کد خبر: 1771686/58 زمان: 14:10   1400/05/10 بازدید: 42,124

این ساختمان را باید بکوبم و از نو بسازم

کمالوند: سال دوم، قهرمانی یا خداحافظی از مربیگری!

سرمربی جدید تراکتور اعلام کرد به دنبال کسب قهرمانی همراه با این تیم است.

 

 

به گزارش "ورزش سه"، مراسم معارفه فراز کمالوند به‌عنوان سرمربی جدید تراکتور ظهر امروز برگزار شد و او گفت‌وگویی هم با اصحاب رسانه داشت که اظهارات او را در زیر می‌خوانید:

 

 

خاطراتم در تبریز تداعی شد

تعلق خاطری که من به این خطه و شهر دارم، چیزی نیست که بخواهم در موردش صحبت کنم چون همه بهتر از من می‌دانید. بسیار خوشحالم که بازگشت دوباره‌ام به تبریز در قامت مربی تراکتور بود. تراکتور را بخشی از وجود خودم می‌دانم. خیلی خوشحالم مربی تیمی شدم که با آن خودم را در فوتبال مطرح کردم. از دیشب که وارد تبریز شدم خاطراتم برایم تداعی شد. خاطرات تیم گسترش فولاد هم امروز در بنیان دیزل برایم تداعی شد که الان وجود خارجی ندارد.

 

 

سه بار قرار بود سرمربی تراکتور شوم

از آقای نظمی بابت این اعتماد تشکر می‌کنم؛ همچنین از مالک، هیئت مدیره و تمام دوستانی که تماس‌های محبت آمیزی طی روز گذشته داشتند. ان‌شالله بتوانیم چیزی را که مردم آذربایجان به دنبال آن هستند، انجام دهیم. من در این 10 سالی که گذشت سه مرتبه تا آستانه هدایت تراکتور پیش رفتم. به‌صورت خیلی علنی مطرح نکردم ولی امروز می‌گویم که به هر دلیلی در آن سه مرتبه قسمت نشد. این بار که آقای نظمی تماس گرفتند، خیلی علاقه مندتر و با انگیزه‌تر از گذشته بودم. یک مشکلاتی در تراکتور است که اگر کسی از صمیم قلب آن را دوست نداشته باشد، نمی‌تواند حل کند.

 

دوست ندارم بگویم تراکتور با من لیگ برتری شد

گذشته تراکتور را همه می‌دانند و دوست ندارم که بگویم تراکتور با من لیگ برتری شد. من سهم ناچیزی داشتم و هواداران سهم زیادی داشتند و خیلی‌ها زحمت کشیدند. با بودجه‌ای محدود و بازیکنانی گمنام یک امتیاز تا کسب سهمیه زمانی که تراکتور را تحویل دادم، فاصله داشتم. جا دارد از دوست خوبم رسول خطیبی، فرزند آذربایجان و استادم آقای کریمی تشکر کنم. زمانی که من هدایت تراکتور را به عهده گرفتم، تراکتور طی 10 سال قبل با هزینه‌های بسیار نتوانسته بود به لیگ برتر صعود کند. مربیان بزرگی چون میدن دورپ، دوره دوم گوجا و... این اتفاق را رقم نزدند. با لطف کارخانه و آقای شفق و حمایت هواداران این اتفاق رخ داد. تیم‌هایی که به لیگ برتر می‌آیند در سال‌های اول به دنبال ثبات هستند ولی ما با حمایت هوادارانمان تا آستانه کسب سهمیه پیش رفتیم.

 

از خواسته مردم آذربایجان خبر دارم

مردم تبریز و آذربایجان خواسته‌شان قهرمانی در لیگ برتر است. من از خواسته آنها مطلع هستم و خودم را برای آن آماده کرده‌‌ام. قرارداد ما 2 ساله قابل تمدید است. ان‌شالله در پایان فصل بتوانیم قهرمانی لیگ برتر را کسب کنیم. نیاز به حمایت و ثبات داریم. امیدوارم حمایتی که همیشه مردم و رسانه‌ها از من بوده بازهم تکرار شود. با این مقدمه خدمت دوستان هستم و در زمینه‌های فنی و تیمی و جذب بازیکن و کادر صحبت می‌کنم.

