کد خبر: 1790783/1 زمان: 08:05   1400/08/17 بازدید: 3,640

تخریب و تحلیل‌های غیرفنی نکنید

فروغی: تیرانداز نیاز به ذهن راحت دارد

دارنده مدال طلای المپیک توکیو درباره نتایج مسابقات تیراندازی در لهستان و برخی تحلیل‌ها نسبت به عملکردش، مطالبی را بیان کرد.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، جواد فروغی درباره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در لهستان و کسب مدال طلای میکس در این رقابت‌ها اظهار داشت: بعد از المپیک درگیر دعوت‌ها، مراسم‌ها و برنامه‌های مختلف در تهران و استان‌ها بودم و برای تمرین فرصت نداشتم، اما از یک ماه قبل با حضور آقای نجفی تمریناتم را منسجم ادامه دادم و به سطح مورد انتظار رسیدم. حتی در تمرینات رکورد 592 را هم ثبت کردم. در لهستان رکوردی بالاتر از المپیک زدم و امتیازم را نسبت به توکیو سه نمره افزایش دادم و این نشان می‌دهد به سطح موردانتظار رسیده‌ام.
 

وی در ادامه افزود: تغییرات قوانین مسابقات در روز ورود به لهستان اعلام شد و بعد از مرحله مقدماتی لحاظ شد. براین اساس مرحله نیمه نهایی برای مسابقات تعریف شده بود که این موضوع باعث شد تا ساعت برگزاری مسابقه را مدام چک کنیم و ببینیم که شرایط چگونه است. این اتفاقات ذهن من را درگیر کرده بود. البته این وضعیت برای همه تیراندازان بود و باعث شکایت سایر ورزشکاران هم شده بود. من با وجود اینکه مدال طلای میکس را به دست آوردم باز هم نسبت به قوانین مسابقات معترض هستم.

 

تیراندازی طلایی کشورمان درباره کسب جایگاه چهارم در بخش تپانچه بادی 10 متر انفرادی در لهستان، تأکید کرد: تیراندازی بالا و‌ پایین دارد و هیچ وقت قول مدال و سکو ندادم و نمی‌دهم. قبلاً هم هیچ وقت چنین قولی ندادم، حتی قبل از المپیک. من حتی در لیگ هم قول سکو نمی‌دهم. در تمرینات نیز تمرین فینال کردیم و مواردی را داشتیم که بچه‌ها و آنهایی که استعدادهای خوبی هم دارند بهتر از من زدند. اگر در هفته چهارم لیگ به سکو نرسم کسی که فنی باشد نمی‌گوید فروغی دچار اُفت شده است، چون افراد متخصص و آگاه به تیراندازی بالا و‌ پایین این رشته را می‌دانند. هیچ وقت از یک یا چند مسابقه نمی‌توان گفت که این نتایج ناشی از فلان وضعیت فرد و فلان شرایط است.

 

فروغی یادآوری کرد: متأسفانه برخی از رسانه‌ها بداخلاقی کردند و من ناراحت هستم حتی سرمربی من هم ناراحت شد. متأسفانه در تحلیل‌ها جملات غیرفنی و غیراخلاقی استفاده شده است. افراد نباید از خودشان نظر فنی بدهند. تیرانداز به ذهن راحت نیاز دارد و نباید با برداشت خود ذهن او را درگیر کنیم. توصیه می‌کنم دوستان ببینند در طول  تاریخ تیراندازی چند ورزشکار در پنج آوردگاه پشت هم مدال طلا گرفتند. اگر هم افرادی باشند، انگشت‌شمار هستند. متأسفانه به جای حمایت، تحلیل‌های شخصی یا خوراک دیگران منتشر شد.

 

وی در واکنش به اظهار نظرها در مورد آقای نجفی، گفت: اگر فروغی بد بوده در المپیک هم زیر نظر نجفی کار کرده و او سرمربی تیم ملی تپانچه بوده است. اگر هم موفق بوده باز هم نجفی سرمربی تیم بوده است. در المپیک آقای نصر اصفهانی به‌عنوان مربی در کنار من بود و در این مسابقه آقای نجفی، سرمربی تیم. اگر با فردی تماس گرفتند و پاسخگو نبود، قرار نیست از منابع دیگر تحلیل‌های غیرفنی و تخریبی انجام شود، آنهم در رشته تیراندازی.

 

فروغی با اشاره به اهمیت تمرکز در رشته تیراندازی گفت: در سایر رشته‌ها مانند ورزش‌های رزمی شاید عصبانیت قبل از مسابقه خوب باشد و جنگندگی ورزشکار را بالاتر ببرد، اما در تیراندازی حتی خوشحالی هم قبل از مسابقه برای ورزشکار ضرر دارد. در سایر رشته‌ها حتی وعده‌های مثبت و پاداش برای ورزشکار یک عامل انگیزشی است، اما در تیراندازی ورزشکار را به زمین می‌زند چرا که تیرانداز باید مدیریت ذهنی قوی و حرفه‌ای داشته باشد. رسانه‌ها باید این موضوعات را مدیریت کنند.

 

وی در پایان گفت: یک تیرانداز همیشه در اوج نیست و حتی خود من چند سال دیگر ممکن است مدال نگیرم همانطور که دیدیم دارنده نقره المپیک در لهستان هشتم شد، اما باز هم جزو بهترین‌های این رشته در جهان است.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.