کد خبر: 1761185/41 زمان: 21:13   1400/03/22 بازدید: 50,329

من و احسان می‌دانیم که چقدر کارش سخت بوده است؛

عقیلی: اسکوچیچ روش بازی‌اش را با یک کلمه توصیف کرد

کاپیتان سابق تیم ملی معتقد است اسکوچیچ توانسته به خوبی ادعایی که برای ساختن تیمش داشت را پیاده کند.

به گزارش "ورزش سه"، هادی عقیلی کاپیتان سابق تیم ملی و باشگاه سپاهان پیش از آغاز 4 مسابقه حساس و تعیین کننده تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی تاکید داشت نباید فضای منفی علیه تیم ایجاد کرد و حالا پس از سه پیروزی تیم ملی بار دیگر به اهمیت این موضوع، با توجه به تلاش کشور میزبان برای وارد کردن تیم ایران به حاشیه اشاره می کند. مدافع سابق تیم ملی در خلال حرف هایش ضمن تمجید از دراگان اسکوچیچ و نمایش هوشمندانه ای که تیمش داشته، می گوید هنوز یکی از دو مسابقه تعیین کننده تیم ملی باقی مانده و بازیکنان باید این درک را داشته باشند که چقدر این مسابقه اهمیت دارد.

 

در ادامه صحبت های هادی عقیلی را در مورد شرایط تیم ملی طی سه بازی اخیر می خوانید.

 

 

*بحرینی‌ها می‌خواستند ما به مسائل منفی بپردازیم  


به هر حال دو برد مقابل هنگ کنگ و کامبوج چیزی بود که فکر می کردیم. البته درست است در فوتبال همه بازی ها سخت است. در آن دو بازی می شد گفت برنده بازی هستیم. بازی با بحرین اما خیلی حساس بود و قبل از بازی هم مسائل منفی زیادی پیرامون تیم ملی مثل زمین، آب و هوا، سابقه نبردن در بحرین  و .. وجود داشت. من دوست داشتم حرفی در مورد این مسائل زده نشود. آنها این کار را کرده بودند که تیم بحرین صعود کند و اگر ما هم مدام در مورد این مسائل صحبت می کردیم، به قول معروف در زمین حریف بازی کرده بودیم. من که فوتبال بازی کرده ام و کسانی که فوتبال بازی کرده اند، خوب می دانند که چقدر پرداختن به این مسائل منفی می تواند در روحیه تیم به شکل منفی تاثیرگذار باشد.

 

 

*در مقابل بحرین هم شکل بازی خوب بود و هم نتیجه


خوشبختانه نتیجه بازی با بحرین خوب بود و با یک بازی خوب هم به دست آمد. روشی که تیم ملی برای بازی کردن انتخاب کرده بود، جالب بود. به ویژه در مورد طارمی صحبت می کنم. در موقع دفاع کردن مهدی طارمی بازیکنی بود که به سمت چپ خط دفاعی اضافه می شد. خیلی مایل به چپ بازی می کرد و این باعث می شد زمانی که توپ را می گرفتیم و می خواستیم طراحی حمله کنیم یا ضدحمله بزنیم، فضای بزرگی در سمت چپ زمین برای تیم ما ایجاد شود. برایم جالب بود که حتی تا آخر بازی سرمربی تیم بحرین نتوانست این مشکل را حل کند. تیم ملی در بیشتر زمانی که دفاع می کرد از طارمی خیلی خوب استفاده کرد. مشخص بود با برنامه قبلی بوده است و یا با شناخت خوبی که از بحرین داشتند، این تصمیم از سوی کادر فنی گرفته شده بود.

 

 

*اسکوچیچ نگذاشت دستش مقابل بحرین رو شود


نکات مثبت دیگری هم در مورد تیم ملی بوده است. ما خیلی خوب پرسینگ می کردیم. در مقابل بوسنی خیلی خوب پرس می کردیم و بازی بحرین بازی ای بود که می شد رویش حساب کرد. بازی مهم ما اما مقابل عراق است. من به شخصه در این سه بازی فقط بازی هنگ کنگ را دوست نداشتم و روی این حساب می گذارم که آقای اسکوچیچ برنامه داشت و نمی خواست روشی که بازی می کند برای تیم بحرین رو شود. چهره تیم ملی در مقابل بحرین کاملا عوض شد. در بازی بحرین نسبت به بازی هنگ کنگ خیلی بهتر بازی کردند. هر چند تیم هنگ‌کنگ کاملا دفاعی بازی می کرد، اما ما روی ارسال ها با تعداد کمی در محوطه جریمه حریف حاضر می شدیم و سرعت پاس ها هم کم بود.