 


ترفند استفاده از مربی خارجی در تمرینات

من از آقای نظمی خواهش کردم که یک دستیار اول خارجی خوب داشته باشم. 5 گزینه مدنظر داشتم که مربیان بزرگی هستند و در تیم‌های بزرگ سرمربی بوده‌اند. تقریبا به موافقت نهایی و جذب این مربی نزدیک می‌شویم ولی نمی‌خواهم اسمش رسانه‌ای شود. حتی اگر جذب مربی خارجی و بازیکن خارجی ممنوع باشد، باز مجموعه باشگاه یک راهکار دارد که از دستیار خارجی استفاده کنیم. می‌توانیم از او در تمرینات استفاده کنیم و در صورت موافقت سازمان لیگ در کنارمان باشد. می‌توانیم قرارداد داخلی ببندیم و در فدارسیون فوتبال ثبت نکنیم.

 

تراکتوری‌های سابق را به کار می‌گیرم

به جز این مربی خارجی در مورد دیگر مربیان به جمع‌بندی نرسیدیم و تمام اسامی مطرح شده هم کذب محض است. از آقای نظمی خواستم که مربی دروازه‌بانان را حفظ کنیم. با این حساب تراکتور امسال دو مربی خارجی خواهد داشت. در مورد سایر دستیاران تا پنج‌شنبه به جمع‌بندی می‌رسیم. به دنبال این هستم از بچه‌هایی استفاده کنیم که پیراهن تراکتور را پوشیده باشند تا آنها کسب تجربه‌ای کنند.

 

 

سال دوم تراکتور را قهرمان نکنم از مربیگری خداحافظی می کنم!

 

ما نیامده می گفتند که کمالوند گفته کرار می آید. اصلا بازیکن خارجی ممنوع است. این مسائلی است که در فضای مجازی به آن دامن می زنند. من پیشینه ای در فوتبال تبریز داشتم که اگر احساس می کردم به خطر می افتد نمی آمدم. 1750 میلیارد تومان حریف ما در آسیا هزینه کرده است. من نمی توانم معجزه کنم. اگر حوصله نکنند من هم می شوم یکی مثل خطیبی و منصوریان. 20-25 درصدی که کلا با همه چیز مخالف هستند در همه جای دنیا وجود دارند و مهم نیست. این تیم به لطف خدا به دست من به لیگ برتر آمد و به لطف خدا با دست من قهرمان می شود. از مردم آذربایجان فقط می خواهم اگر من در پایان سال دوم تراکتور را قهرمان نکردم از مربیگری خداحافظی می کنم. هر چیزی گفتم عمل کردم. الان هم می گویم که این کار را می توانم بکنم پس باید حوصله کنند. این ساختمان را باید بکوبم و از نو بسازم.

 

تراکتور امسال کار بزرگتری را می‌طلبد

حضور در تبریز هر روزش خاطره است. بسیار مصمم‌تر از گذشته هستم و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که بهتر از من، مردم آذربایجان و فوتبال این خطه را می‌شناسد. من متولد لرستان هستم ولی افتخار دامادی آذربایجان را دارم و قسمت عمده‌ای از موفقیت‌هایم در این جا بوده است. در تیم گسترش فولاد، نه قبل و نه بعد از من هیچ‌کس نتایج ما را نگرفت. در این استان همیشه موفق بودم. تراکتور امسال کار بزرگتری را می‌طلبد. یک زمانی برای لیگ برتری کردن تراکتور و مدعی شدن این تیم برنامه ریختیم الان به دنبال قهرمان کردن این تیم مدعی است.

