کد خبر: 1794264/57 زمان: 11:05   1400/09/04 بازدید: 34,631

سقف جرایم انضباطی لیگ برتر بازهم بالا رفت

بهای بسیار سنگین استوری و مصاحبه اشتباهی

رسول باختر، وکیل ورزشی، در مورد افزایش مبلغ جریمه‌ها در آیین نامه انضباطی فوتبال ایران توضیح داد.

به گزارش "ورزش سه"، به تازگی آیین نامه انضباطی فوتبال ایران تغییراتی داشته اما عجیب اینکه این تغییر فقط مختص مبلغ جریمه‌هاست.


در این اصلاحیه آمده است: حداکثر جریمه قابل اعمال برای تخلفاتی که از تاریخ اول آذر برای اشخاص حقوقی مرتبط با لیگ‌های برتر ثبت می‌شود، ۷ میلیارد ریال و برای سایر لیگ‌ها ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خواهد بود. حداکثر جریمه قابل اعمال برای تخلفاتی که اشخاص حقیقی مرتبط با لیگ‌های برتر از اول آذر مرتکب می‌شوند، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و نسبت به سایر لیگ‌ها، یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال است.

 

در همین خصوص با رسول باختر، وکیل حوزه ورزش هم صحبت شدیم. باختر در این خصوص این تغییر گفت: تغییراتی نیست و فقط میزان مجازات را زیاد کرده‌اند. این مبلغ برای بعضی از بازیکنان لیگ برتر خیلی زیاد است. مثلا بازیکنی در لیگ برتر کل مبلغ قراردادش 200 میلیون باشد و اگر 250 میلیون جریمه شود برایش نمی‌صرفد و باید 50 میلیون بگذارد که فقط جریمه را بپردازد و عملا سودی برایش ندارد. مگر اینکه کمیته براساس مبلغ دریافتی جریمه کند که فعلا چنین فاکتوری در کمیته انضباطی مطرح نیست!

 

باختر در مورد اینکه این جرایم شامل چه مواردی است بیان کرد: اکثر تخلفاتی که بازیکنان دارند مثل بیانیه، مصاحبه، پست و استوری در اینستاگرام، درگیری در بازی یا بی احترامی به داور و یا هر چیز دیگری می‌تواند جریمه نقدی داشته باشد. وقتی جریمه نقدی داشته باشی دست کمیته تا سقف آن مبلغ برای جریمه کردن باز است ولی این مبلغ خیلی زیادی است به خصوص برای بازیکنانی که ممکن است دستمزد پایینی داشته باشند. درست است که جریمه باید بازدارنده باشد اما باز هم این عدد معقول نیست.

 

باختر ادامه داد: منطق حقوقی پشت این داستان است که باید جریمه نقدی باشد تا تنبیه شوند و بازدارنده باشد. وقتی یک بازیکن می‌داند اگر اشتباهی کند، 100 یا 200 میلیون باید جریمه نقدی دهد قطعا تمام تلاشش را می‌کند آن کار را انجام ندهد و یا اگر در موقعیتی قرار گرفت تا جایی که می‌تواند خودش را کنترل کند. طبیعتا جریمه نقدی معیار درست و مناسبی است اما اینکه مبلغ را آزاد بگذاریم و تا هر مقداری که می‌خواهیم بالا ببریم، درست نیست و باید متر و معیار بیشتری برای میزان جریمه بگذاریم.

 

باختر اضافه کرد: بازیکنی که در لیگ برتر نیست و در لیگ دو یا سه است طبیعتا چنین دستمزدی ندارد و این جریمه با توجه به مبلغ قرارداد در لیگ‌های پایین خیلی مبلغ غیر متناسبی است چون یک بازیکن در لیگ دو در بهترین حالت 200 میلیون می‌گیرد. مفاد انضباطی خیلی جای کار دارد و باید اصلاح شود و مواردی از آن باید با توجه به مقررات فیفا تغییر کند ولی آن‌ها را رها کرده‌ایم و به سراغ جریمه نقدی آمدیم.

 

باختر در مورد آیین نامه انضباطی فوتبال ایران گفت: خیلی از مقررات و موارد یا گنگ و مبهم است و یا قدیمی است و باید تغییرش دهیم. فیفا هم مقرراتی وضع می‌کند و بعد از مدت‌ها مشکلاتش پیدا می‌شود و اصلاحش می‌کند و این یکی از اصول تصویب قانون در همه جای دنیا و همه‌ی زمینه‌هاست. اما ما می‌بینیم از سال 97 که مقررات وضع شده فقط مبلغ جریمه‌ها را افزایش دادیم و بقیه مواردی را که می‌شد بهبود داد یا اضافه و کم کرد و یا از ابهام خارج شود متاسفانه کاری برایش نکردیم و تغییر ندادیم.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.