کد خبر: 1772772/42 زمان: 23:59   1400/05/15 بازدید: 43,841

مرور 12 فینال استقلال در جام حذفی؛

علی منصور دروازه بان شد، فرهاد مجیدی برکنار! (عکس)

استقلال متخصص رسیدن به فینال جام حذفی بوده و البته در این 43 سال روزهای تلخ و شیرینی را تجربه کرده است.

به گزارش "ورزش سه" استقلال یکشنبه شب با فرهاد مجیدی در شرایطی در فینال جام حذفی و در استادیوم نقش جهان به مصاف فولاد تحت هدایت جواد نکونام می رود که در طول تاریخ با کسب هفت عنوان قهرمانی و پنج نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم این تورنمنت در فوتبال ایران محسوب می شود. آبی پوشان در این 12 فینال روزهایی خاطره انگیز، شکست های تلخ و برتری های بزرگی را تجربه کرده اند که در ادامه به اختصار مرور خواهیم کرد؛

 

12 تیر ماه 1356؛ فتح تنها عنوان قهرمانی پیش از انقلاب

 

اولین بار استقلال یک سال قبل از انقلاب و با هدایت ولادمیر جکیچ، سرمربی یوگسلاو خود موفق به فتح جام حذفی شد. سریال تقابل های آبی پوشان با ملوان در این تورنمنت از همان سال آغاز شد و استقلال در نیمه نهایی موفق شد این تیم شمالی را شکست دهد.

 

 

در دیدار فینال و در تاریخ 12 تیر ماه سال 1356، استقلال که ستاره هایی چون نراقی، مظلومی، اسکندریان دانایی فرد، مراغه چیان و نعلچگر را در ترکیب خود در اختیار داشت، با دو گل نراقی و پرویز مظلومی تیم هما، دیگر نماینده تهران در فینال را مغلوب کرده و برای اولین و آخرین بار پیش از انقلاب موفق به فتح جام حذفی گردید.

 

26 اسفند 1369؛ روزی که احمدرضا، عابدزاده نبود

 

استقلال برای رسیدن دوباره به فینال جام حذفی این بار 12 سال صبر کرد. تیم فوق العاده سال 69 با هدایت منصور پورحیدری که چند ماه قبل با برتری برابر پرسپولیس فاتح لیگ قدس و چند ماه بعد قهرمان آسیا شده بود، در نیمه نهایی و با درخشش احمدرضا عابدزاده جوان در ضربات پنالتی موفق به غلبه بر پاس و رسیدن به دیدار فینال شد.

 

 

از آن سوی دیگر ملوان نیز که در دهه 60 در جام حذفی عملکردی حیرت انگیز داشت، در نیمه نهایی پرسپولیس قدرتمند علی پروین را مغلوب کرد تا اجازه ندهد اولین دربی در تاریخ فینال جام حذفی شکل گیرد.

 

120 دقیقه تک دیدار فینال در استادیوم آزادی مملو از تماشاگر بین دو تیم استفلال و ملوان به تساوی بدون گل رسید تا مسابقه باز هم به ضربات پنالتی کشیده شود. استقلال که عابدزاده آماده و سرحال را در اختیار داشت، از کسب پیروزی مطمئن بود.

 

 

اما در اتفاقی عجیب، عقاب آسیا هر شش پنالتی را خلاف جهت رفت و ملوان تمام ضربات خود را تبدیل به گل کرد. برخورد ضربه شاهرخ بیانی به دیرک دروازه به منزله قهرمانی ملوان در آزادی و جلوگیری از رقم خوردن سه گانه برای استقلال شد.

 

18 تیر 75؛ آخرین جام ژنرال در روز دروازه بانی علی منصور

 

در فصل قهرمانی مقتدرانه پرسپولیس با استانکو در جام آزادگان، استقلال تحت هدایت پورحیدری برای فتح عنوان قهرمانی جام حذفی برق شیراز را در مقابل داشت. صمد مرفاوی که بعد از چهار سال لباس استقلال را به تن کرده بود، در دیدار رفت در شیراز درخشش فوق العاده ای داشت تا استقلال با کسب برتری 1-3 تقریبا قهرمانی خود را قطعی سازد.

 

 

اما در همان نیمه اول دیدار برگشت در آزادی بود که امیر قلعه نویی از سمت راست محوطه تک به تک شده و دروازه برق را باز کرد. تیم نارنجی پوش در نیمه دوم یک پنالتی هم از دست داد، اما ژنرال از همین مسیر و از روی نقطه پنالتی دروازه حریف را باز کرد تا استقلال با دبل قلعه نویی و با اقتدار قهرمانی را جشن بگیرد.

