کد خبر: 1771431/51 زمان: 07:50   1400/05/09 بازدید: 32,548

ایران 62- فرانسه 79 :

پایان کار بسکتبال ایران با شکست مقابل فرانسه

تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین دیدار خود از رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مقابل فرانسه تن به شکست داد.

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی بسکتبال ایران از ساعت ۵: ۳۰ امروز (شنبه) ۹ مرداد ۱۴۰۰، در آخرین بازی خود در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در حالی به‌به مصاف تیم ملی فرانسه می‌رفت که با توجه دوشکست قبلی مقابل چک و امریکا عملاً هیچ شانسی برای صعود نداشت.

 

 درنهایت شاگردان شاهین طبع با نتیجه ۷۹ - ۶۲ تن به شکست دادند تا بسکتبال ایران سرانجام با سه شکست متوالی، به کار خود در این رقابت‌ها پایان دهد.

 

ترکیب ابتدایی ایران:
صمد نیکخواه‌بهرامی، حامد حدادی،، ارسلان کاظمی، محمد جمشیدی و بهنام یخچالی (سرمربی: مهران شاهین‌طبع)

 

 

ترکیب ابتدایی فرانسه:
نیکولاس باتوم، ناندو د کولو، ایوان فورنیر، رودی گوبرت و گوئرسچون یابوسله (سرمربی: وینسنت کالت)

 

* کوارتر اول: ۲۲ - ۱۷ فرانسه

با شروع بازی "یابوسله" ستاره تیم رئال مادرید و تیم ملی فرانسه، با پاس‌ گل‌ و پرتاب‌های دو امتیازی خود خروس‌ها را ۶ بر صفر پیش انداخت. پنج امتیاز ابتدایی ایران را حدادی به دست آورد. ایران در این کوارتر عملکرد خوبی در دفاع داشت و پایاپای با حریف تا امتیاز ۱۸ - ۱۵ پیش رفت.

نخستین سه امتیازی ایران را یخچالی در حالی وارد سبد کرد که فرانسه ۱۴ - ۱۰ پیش بود. با عملکرد خوب ارسلان کاظمی در ریباند حمله و دفاع ایران فرصت به‌تساوی کشاندن بازی را داشت، اما با اسلم‌ دانک‌های گوبرت و فال، فرانسه ۲۲ - ۱۷ پیروز کوارتر نخست شد.

 

 

* کوارتر دوم: ۲۴ - ۱۰ فرانسه

در آغاز مجدد بازی فرانسوی‌ها با کسب ۵ پوئن متوالی اختلاف را به ۱۰ امتیاز رساندند تا شاهین‌طبع برای بهبود دفاع ایران، جلال‌پور و محمد حسن‌زاده را به زمین بفرستد. رضایی‌فر نیز جایگزین محمد جمشیدی شد. با اشتباه جلال‌پور فرانسه به امتیاز ۳۱ رسید تا با افزایش اختلاف به ۱۱ امتیاز، شاهین‌طبع تقاضای وقت استراحت کند. در حالی که ۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه از این کوارتر گذشته بود، اشتباهات مکرر جلال‌پور فرانسه را با پرتاب‌های توماس به امتیاز ۳۴ و ۳۷ رساند.

 

حسن‌زاده نیز دومین پرتاب دو امتیازی ایران در این کوارتر را وارد سبد حریف کرد. شاهین‌طبع دومین وقت استراحت ایران را ۴ دقیقه و ۱۲ ثانیه به پایان نیمه نخست گرفت. با بالا رفتن آمار ترن‌اوورهای ایران روی اشتباهات آرون گرامی‌پور، فرانسه اختلاف را به ۱۹ امتیاز افزایش داد تا شاگردان کالت ۴۶ - ۲۷ برنده به رختکن بروند.

 

حامد حدادی که ستاره تیم ملی ایران در نیمه نخست بود، در اواخر کوارتر دوم به دلیل ناراحتی از ناحیه زانو بیرون رفته و جای خود را به حسن‌زاده داد. پزشک تیم با کمپرس یخ سعی در کم کردن درد زانوی حدادی داشت.
آنچه در این کوارتر بیش از هر چیزی به چشم می‌آمد، از دست دادن‌های مکرر توپ بود، معضلی که در دو دیدار قبلی هم ‌بارها مانع از شکل‌گیری حملات تیم ملی می‌شد.

