کد خبر: 1772319/58 زمان: 16:16   1400/05/13 بازدید: 118,054

دومین طلای کاروان ایران

حملات بی‌وقفه دلاور شیراز برای خوشرنگ‌ترین مدال

محمدرضا گرایی در سالن کشتی المپیک توکیو دست به کار بزرگی زد و دومین طلای کاروان ایران را به ارمغان آورد.

به گزارش "ورزش سه"، شاید اگر قبل از المپیک کسی پیش بینی کسب مدال طلا برای محمدرضا گرایی را داشت، کمتر کسی این پیش بینی را باور داشت. این فرنگی کار وزن 67 کیلوگرم که چند ماه قبل از المپیک توانست سهمیه این وزن را قطعی کند، بعد از ناکامی برادر بزرگترش در کسب مدال برنز المپیک، حسابی بزرگی کرد و یک طلای مقتدرانه را به نام خود رقم زد.


دیروز محمدرضا گرایی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 8 بر صفر  جولین هورتا از کلمبیا را از پیش رو برداشت. وی در دور سوم و در یک کشتی بسیار نزدیک با نتیجه 5 بر 5 از سد فرانک استابلر قهرمان جهان از آلمان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه 6 بر 1 راماز زوئیدزه از گرجستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت.


گرایی امروز و در دیدار فینال وزن 67 کیلوگرم مقابل پرویز نصیب اف از اوکراین روی تشک رفت و آنقدر هوشمندانه و باقدرت به پیروزی رسید که هیچ استرسی به علاقه مندان به ورزش وارد نشد.


بعد از اینکه داوران در تایم اول به کشتی گیر اوکراینی اخطار دادند، گرایی تلاش زیادی کرد تا کنده او را بالا بکشد، اما بعد از اجرای یک سالتو داوران خطا اعلام کردند و حتی اعتراض محمد بنا نیز باعث شد کشتی یک بر یک برابر شود.
 

 

 

 

 

 

تنها ثانیه هایی گذشته بود که این پسر شیرازی کشتی فرنگی ایران توانست با کمرگیری دو امتیاز دیگر را به نام خود بزند. در تایم دوم گرایی طوفانی تر روی تشک ظاهر شد. او با یک کمرگیری و به پل زدن حریف 4 امتیاز به نام خود ثبت کرد و اعتراض بی اثر سرمربی اوکراین هم کشتی را 8 بر یک به سود محمدرضا کرد.

 

در این صحنه داور ابتدا درخواست 4 امتیاز برای گرایی کرد اما در ادامه با ادعای استفاده از پا، این امتیاز به او داده نشد. بررسی هیئت ژوری پس از اعتراض رسول جزینی هم تغییر در تصمیم یاد شده نداشت تا یک امتیاز به کشتی گیر ازبک داده شود.

 

کمرگیری کم نقص گرایی در وقت دوم به گونه ای که در تصویر مشاهده می کنید، 3 امتیاز دیگر برای او به همراه داشت که اعتراض اشتباه مربی ازبک، این 3 امتیاز را به 4 تبدیل کرد.

 

این آخرین امتیاز گرایی در مسابقه فینال بود. جایی که نصیب اف می خواست از او امتیاز بگیرد اما قدرت و هوشیاری کشتی گیر کشورمان، خروج ورزشکار ازبک از تشک را به همراه داشت تا امتیاز 9 برای گرایی ثبت شود.

 


تنها یک امتیاز تا ثبت یک برد فوق العاده باقی مانده بود و گرایی بدون ترس و با جسارت توانست رقیبش را از تشک بیرون کند تا 9 بر یک و قبل از پایان 6 دقیقه کشتی برنده و قهرمان المپیک لقب بگیرد.
محمدرضا گرایی در المپیک توکیو نمایش فوق العاده ای داشت و با اقتدار دومین طلای کاروان ایران را بعد از جواد فروغی ثبت کرد تا شاهد ترقی چند پله ای ایران در جدول توزیع مدال های المپیک توکیو باشیم.

 


بدین ترتیب پرونده تیم 5 نفره کشتی فرنگی ایران با یک مدال طلای محمدرضا گرایی و یک برنز هادی ساروی بسته شد.


پیش از این کشتی فرنگی ایران فقط در المپیک لندن موفق به کسب مدال طلا شده بود و این برای دومین بار در تاریخ است که فرنگی کاران به قهرمانی در المپیک دست پیدا می کنند.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.