کد خبر: 1769604/47 زمان: 17:18   1400/04/31 بازدید: 12,956

فرار نساجی از گروه سقوط لیگ برتر؛

نفت و سایپا و ذوب؛ کدام یکی می‌افتد؟

با پیروزی نساجی، بقای این تیم در لیگ برتر قطعی شد و حالا از بین نفت مسجدسلیمان، سایپا و ذوب آهن یکی فصل آینده را در لیگ آزادگان سپری خواهد کرد.

به گزارش "ورزش سه"، لیگ برتر ایران در حالی به دو هفته پایانی خود رسیده که ماشین سازی همچنان تیم قعرنشین لیگ برتر است و سقوطش به دسته یک قطعی شده است اما برای مشخص شدن دیگر تیم سقوط کرده، هنوز فرصت باقی است و سه کاندیدای اصلی، تمام تلاششان را می‌کنند تا از این کابوس فرار کنند؛ اتفاقی که هفته گذشته برای نساجی با ساکت الهامی رخ داد.

 

نکته جالب اینکه در بین سه گزینه اصلی سقوط یعنی نفت مسجدسلیمان، سایپا و ذوب آهن هیچ یک تازه لیگ برتری شده نیستند و گل گهر و مس به عنوان صعودکننده‌های فصل گذشته به لیگ برتر، از بقا اطمینان دارند. سایپا سابقه سه قهرمانی در سطح اول فوتبال ایران را دارد و ذوب آهن نیز باسابقه نایب قهرمانی آسیا به شکلی عجیب در پرتگاه سقوط قرار گرفته‌اند.

 

این در حالی است که سایپا و ذوب آهن موفق شدند در نیم فصل اول صدرنشین کنونی لیگ برتر یعنی پرسپولیس را متوقف کنند اما اوضاع به شکلی متفاوت برای هر دو پیش رفت. نارنجی پوشان در طول فصل ابراهیم صادقی، محسن بیاتی‌نیا، فراز کمالوند و سعید اخباری را روی نیمکت خود داشتند و سبزها رحمان رضایی، میلیچ چرچیچ و مجتبی حسینی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند.

 

 

 

اینجا با جزئیاتی جالب شانس بقای هر کدام از این سه تیم را بررسی می‌کنیم:

 

 

15. سایپای تهران (23 امتیاز):


محتمل‌ترین حالت برای بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، سقوط سایپاست. این تیم ریشه دار که در تمام دوره های لیگ برتر حضور داشته، از 28 بازی تنها 23 امتیاز گرفته و حالا برای صعود باید حداقل یک پیروزی کسب کند و البته تفاضل خود را هم بهبود بخشد. سایپا با کسب شش امتیاز شانس بیشتری برای بقا خواهد داشت اما در غیر این صورت کمتر از 35% شانس تداوم حضور در لیگ برتر را پیش روی خود می‌بیند. سایپا در دو هفته پایانی با آلومینیوم اراک و تراکتور دیدار می‌کند.

 

 

 

شانس بقای سایپا؛ 19% / نارنجی‌پوشان برای بقا باید حداقل یک پیروزی کسب کنند.

 

 

 

14. ذوب آهن (26 امتیاز):


ذوب آهن با پیروزی مقابل نساجی می‌‌توانست بقای خود در لیگ برتر را قطعی کند اما این اتفاق رخ نداد و حالا ذوب آهن در صورت یک شکست، در آستانه سقوط قرار خواهد گرفت. ذوب آهن این هفته مقابل سپاهان قرار خواهد گرفت و در صورت شکست، باید مس رفسنجان را در هفته پایانی از پیش رو بردارد. نکته مهم برای ذوب آهن گرفتن یک تساوی از سپاهان است که تیم مجتبی حسینی را در موقعیت بقا قرار خواهد داد. ذوب آهن با شکست ناپذیری و کسب یک پیروزی در لیگ برتر خواهد ماند اما در غیر این صورت شانسش آنطور که در این جدول آمده تغییر می‌کند.

 

 

 

شانس بقای ذوب آهن؛ 80% / سبزپوشان در صورت کسب یک پیروزی، شانس بسیار بالایی برای بقا خواهند داشت.

 

 

 

13. نفت مسجدسلیمان (28 امتیاز):


شاگردان محمود فکری باخت تلخی را در ورزشگاه آزادی تجربه کردند و همین نتیجه طلایی پوشان اهوازی را در بین تیمهای با شانس سقوط قرار داد. نکته مهم اینکه نفت مسجدسلیمان با کسب یک تساوی و تجربه شکستی کم گل، در لیگ برتر خواهد ماند و تنها دو باخت پرگل یا یک باخت پرگل و یک تساوی، نفتی‌ها را در استرس سقوط قرار خواهد داد. در مجموع شانس بقای نفت مسجدسلیمان بیش از 99% است.

 

 

 

شانس بقای نفت مسجدسلیمان؛ باید توجه کرد که اگر تفاضل + و - در اعداد 2، 3، 4 و 6 محاسبه شود، درصد بقا به بیش از 99 درصد خواهد رسید.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.