 

آرزویی جز قهرمان کردن تراکتور ندارم

در مقطع اول زمانی که آمدم، یک یاس و ناامیدی در مردم تبریز دیدم. اولین بازی‌مان مقابل شهرداری کرمان در جام حذفی بود. فکر نمی‌کنم که بیش از 600-500 نفر در ورزشگاه بودند. روزی که رفتم اما در ورزشگاه جای سوزن انداختن نبود. به خوبی روحیه مردم آذربایجان و تبریز را می‌شناسم و خودم را برای یک کار سخت آماده کرده‌ام. شاید اگر من موفق به قهرمان کردن تراکتور شوم، دیگر آرزویی در زمینه ورزش نداشته باشم. معمولا آدمی هستم که اگر بخواهم کاری را بکنم، تا جایی که بتوانم کار را به بهترین شکل انجام می‌دهم. دور از دسترس نیست. شایعاتی هم بود که آن زمان می‌گفتند نمی‌خواهند تراکتور در لیگ برتر باشد که ما خدا را شکر آن را عملی کردیم. امروز هم که برای مرتبه دوم هدایت تراکتور را به عهده گرفتم؛ شاید قهرمانی لیگ برتر مثل آن زمان دور از دسترس باشد ولی می‌توانیم آن را انجام دهیم چون در شهری هستیم که با تمام وجود آن را دوست دارم.

 

 

 

بی‌ثباتی به تراکتور ضربه زده است

وجود آقای نظمی در حضور من خیلی تاثیر بود. ایشان مدیری مدبر، کاردان و راستگو هست. جلساتی طولانی داشتیم و در نهایت نکات مدنظرشان را ارائه کردند. حمایت کافی تنها خواسته ما بود. مثل دسته یک که 13 امتیاز از شاهین کم داشتیم، باشگاه حمایت کرد و در آخر فصل لیگ برتری شد. نیاز به زمان داریم. بی‌ثباتی در سال‌های اخیر به باشگاه تراکتور خیلی ضربه زده است. فکر می‌کنم که سال 1400 سالی باشد که اتفاقات گذشته تکرار نشود. همه از این موضوعات درس گرفته ایم.

 

از امروز کاری با فضای مجازی نداریم

در فضای مجازی من چیزهایی دیدم که انتظارش را نداشتم. البته خیلی آدم مجازی نیستم چون از کار اصلی آدم را دور می‌کند. از امروز کاری با فضای مجازی نداریم و یک پیج اینستاگرام هم داشتم که به یکی از دوستانم دادم. فضای مجازی در کنار تاثیرات خوبش، تاثیرات بدی هم دارد که در سال‌های اخیر برای تراکتور آن را دیدیم. طی روزهای اخیر شایعات پوچی در مورد اسامی دستیاران و بازیکنان مطرح کردند. یکی از دوستان گفتند که کمالوند سایپا را انداخت ولی نگفتند که او 6 بازی بود یا در استقلال موفق بود. من به این چیزها توجه نمی‌کنم. نفراتی که این کار را می‌کنند، می‌شناسم ولی آدم بی‌تجربه‌ای نیستم. فراز کمالوندی که 88 به تبریز آمد، الان 13 سال پیرتر شد. تعداد موهای سفیدم الان بیشتر از موهای مشکی ام است. هیچ کسی نمی تواند با فشار در فضای مجازی به من بازیکن یا دستیار تحمیل کند. اهمیت خوشحال کردن مردم آذربایجان و همه ترک های کشور است.

