2002 نیز رسید. هونگ میو نگ بو یکی از مدافعان وسط محکم کره در دهه 90 میلادی بود که شرایط را برای مهاجمان تیم های آسیایی در زمین مسابقه سخت تر از دیگر تیم ها  می کرد.

 

 


مدفع وسط :ماسامی ایهارا  از ژاپن 
یکی از ارکان اصلی تیم ملی ژاپن در دهه 90 و از عوامل رشد و پیشرفت فوتبال در ژاپن آن سالها بود. مدافع وسط خوش استیل ژاپنی ها که این روز ها 53 ساله شده است،122بازی ملی را در کارنامه خود با زدن 5گل به یادگار گذاشته است . ده سال درتیم  یوکوهاما مارینوس (نیسان ) توپ زد و اواخر فوتبالش را در تیم مطرح جوبیلو ایواتا گذراند. 5سال در تیم منتخب جی لیگ ژاپن انتخاب شد و با این تیم به مقام قهرمانی جام ملتهای آسیا در سال 1992 در ژاپن رسید. او یکی از بازیکنان تیم ملی ژاپن  در بازی معروف ایران و ژاپن سال 92 و گل مشکوک به آفساید کازو یوشی میورا به عابدزاده بود . حضور در جام جهانی 1998 فرانسه تنها حضور مدافع وسط ژاپنی تیم منتخب آسیا در تاریخ جام های جهانی و مرد سال آسیا در سال 1995می باشد.

 

 

 

 


هافبک راست :سعید العویران از عربستان سعودی 
دریبل های ویرانگر او در جام جهانی 1994 آمریکا برابر بلژیک و گل تماشایی او به میشل پرودوم او را در آن سال مرد سال آسیا کرد و شاید یکی از دلایل انتخابش در تیم منتخب قرن آسیا است. فوتبالیستی خوش قد و قامت  در میانه میدان با گام های بلند با سابقه 75 بازی برای تیم ملی عربستان و زدن 24 گل برای این تیم . عویران که این روزها 53 ساله شده از سال 1988تا سال 2001میلادی در تیم الشباب عربستان توپ زد و همواره به این تیم وفا دار بود.

 

 

 

 

 


هافبک چپ:کازو یوشی میورا از ژاپن
او نماد نسل جدید فوتبالیست های ژاپنی بود که در برزیل آموزش دیده بود و به تیم ملی کشورش در جام ملتهای آسیا در سال 1992 در کنار راموس برزیلی الاصل و ایهارا خیلی کمک کرد. میورا که در دهه 80 فوتبال را شروع کرد در آغاز سال 2020 میلادی نیز در فوتبال حرفه ای ژاپن و در سن 52 سالگی دیده می شد. مرد سال آسیا در سال 1993 میلادی با سابقه 89 بازی ملی و زدن 55گل  سابقه بازی در لیگ های برزیل ،کرواسی ، ایتالیاو استرالیا را نیز در کارنامه بی انتهای خود به یادگار گذاشته است.

 

 

 

 


هافبک وسط :کیم جو سونگ از کره جنوبی 
فقط کافی است بدانیم کیم جو سونگ سه بار پیاپی در سال های 1989 تا 1991 مرد سال آسیا شد.او با سه سال سابقه حضور در جام های جهانی 1990 تا 1998 و 77بازی ملی 14 گل برای تیم ملی کره جنوبی به ثمر رسانده است . کیم که در سال های 1992تا 1994 میلادی در بوخوم آلمان توپ زده است و  با کره به مقام قهرمانی بازی های آسیایی سئول1986 رسید یکی از 11 مرد تیم ملی کره در دیدار تاریخی ایران و کره در مهرماه سال 69  در بازی های آسیایی 1990 پکن بود که در نیمه نهایی مغلوب ایران و گل ماندگار سیروس قایقران در وقت های اضافه شد. دریبل او توسط عابدزاده در هجده قدم شاید هنوز هم در یاد اهالی فوتبال مانده است.

 

 

 

 


هافبک وسط :علی پروین از ایران 
مرد نامدار تاریخ فوتبال ایران هجده سال متوالی در پرسپولیس توپ زد و با 76 بازی ملی 8گل نیز برای ایران به ثمر رسانده است . حضور در جام جهانی 1978 آرژانتین و دو بار قهرمانی در جام ملتهای آسیا در سال های 1972 و 1976 در کارنامه علی پروین دیده می شود .کاشته دیدنی او در فینال جام ملتهای آسیا در سال 76 میلادی برابر کویت یکی از ماندگارترین صحنه های تاریخ فوتبال شماره 7فوتبال ایران است.مرد 75 ساله این روزهای فوتبال ایران افتخار صعود و حضور در المپیک مونیخ 1972 را نیر در کارنامه پر از افتخار باشگاهی خود دارد. 

 

 

 

 


مهاجم سمت راست :چا بوم کان از کره جنوبی 
12سال حضور مستمر در فوتبال آلمان و بازی در تیم های مطرح بوندس لیگا او را سفیر کشور کره جنوبی در کشور آلمان کرده بود . چا بوم کان به ماشین گلزنی کشور کره جنوبی معروف شده بود او در 121بازی ملی 55گل به ثمر رساند. 98 گل اودر 308  بازی در بوندس لیگا نشان از توان بالای این مهاجم نامدار کره ای است . فوتبالیستی که در دهه 80 میلادی سمبل فوتبالیست های آسیایی بود این روزها وارد سن 68 سالگی شده است.

 

 


مهاجم سمت چپ :ماجد عبدالله از عربستان سعودی 
یک مهاجم گلزن تمام نشدنی  که در تیم ملی عربستان و باشگاه النصر عربستان گلهای فراوانی زده است . او که سابقه 21 سال حضور مداوم  در باشگاه النصر را در کارنامه دارد در 340 بازی برای این تیم 240 گل به ثمر رسانده است.اخبار ضد و نقیض حکایت از 28 هت تریک توسط او در دوران فوتبالش دارد . سه بار پیاپی در سالهای 84 تا 86مردسال آسیا شد و در 116 بازی 71 گل برای تیم ملی عربستان به ثمر رساند و سابقه حضور در جام جهانی 1994 آمریکا را نیز در کارنامه اش به یادگار گذاشته است.این ها آمار گلزنی بهترین گلزن تاریخ عربستان است که این روزها 62 ساله شده است . 

 

 

 

 

 

 

مهاجم هدف :علی دایی از ایران 
علی دایی  آقای گل ملی در ادوار تاریخ با زدن 109 گل ملی در 149 بازی است . علی دایی که سابقه پنج سال حضور مداوم  در بوندس لیگا آلمان و سه تیم آرمینا بیله  فلد، هرتابرلین و بایرن مونیخ را دارد تا فینال لیگ قهرمانان اروپا  با بایرن مونیخ هم رسیده است. حضور در دو جام جهانی 1998 فرانسه و 2006 آلمان و زدن 222گل ملی و باشگاهی در کارنامه پر بار دایی دیده می شود. این ها به جز گلهای او به چلسی و آث میلان در لیگ قهرمانان اروپاست . مرد جنگنده و پرنفس 52 ساله این روزهای  فوتبال ایران با زدن 14 گل در جام های ملت های آسیا رکوردار گلزنی درمهمترین تورنمنت ملی قاره هم می باشد.

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.