کد خبر : 1795282 | 09 آذر 1400 ساعت 14:09 | 38.2K بازدید | 0 دیدگاه

برگی از تاریخ

برادر بزرگتر محمد الدعیه سد راه ستاره های ایران (عکس)

یکی از پرستاره ترین تیم های تاریخ فوتبال ایران در جام ملتهای آسیای 1984به آن چه که لایقش بود ،دست نیافت.

به گزارش "ورزش سه "، هفته نامه دنیای ورزش روز شنبه 10 آذر سال 1363 بیوگرافی از بازیکنان تیم ملی ایران ،اعزامی به مرحله نهائی جام ملتهای آسیای 1984سنگاپور به چاپ رساند که دیدن دوباره آن دوباره حسرت آن روزها و از دست دادن جامی را که ایران بیش از همه برای دست یافتن به آن لیاقت داشت را در ذهن تداعی می کند.


تیم ملی ایران بعد از صعود از مرحله مقدماتی با هدایت سرهنگ محمود یاوری در اندونزی ،مرحله نهائی را با ناصر ابراهیمی در 10آذر برابر امارات استارت زد و موفق شد با سه گل ناصر محمدخانی ،شاهرخ بیانی و حمید علیدوستی امارات را از پیش رو بردارد.دو تساوی برابر هند و سنگاپور و شکست چین ایران را به مرحله نیمه نهائی رساند تا ایران به مصاف عربستان برود. رقابتی که در عین ناباوری و با گل خودی شاهین بیانی در دقیقه 43نیمه دوم  به تساوی انجامید و به وقت های اضافه و ضربات پنالتی کشیده شد. نکته جالب در این بازی زدن گل در دقیقه 43نیمه اول توسط برادر بزرگتر شاهین ،شاهرخ برای ایران به عبدالله الدعیه بود.

 

1669522

 

1669521


آن روزها گلر تیم ملی عربستان ،برادر بزرگتر محمد الدعیه دروازه بان قرن آسیا ، عبدالله بود که در ضربات پنالتی موفق شد پنالتی محمد پنجعلی را مهار کند و جلوی حضور ایران در فینال را بگیرد. ایران بعد از این شکست در دیدار رده بندی این بار با از دست دادن پنالتی مختاری فر برابر کویت در ضربات پنالتی مغلوب شد تا تیم پرستاره و بزرگ ایران در آن سالها در عین ناباوری به رتبه چهارم جام ملتهای آسیا بسنده کند.


اتفاقی که بعد از 37سال حسرت خیلی از بازیکنان آن نسل است و همچنان از آن به عنوان یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ فوتبالی خود یاد می کنند.

دیدگاهها