 

دو مربی خارجی خواهیم داشت

من از آقای نظمی خواهش کردم که یک دستیار اول خارجی خوب داشته باشم. 5 گزینه مدنظر داشتم که مربیان بزرگی هستند و در تیم های بزرگ سرمربی بوده اند. تقریبا به موافقت نهایی و جذب این مربی نزدیک می شویم ولی نمی خواهم اسمش رسانه ای شود. حتی اگر جذب مربی خارجی و بازیکن خارجی ممنوع باشد باز مجموعه باشگاه یک راهکار دارد که از دستیار خارجی استفاده کنیم. می توانیم از او در تمرینات استفاده کنیم و در صورت موافقت سازمان لیگ در کنارمان باشد. می توانیم قرارداد داخلی ببندیم و در فدارسیون فوتبال ثبت نکنیم. به جز این مربی خارجی در مورد دیگر مربیان به جمع بندی نرسیدیم و تمامی اسامی مطرح شده هم کذب محض است. از آقای نظمی خواستم که مربی دروازه بانان را حفظ کنیم. با این حساب تراکتور امسال دو مربی خارجی خواهد داشت. در مورد سایر دستیاران تا پنج شنبه به جمع بندی می رسیم. به دنبال این هستم که از بچه هایی استفاده کنیم که پیراهن تراکتور را پوشیده باشند تا آنها کسب تجربه ای کنند.

 

با مربیان بزرگ نتیجه خوبی گرفته شد؟

سایپا قبل از حضور من در 8 بازی دو امتیاز گرفت ولی در 6 بازی 6 امتیاز کسب کرد. من زمانی که به گسترش آمدم در سال اول همین شرایط بود. من در نیم فصل آمدم و چند بازیکن گرفتیم و تیم حفظ شد. من می خواهم بدانم که آیا مردم از حضور مربیانی چون دنیزلی، توشاک و لیکنز به چیزی که می خواستند رسیدند. توشاک مربی رئال مادرید بود، لیکنز مربی بلژیک بود، دنیزلی مربی ترکیه بود. زمانی که من آمدم کسی فکر نمی کرد که من از گوجا و میدن دورپ بهتر کار کنم. الان هم این گونه است؛ اگر رضایت بود که می ماندند و اگر نبود که بگذارید کار کنیم.

 

به دنبال اسم بزرگ نیستیم

سال دومی که من مربی تراکتور بودم بازیکنان بزرگی چون آندو، کرار و.. داشتیم. باید ببینیم بازیکنی که به نام ستاره می آوریم به اندازه مبلغ قراردادش برایمان کارساز بوده است؟ به جز شجاعی، دژاگه و حاج صفی بازیکن دیگری به نام ستاره به تراکتور کمک نکرد. اروین، استوکس و ... پرونده هایشان روی میز فیفاست. به دنبال اسم بزرگ نیستیم به دنبال بازیکنی هستیم که برای پول و سیاحت به تبریز نیامده باشد. تراکتور در این دو سال چهارم شد و روی سکو نرفتیم. اجازه بدهید من با رویه خودم جلو بروم تا بلکه این تابو شکسته شود تا در سال دوم انشالله قهرمان شویم. سال قبل از من در مقطع اول حضورم در تراکتور بودجه تیم 4.5 برابر بیشتر بود. پول، ستاره تضمین موفقیت نیست. غیرت، تعصب، سخت کوشی، اهمیت به مردم و اهمیت به پیراهن خیلی مهم است. این کم حوصلگی مردم تبریز خیلی عجیب است. این ها افرادی هستند که عیبی یوخ را آوردند؛ الان چکار کردیم با خودمان که مربی در عرض چند هفته عوض می شود. البته مربیان ما توجه زیادی به فضای مجازی می کنند. شما باید برای موفقیت خودتان کار درست را بکنید.


حریف مان 1750 میلیارد هزینه کرده است

ما نیامده می گفتند که کمالوند گفته کرار می آید. اصلا بازیکن خارجی ممنوع است. این مسائلی است که در فضای مجازی به آن دامن می زنند. من پیشینه ای در فوتبال تبریز داشتم که اگر احساس می کردم به خطر می افتد نمی آمدم. 1750 میلیارد تومان حریف ما در آسیا هزینه کرده است. من نمی توانم معجزه کنم. اگر حوصله نکنند من هم می شوم یکی مثل خطیبی و منصوریان. 20-25 درصدی که کلا با همه چیز مخالف هستند در همه جای دنیا وجود دارند و مهم نیست. این تیم به لطف خدا به دست من به لیگ برتر آمد و به لطف خدا با دست من قهرمان می شود. از مردم آذربایجان فقط می خواهم اگر من در پایان سال دوم تراکتور را قهرمان نکردم از مربیگری خداحافظی می کنم. هر چیزی گفتم عمل کردم. الان هم می گویم که این کار را می توانم بکنم پس باید حوصله کنند. این ساختمان را باید بکوبم و از نو بسازم.