 

 

اما در دقایق پایانی غلامپور از زمین اخراج شد و استقلالی که سه تعویض خود را کرده بود، شاهد حضور علرضا منصوریان با لباس دروازه بانی برای دقایقی کوتاه درون دروازه بود؛ اتفاقی که سالها بعد و در دربی سال 95 با اخراج مهدی رحمتی هم برای مجید حسینی رخ داد.

 

 

12 تیتر 1378؛ تماشای دبل رقیب دیرینه در آزادی

 

استقلال بعد از تقدیم قهرمانی لیگ به پرسپولیس، برای فتح فینال جام حرفی باید به مصاف این تیم قرمزپوش می رفت. پرسپولیس در همان دقایق ابتدایی و با تیزهوشی ادموند بزیک صاحب یک ضربه پنالتی شد تا مهدی هاشمی نسب برای سومین بار طی 9 ماه دروازه پرویز برومند را باز کند.

 

 

در دقایق ابتدایی نیمه دوم و روی ارسال سیروی دین محمدی از سمت راست بود که سهراب بختیاری زاده در دهانه دروازه با ضربه سر موفق به گلزنی شد. بعد از زدن گل تساوی، استقلال تحت هدایت سکوموروخوف چند موقعیت گلزنی عالی داشت که علی لطیفی و فرهاد مجیدی بی دقت عمل کرده و آن فرصت های طلایی را از دست دادند.

 

 

اما در دقایق پایانی و روی ارسال تماشایی پایان رافت از سمت چپ، افشین پیروانی پیش تاخته با ضربه سر دروازه استقلال را باز کرد تا جشن قهرمانی و فتح دبل پرسپولیس در مقابل چشم هواداران مغموم استقلال برگزار شود.

 

27 خرداد 1379؛ فداکاری منصورخان جواب داد

 

در سال های که تماشای قهرمانی های متوالی پرسپولیس در لیگ هواداران استقلال را مستاصل کرده بود، مرحوم پورحیدری در حرکتی فراموش نشدنی هدایت تیم ملی ایران را رها کرده و سرمربی استقلال شد تا یکی از مقتدرترین تیم های تاریخ این باشگاه را بنا کند.

 

 

استقلال در یک چهارم ایرسوتر و در نیمه نهایی سایپا را با درخشش داریوش یزدانی مغلوب کرد تا حریف بهمن در فینال جام حذفی شود. آبی پوشان در فینال نیز کار دشواری نداشتند و دبل محمد نوازی و تک گل علی لطیفی در مقابل تنها گل تماشایی رضا جباری به زیر طاق در لحظات پایانی، برتری 1-3 استقلال را رقم زد.

 

 

این آخرین مسابقه تاریخ حیات باشگاه بهمن بود و آنها از سال بعد تا امروز با نام پیکان در لیگ شرکت می کنند. رضا جباری نیز با تکیه بر همین گل فوق العاده، چند هفته بعد لباس پرسپولیس را به تن کرد.

 

30 خرداد سال 1381؛ آغاز دوران حکومت ژنرال

 

سال 81 به بدترین شکل ممکن برای استقلال آغاز شد. آنها که شب عید بخت شماره یک فتح سه گانه بودند، فردای 13 به در و در باتلاق آزادی در نیمه نهایی آسیا مقابل آنیانگ مغلوب شده و شانس قهرمانی در آسیا را از دست دادند. هفتم خرداد اما شکست عجیب در انزلی برابر ملوان رقم خورد تا پرسپولیس فاتح اولین دوره لیگ برتر شده و پورحیدری هم از سمت خود برکنار شود.

 

 

امیر قلعه نویی جوان در خرداد 81 و در بحبوحه برگزاری جام جهانی 2002، ابتدا ذوب آهن را شکست داد تا در نیمه نهایی به مصاف سپاهان برود. استقلال در دیدار رفت و در روزی فراموش نشدنی در نقش جهان اصفهان تا دقیقه 55 چهار گل برابر سپاهان خورده و 10 نفره هم شد. اما تعویض های درخشان قلعه نویی باعث شد آبی پوشان در نهایت اصفهان را با شکست 2-4 ترک کرده و با کسب پیروزی 1-3 در آزادی، در عین ناباوری راهی فینال شوند.

 

 

استقلال در دیدار رفت فینال در شیراز 1-2 فجر تحت هدایت شاغلام را مغلوب کرد و در استادیوم تختی تهران نیز گرچه دروازه اش خیلی زود توسط بابک خرمزی باز شد، اما با درخشش علی موسوی به نتیجه 2-2 رسیده و به قهرمانی دست یافت تا بازیکنان و کادر فنی شبانه با جام قهرمانی راهی خانه پورحیدری شوند. فصلی که استقلال لباسی شبیه لورکوزن می پوشید و سرنوشتی تقریبا مشابه این تیم پیدا کرد.

