کد خبر: 1771569/47 زمان: 18:29   1400/05/09 بازدید: 22,416

از پاس و فولاد تا اس.خوزستان و سایپا

قهرمانان لیگ ایران؛ متخصص سقوط به لیگ یک!

به جز پرسپولیس، استقلال و سپاهان، تمام قهرمانان لیگ برتر سقوط به لیگ یک را تجربه کرده‌اند.

به گزارش "ورزش سه"، تیمی که روزگاری با هدایت علی دایی فاتح لیگ برتر ایران شده بود، شب گذشته با تحمل شکستی پنج گله در تبریز، به لیگ یک سقوط کرد. این در حالی است که سایپا با کسب یک نتیجه تساوی هم در لیگ برتر ماندگار بود اما تیم سعید اخباری با نتیجه‌ای باورنکردنی قافیه را واگذار کرد.

 

سقوط سایپا که در دو قهرمانی متوالی را هم در لیگ آزادگان و دهه ۷۰ تجربه کرد، باعث شد تا یک آمار جالب در لیگ برتر ایران به وجود بیاید؛ اکثر قهرمانان لیگ حرفه‌ای حداقل یک بار به لیگ دسته اول سقوط کرده‌اند.

 

 

اولین سقوط مربوط به فولاد است. تیمی که در لیگ چهارم حرفه‌ای با هدایت ملادن فرانچیچ قهرمان لیگ ایران شد و فصل آینده به لیگ قهرمانان آسیا نیز راه یافت. اما فولاد در لیگ ششم به شکلی عجیب در انتهای جدول قرار گرفت و بازی پلی آف را هم به راه آهن واگذار کرد تا بزرگترین تیم جنوب کشور به لیگ یک سقوط کند.


فولاد یک سال بعد به پلی آف صعود به لیگ برتر راه یافت که آنجا شکست خورد اما با خرید سهمیه، راهی سطح اول فوتبال ایران شد. نکته جالب اینکه قرمزپوشان خوزستان ۷ سال پس از سقوط به لیگ یک، بار دیگر قهرمان ایران شدند.

 

پاس تهران را که به خاطر دارید؟ قهرمان دو دوره لیگ تخت جمشید و آزادگان که در لیگ سوم حرفه‌ای موفق به قهرمانی شد و در لیگ پنجم نیز به عنوان نایب قهرمانی رسید. اما ستاره بخت پاسی‌ها با انتقال به همدان خاموش شد.


تیمی که در لیگ هفتم برای اولین بار در جایی خارج از تهران بازی‌های خانگی‌اش را برگزار کرد، در لیگ دهم با قرارگیری در رتبه شانزدهم به لیگ یک رفت و ۵ سال بعد هم راهی لیگ دو شد.

 

 

استقلال خوزستان، دیگر قهرمانی است که پس از فتح لیگ برتر، به لیگ یک سقوط کرد. این تیم در لیگ پانزدهم، از رقابت با پرسپولیس و استقلال تهران سربلند بیرون آمد و هم امتیاز با تیم برانکو ایوانکوویچ به خاطر تفاضل گل بهتر، در صدر جدول قرار گرفت.


این تیم که در لیگ قهرمانان آسیا هم به مرحله یک هشتم نهایی رسید، در پایان لیگ هجدهم با قرارگیری در قعر جدول سقوط کرد و حالا در لیگ آزادگان حضور دارد. استقلال خوزستان آخرین قهرمان لیگ قبل از پرسپولیس محسوب می‌شود.

 

به عبارتی از ۷ قهرمان لیگ، چهار تا تجربه سقوط به لیگ یک را دارند و سه تیم هم اکنون در جدول مسابقات حضور ندارند. سایپا تیمی است که در تمام ۲۰ دوره لیگ حرفه‌ای شرکت کرد اما دو سال نتایج نامطلوب را داشت و سرانجام در منطقه قرمز سقوط قرار گرفت.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.