 

 

*ارزیابی از سیستم 2-4-4 تیم ملی؟


من خودم به شخصه دوست دارم تیم با دو مهاجم بازی کند. البته استفاده از این سیستم بستگی به آمادگی بازیکنان و درک تاکتیکی آنها دارد؛ و همچنین نفراتی که مربی در اختیار دارد. اینکه مربی انتخاب کرده بود، با دو مهاجم بازی کند را دوست دارم. تیم ایران با همین شیوه تیم برتر میدان در مقابل بحرین بود. اگر مدام به بازی بحرین اشاره می کنم، چون نمی شود در مورد دو بازی دیگر خیلی صحبت کرد. این کار را روبروی بوسنی هم انجام دادیم و در بازی با ازبکستان هم تیم ملی با 2 مهاجم بازی کرد. البته در بازی بوسنی با سه دفاع بازی کردیم ولی 2 مهاجم هم در نوک حمله داشتیم.

 

 

*کدام بازیکن تیم ملی در این سه مسابقه بیشتر توجه و نظر شما را جلب کرد؟


فکر می کنم همه خوب بودند. انتظار از طارمی و سردار آزمون بالاست. هر دو در تیم های باشگاهی‌شان موفق بودند و نقش خودشان را هم خیلی خوب بازی کردند. اما من فکر می کنم در بازی هنگ کنگ و بازی بحرین، ریتم بازی با ورود قدوس عوض شد و خیلی خوب توانست خودش را نشان دهد. از طرز تفکرش خیلی خوشم آمد. تیم ملی کاملا ریتم بازی اش با حضور سامان قدوس عوض می شود. او یک مهره پنهان برای مربی تیم بود و البته الان دیگر پنهان نیست.

 

 

*یکی از کارهای سخت اسکوچیچ، انتخاب ترکیب است


یکی از کارهای سخت آقای اسکوچیچ انتخاب مهره ها است. درست است آقای آزمون و طارمی در کلاس جهانی هستند، ولی در همین پست مهدی قایدی، مهدی ترابی و کاوه رضایی هم هستند. به این ها جهانبخش را هم اضافه کنید. در لیگ انگلیس بازی می کند، ولی در تیم ملی به خاطر ترافیک بالایی که وجود دارد، ذخیره است. الان بهترین زمان برای مربی تیم ملی است که این همه بازیکنان را در کنار هم دارد. ای کاش فقط تیم ملی در حضور تماشاگران بازی می کرد.

 

 

*انتقاداتی که علیه احسان حاج صفی پس از بازی با بحرین مطرح شد را چطور ارزیابی می کنید؟


من خیلی دوست ندارم در مورد این موضوع صحبت کنم، چون شما آمار بازی های ملی احسان را می بینید. این را که چقدر سخت است، وقتی در استقلال و پرسپولیس بازی نمی کنید، اینقدر بازی ملی داشته باشید، را من می دانم و احسان هم می داند. به قبل‌تر که برگردیم می بینیم، همیشه تعداد استقلالی ها و پرسپولیسی های تیم ملی بیشتر بود و معمولا به طور مساوی 6 ، 7 بازیکن از هر دو تیم دعوت می شدند. حتی مربی باید تعداد را رعایت می کرد و حتی در یک نسل اگر بازیکنانی غیر از استقلال و پرسپولیس برای تیم ملی بازی می کردند، به نوعی تابوشکنی بود؛ البته با تمام احترام به این دو تیم. اما الان اینطور نیست و از تیم های دیگر هم برای تیم ملی بازی می کنند.

 

 

*اگر اسکوچیچ قبلا در تیم بزرگی نبوده، دو دلیل دارد


کاری به نتایج نداشتم ولی آقای اسکوچیچ از تیم هایی که در لیگ برتر داشت، مشخص بود آن تیم ها چطور بازی می کند. بازی تیم های ایشان را در باشگاه هایی نظیر ملوان، فولاد، صنعت نفت و .... دیده بودیم؛ تیم هایش با کیفیت بازی می کردند. اینکه چرا فرصت نکرده بود در یک تیم بزرگ مربیگری کند، یا از بداقبالی اش بوده یا به خاطر نگاه نامناسب مدیران باشگاه‌ها. برای تیم ملی خوب عمل کرده اند و امیدوارم در بازی عراق هم نتیجه بگیرند.

 

 

*اسکوچیچ فقط و فقط گفت می‌خواهم تیمم پرواکتیو باشد


ما هم اکنون در دوران پساکرونا هستیم و دوران پسا کی‌روش هم داشتیم. ویلموتس آمد و گفت می خواهم هجومی بازی کنم ولی هجومی بازی کردن به حرف نیست و ما فقط حرف را از او شنیدیم. ایشان اصلا نتوانست به هدفی که ترسیم کرده بود، دست پیدا کند و تیم ملی  در زمان آقای ویلموتس خیلی شلخته بازی می کرد. اما من چند ماه پیش یک مصاحبه ای از اسکوچیچ خواندم که گفته بود دوست دارم تیم من پرواکتیو بازی کند.