 

 

17 تیر 1383- کابوس استقلال را یک نام عجیب رقم زد؛ کمیل سوسکو

 

استقلال هجومی و تماشایی قلعه نویی بعد از ناکامی در روزهای پایانی در فتح لیگ و تقدیم آن به پاس، به فینال جام حذفی رسید و در دیدار رفت این سپاهان بود که در دیداری تماشایی و با گل مرتضی هاشمی زاده در دقیقه 87 موفق به کسب برتری 2-3 در اصفهان شد.

 

 

در آزادی اما 100 هزار هوادر استقلال برابر دو هزار اصفهانی مستقر در جایگاه 36 و در ظل گرمای تیر ماه، به دنبال جشن گرفتن قهرمانی استقلال بودند. سید مهدی سید صالحی در دقیقه 25 دروازه وحید طالب لو را باز کرد و در دقیقه 27 این کمیل سوسکو، دروازه بان سپاهان یا ظاهری متفاوت بود که ضربه پنالتی یدالله اکبری را مهار کرد.

 

 

در ادامه بازی و تا دقیقه 90 کمیل سوسکو بارها با عکس العمل های تماشایی و درخشان خود دروازه تیمش را حفظ کرد. بی تردید تصاویر چهره مستاصل و عصبانی رضا عنایتی در مقابل درخشش کم سابقه این دروازه بان تا ابد در ذهن فوتبالدوستان خواهد ماند. در نهایت سید صالحی در دقیقه 68 باز هم موفق به باز کردن دروازه حریف شد تا استقلالی در روزی که موقعیت های بسیاری را از دست داد، جام را در آزادی به سپاهان تقدیم کند.

 

27 خرداد سال 1387؛ قهرمانی در روز خداحافظی داشعلی

 

در فصل کابوس وار استقلال با هدایت مرحوم ناصر حجازی و در ادامه فیروز کریمی و قرار گرفتن در رتبه سیزدهم لیک، دوباره امیر قلعه نویی در نقش منجی ظاهر شد. استقلال برای راضی کردن هواداران خود چاره ای جز فتح جام حذفی نداشت و این بار و بر خلاف دیدار ایران و کره جنوبی در جام ملت های سال 2007، طالب لو موفق به نجات قلعه نویی شد.

 

 

استقلال در یک چهارم و نیمه نهایی با درخشش فوق العاده و پنالتی گرفتن های متوالی طالب لو موفق به غلبه بر راه آهن و فولاد در ضربات پنالتی شد تا در فینال در مقابل پگاه گیلان قرار گیرد. دیدار رفت در زمین گل آلود عضدی با تک گل آگوستین گیلائوری تمام شد و 100 هزار هوادار در آزادی در انتظار قهرمانی استقلال در مسابقه برگشت بودند.

 

 

امیر آبادی خیلی زود دروازه را باز کرد و مجتبی جباری در روزی که خبر نداشت پدرش فوت کرده، در اوقات اضافی گل دوم را به ثمر رساند. در ادامه آرش برهانی که در آن فصل کابوس هواداران استقلال شده بود هم موفق به گلزنی شد تا جشن خداحافظی علیرضا منصوریان، یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ استقلال به باشکوه ترین شکل ممکن و با فتح یک جام برگزار شود.

 

 

25 اسفند 1390؛ درخشش رحمتی با لباس حجازی

 

تیم کهکشانی پرویز مظلومی که در پایان فصل به شکلی عجیب قهرمانی را از دست داد، شب عید و در بوشهر به مقام قهرمانی جام حذفی رسید. آن استقلال پرستاره بعد از فتح مقتدرانه دربی برابر پرسپولیس با سه گل و برتری برابر شهرداری یاسوج در نیمه نهایی، در فینال مقابل شاهین بوشهر صف آرایی کرد.

 

 

اما جنگ بزرگ درون دروازه ها و بین رحمتی  در استقلال و طالب لو در ترکیب شاهین بود. سید مهدی لباس معروف ناصر حجازی در پیونگ یانگ را به تن کرده و در طول 120 دقیقه دروازه تیمش را بسته نگه داشت. در ضربات پنالتی نیز استقلال هر چهار پنالتی خود را تبدیل به گل کرد، اما در ترکیب شاهین تنها مرحوم علی انصاریان موفق به گلزنی شد تا تیم مظلومی عنوان قهرمانی را جشن بگیرد.

 

 

اما استقلال در آن فصل به قدری پرستاره بود که ناکامی در فتح عنوان قهرمانی لیگ برتر و البته آن شکست عجیب در دربی برگشت با هت تریک ایمون زاید، در نهایت باعث برکناری پرویز مظلومی شد و این قهرمانی نیز نتوانست نیمکت استقلال را برای او حفظ بکند.