 

تراکتور را قهرمان نکنم دیگر مربگیری نمی کنم

این حداقل خواسته من از مردم است. برانکو که به پرسپولیس آمد ما در همین جا با گسترش این تیم را 2-1 بردیم و سیزدهم شد ولی الان همان تیم پنج سال است که قهرمان می شود. من این ساختمان را می خواهم با لودر از رویش رد شوم و آجر به آجر بسازم. می خواهم پیراهن تراکتور را به تن بازیکنانی چون کیانی و ابراهیمی می پوشانیم. بازیکن ضعیف نمی گیریم چون تیم ضعیف می شود ولی برنامه مان حداقل دو ساله است. شاید خودخواهی و اعتماد به نفس بیش از اندازه است اما اگر من این باشگاه را درست نکنم، کس دیگر نمی تواند. اجازه بدهید 400 میلیارد هزینه شده آقای زنوزی را درست کنیم. هر سال برای چه باید 250 میلیارد هزینه کنیم. چرا باید بازیکن 30-40 میلیاردی که در باشگاه هست را جذب کنیم. زمان هم 5 سال نگفتیم و 2 سال می گوییم. سعی می کنیم قراردادهای 3-5 ساله ببندیم تا بازیکن نسبت به تیمش عرق پیدا کند. این گونه نیست که بازیکن 70 درصد بگیرد و در حساس ترین لحظه فصل بازی نکند و فضای مجازی بیاید مدیر را مورد هجمه قرار بدهد. یک بازیکن می گفتند 5 ماه است که دریافتی نداشتیم. این خیلی عجیب است من حداقل پرداختی های یک ماه شان را می دانم. این ها را به هر قیمتی شده من جمع می کنم. در مبلغ قرارداد من هیچ حرفی نزدم و خواستم که اجازه بدهند کار بکنم.

 

قرارداد عباس زاده یک میلیارد است!

پنجره های باشگاه با قول مساعد آقای زنوزی و نظمی باز می شود. هزینه ها واقعا سرسام آور می شود. بازیکنی مثل استوکس 12-13 میلیارد تیم را محکوم کرد. بازیکنی مثل عباس زاده که 16 گل زد یک میلیارد است. قرارداد کیانی 6 میلیون بود که پایش ایستادیم و شد مهدی کیانی. چاره کار آوردن بازیکن میلیاردی نیست. یک نهادی آمد و تیم داری کرد. اگر سپاه نبود الان تیمی به نام تراکتور نبود. سپاهان 80-90 میلیارد تومان هزینه کرد آخرش گفتند روی سکوها که می خواهیم خصوصی شویم. الان کسی آمده و عاشق تیم است و هزینه می کند نباید کاری کنیم که او هم فراری شود. با این شرایط باشگاه از بین می رود. من هم می توانم مثل مربیان قبلی بگویم که 5 بازیکن با 100 میلیارد بگیرید. دوستان گفتند مربی بزرگ می خواهیم. یادتان است چه کسی پرسپولیس را بعد از 17 سال برد. از تخت جمشید تا روزی که در آزادی استقلال را بردیم، یک مرتبه تراکتور این تیم را در تهران شکست نداده بود. آمارش هست بروید نگاه کنید. این جا کسی را می خواهد که درد مجموعه را می شناسد. من مال شما هستم. کسی از من بیشتر مگر تراکتوری هست؟ اگر این حمایت باشد، کار آسان است. تمریناتمان را هم انشالله ده روز دیگر شروع می کنیم.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.