 

الان از نظر من این کار را در بازی های ملی و دوستانه انجام داده است. معمولا در بازی هایی که با اسکوچیچ انجام داده ایم، تیم‌های حریف در این بازی ها تعیین کننده نبوده اند. در واقع تیم ملی ایران بوده که مالکیت و گردش توپ را در اختیار داشته است. ایشان قولی نداده بود که مثلا تیم من دفاعی بازی می کند یا هجومی؛ فقط و فقط گفته بود می خواهم تیمم پرواکتیو بازی کند. ایران بدون اردو و بازی دوستانه به بحرین رفت. اردوی رقیبان تیم ملی ایران هم شرایط به مراتب بهتری از تیم ملی ایران داشت. با همه این احوال و اینکه حتی بازیکنان را در مقطعی در اختیار نداشت، خیلی خوب نتیجه گرفته و خیلی خوب هم فوتبال بازی کرده است.

 

 

*ارزیابی شما از بازی برابر عراق چیست و چه توصیه ای برای بازیکنان تیم ملی دارید؟


اگر برگردیم به بازی رفت، ایران نه تنها نتیجه را باخت که کل بازی را هم باخته بود. مالکیت نداشتیم و در سایر دقایق بازی هم این تیم عراق بود که تیم برتر میدان بود. ما در بازی قبلی عراق واقعا مربی نداشتیم. بعدا مشخص شد، که آقای ویلموتس به صورت کتبی استعفا داده و بعد روی نیمکت تیم ملی نشسته است. آن بازی با عراق یک چیزی را در درون بازیکنان کم داشتیم؛ اینکه نتوانستند خودشان، خودشان را کنترل کنند و اهمیت بالای بازی را بدانند. الان بازیکنان تیم ملی به این سطح بلوغ رسیده اند و اهمیت بازی را درک کرده اند.

 


* بازیکنان باید خودشان، خودشان را در زمین رهبری کنند


در این مسابقه باید بازیکنان بار دیگر روی کارهای تاکتیکی اصرار کنند. تیم عراق در بازی رفت تیم برتر بود، ولی من به شخصه بعید می دانم که بتواند همان بازی را دوباره مقابل ایران انجام بدهد. برای آنها استرس این بازی خیلی بیشتر است و این را بازیکنان مطمئن باشند. آنها حتی با مساوی هم صعود می کنند. معمولا تیمی که حتی با مساوی صعود می کند، برای صعود شرایط سخت تر و استرس بیشتری دارد. قطعا این موضوع را بازیکنان تیم ملی در شرایط مشابه تجربه کرده اند. امیدوارم تیم ملی ایران شتاب زدگی نداشته باشد و در زمینِ مسابقه، خودشان، خودشان را رهبری کنند.

 

 

*شب گذشته کاتانچ سرمربی عراق در مصاحبه خود با اشاره به نتیجه تیم ملی ایران مقابل هنگ کنگ، عنوان کرد که تیم ملی ایران شانسی مقابل این تیم نداشته و با اتفاقات فوتبال برنده بازی شده است. دیدگاه شما نسبت به جنگ روانی ای که مربی عراق ایجاد کرده چیست؟

 

خب ما خودمان هم از بازی هنگ کنگ راضی نیستیم. من اگر بودم  می‌گفتم آفرین به شما که خوب بازی ما را آنالیز کرده اید. گل اول که اصلا موقعیت نبود و قلی زاده در شرایط عجیبی وارد دروازه هنگ کنگ کرد. اما بازی هنگ کنگ را باید بگذاریم کنار. در واقع اینقدر آقای اسکوچیچ تیمش را برنده می دانست که مقابل این تیم با نفراتی که می خواست مقابل بحرین بازی کند، به میدان نرفت، و حتی سیستمی که می خواست مقابل این تیم استفاده کند را هم رو نکرد.

 

اگر آقای کاتانچ سرمربی تیم فوتبال عراق دنبال جنگ روانی هستند، شاید بهترین پاسخ از سوی سرمربی تیم ملی ما این باشد که ایران را خیلی خوب آنالیز کرده ای و خودمان هم می دانیم که بازی با هنگ کنگ خوب نبوده ایم. در مجموع ایشان جنگ روانی را آغاز کرده و به نظرم تا الان که صحبت های ایشان بی پاسخ بوده، کار بسیار خوبی انجام شده است. حتی اگر جواب هم ندهند، بهتر است. بهترین جواب برای آقای کاتانچ بی پاسخی است. اینقدر آقای اسکوچیچ و بازیکنان می دانستند در مقابل بحرین برنده هستند که هم نفرات اصلی و هم سیستم اصلی را مقابل هنگ کنگ استفاده نکردند.

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.