 

 

9 خرداد 1395؛ خداخافظی با فصل تلخ و البته مظلومی

 

استقلال تحت هدایت پرویز مظلومی که تا هفته های پایانی از شانس بالایی برای فتح لیگ برتر برخوردار بود، در نهایت به عنوان سوم رسید و در دربی برگشت نیز با نتیجه 2-4 برابر رقیب دیرینه شکست خورد.

 

 

اما آبی پوشان بعد از برتری برابر تراکتور امیر قلعه نویی در تبریز به فینال رسیده و آنجا آماده مصاف با ذوب آهن تحت هدایت یحیی گل محدی بودند. اگرچه گل به خودی رحمتی را امید ابراهیمی در دقیقه 57 و از روی نقطه پنالتی جبران کرد، اما در ضربات پنالتی فرجام خوشی در انتظار استقلال نبود. علیرضا رمضانی پنالتی خود را تقدیم رشید مظاهری کرد تا ذوب آهن با تبدیل به گل کردن هر پنج پنالتی خود در خرمشهر جشن قهرمانی را برپا کند.

 

 

استقلال در آن فصل علیرغم مدعی بودن در لیگ تا هفته پایانی و البته رسیدن به فینال جام حذفی، سبکی دلنواز و تماشایی نداشت و در نهایت عدم رضایت هواداران از عملکرد پرویز مظلومی باعث شد فینال حذفی برابر ذوب آهن، آخرین تجربه او از حضور در باشگاه استقلال به عنوان سرمربی لقب بگیرد.

 

13 اردیبهشت 1397؛ روزهای شیرین با شفر و تیام

 

استقلال که با هدایت علیرضا منصوریان فصل را خوب آغاز نکرده بود، در ادامه سکان مربیگری را به دست وینفرد شفر سپرده و به شکل عجییی متحول شد. شاید اگر این سرمربی آلمانی از ابتدای فصل هدایت آبی پوشان را به عهده داشت، آنها جلوی دبل پرسپولیس در فتح لیگ برتر را نیز می گرفتند.

 

 

استقلال سرخوش از برتری در دربی برگشت با تک گل وریا غفوری، در نیمه نهایی و در دیداری جنجالی نفت را در آبادان مغلوب کرد تا به فینال راه یابد. از آن سو خونه به خونه نیز با هدایت دراگان اسکوچیچ به فینال رسید تا دو تیم در اردیبهشت 97 در خرمشهر به مصاف هم بروند.

 

 

 

استقلال در طول 90 دقیقه تیم برتر زمین بود، در دقیقه 37 و با ارسال دقیق خسرو حیدری و ضربه تمام کننده مامه تیام به تک گل پیروزی دست یافته و قهرمانی را جشن گرفت. یک ماه بعد استقلال با غلبه بر ذوب آهن در آزادی راهی یک چهارم آسیا نیز شد، اما چیز زیادی از آن تیم پرستاره شفر باقی نماند و ستاره های جایگزین نیز عملکرد درخشانی نداشتند تا این تیم درخشان برای همیشه در خاطر هواداران استقلال ثبت شود.

 

 

13 شهریور 1399؛ جدایی فرهاد در شب اشتباهات عجیب

 

استقلال بعد از اینکه فرصت قهرمانی در لیگ را از دست داد، در نیمه نهایی پرسپولیس را در دیداری حساس و در ضربات پنالتی مغلوب کرد تا حریف تراکتور در مسابقه فینال شود. احمد سعادتمند، مدیر وقت استقلال پیش از دیدار فینال از احتمال بازگشت استراماچونی به نیمکت این تیم صحبت کرده و به شدت اوضاع روحی کادر فنی و البته بازیکنان استفلال را بهم ریخت.

 

 

این آشفتگی به قدری در بازی استقلال در فینال مبرهن بود که در همان نیمه اول و در شب بد سید حسین حسینی، سه بار دروازه آبی پوشان باز شد تا بازگشت به جریان مسابقه به شدت دشوار شود. علیرغم گلزنی مهدی قایدی و ارسلان مظهری در نیمه دوم، استقلال در نهایت 2-3 در فینال مغلوب شد تا فرهاد مجیدی فرصت اولین قهرمانی خود روی نیمکت این تیم را از دست داده و همانجا به صورت موقت با این تیم وداع کند. 

 

 

تیمی که به زعم بسیاری از هواداران استقلال اگر در ابتدای این فصل هم حفظ می شد، این تیم در هفته پایانی در کنار پرسپولیس و سپاهان برای فتح عنوان قهرمانی در لیگ برتر مبارزه می کرد، اما حالا به دنبال فتح جام حذفی است.

 

آریا فاطمی مقدم

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.