 

 

*‌ کوارتر سوم: ۱۶ - ۲۰ ایران

با شروع نیمه دوم دو تیم عملکرد نسبتا نزدیکی به هم داشتند و درحالی‌که ۴ دقیقه از زمان نیمه دوم گذشته بود، بازی ۵۴ - ۳۴ به سود فرانسه ادامه داشت. حدادی نخستین بلاک شات خود در این بازی را نیز روی اقدام "فال" انجام داد تا در ادامه صمد دو امتیاز را برای ایران به دست آورد. دومین بلاک شات حدادی نیز روی "یوبوسله" صورت پذیرفت تا سنتر ایران همچنان به درخشش خود در این بازی ادامه دهد.

با پرتاب سه امتیازی یخچالی اختلاف به ۱۸ امتیاز کاهش یافت، اما بازهم "اندرو" بود که روی یک حرکت لی‌آپ اختلاف را مجدد ۲۰ امتیاز کرد. در اواخر این کوارتر ایران عملکرد بهتری در حملات داشت و با ۴ امتیاز حدادی و داورپناه ۱۶ - ۲۰ برنده این کوارتر شد تا اختلاف به ۱۵ امتیاز کاهش یابد، اما فرانسه همچنان ۶۲ - ۴۷ پیش بود.

 

 

* کوارتر چهارم: ۱۷ - ۱۵ فرانسه

دو امتیاز نخست این کوارتر را هم ایران توسط حدادی به دست آورد تا اختلاف به ۱۳ امتیاز کاهش یابد. از اوایل این کوارتر رضای‌فر و حسن‌زاده جای خود را به صمد نیکخواه‌بهرامی و ارسلان کاظمی دادند. در ادامه اما با دو تِرن اُوور داورپناه و یخچالی، پویریه و فرانک ۴ امتیاز متوالی را به دست آوردند تا اختلاف بار دیگر ۱۹ امتیاز شود.

سومین پرتاب سه امتیازی موفق یخچالی ۶ دقیقه مانده به پایان بازی وارد سبد فرانسه شد تا اختلاف به ۱۶ امتیاز کاهش یابد. حامد حدادی ستاره بی‌چون‌وچرای ایران در این بازی، با دفاع خوب بارها هم‌تیمی‌های خود را در موقعیت حمله قرار داد تا کاظمی با یک اسلم دانک اختلاف را به ۱۵ امتیاز کاهش دهد. در ادامه ولی اشتباه عجیب جلال‌پور توپ را در اختیار حریف قرار داد تا فرانسه با دو امتیاز "فرانک"، نتیجه را ۷۷ - ۶۰ به سود خود کند. نهایتاً این بازی با نتیجه ۷۹ - ۶۲ به سود فرانسه پایان یافت و پرونده بسکتبال ایران در رقابت‌های المپیک بسته شد.

 

 

در پایان این گزارش باید به این نکته اشاره کرد که حضور در جمع 12 تیم برتر دنیا بدون شک اتفاق بزرگی است که توسط همین بازیکنان رقم خورد، اما قرعه بسیار سختی که با آن مواجه شدیم احتیاج به تدارک هر چه بیشتر داشت. 

فراموش نکنیم تیم ملی بسکتبال برای حضور در المپیک قبلی بالغ‌بر 50 دیدار تدارکاتی انجام داد و اردوهای بسیار خوبی را پشت سر گذاشت اما در این دوره شاهد برنامه‌ای درخور رقابت‌های المپیک و حضور در چنین کارزاری نبودیم که البته شیوع ویروس کرونا نیز در عدم برگزاری مسابقات دوستانه بی‌تأثیر نبود.

 

حالا با این احتساب و حذف تیم ملی بسکتبال ایران که از قبل هم قابل پیش‌بینی بود، باید بینیم فدراسیون در آینده چه تصمیماتی قرار است برای ارتقا سطح کیفی بسکتبال اتخاذ کند، ضمن اینکه به نظر می‌رسد صمد نیکخواه بهرامی و حاکد حدادای ، تنها دو بازمانده پرافتخار تیم ملی بسکتبال ایران قرار است با بازی‌های ملی خداحافظی کنند که باید ظرف روزهای آتی نتظر بمانیم و ببینیم  چه اتفاقاتی درخصوص بسکتبال ایران رقم خواهد خورد.

 

نتایج تیم ملی بسکتبال ایران در این دوره از بازی‌های المپیک به شرح زیر رقم خورد:

 

بازی اول: ایران ۷۸ - ۸۴ چک

بازی دوم: ایران ۶۶ - ۱۲۰ آمریکا

بازی سوم: ایران ۶۲ - ۷۹ فرانسه

 

حامد حدادی و ناندو دی‌کولو تأثیرگذارترین بازیکنان ایران و فرانسه بودند

 

 

آمار نهایی دیدار بسکتبال ایران . فرانسه

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.