کد خبر : 1804818 | 27 دی 1400 ساعت 01:39 | 10,441 بازدید | 4 دیدگاه

قول بلندپروازانه ایراندوست در مصاحبه با سایت AFC

صعود زنان ایران به جام جهانی تا 2026!

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به تعریف و تمجید از سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران در آستانه جام ملت‌های آسیا پرداخت.

به گزارش "ورزش سه" تیم ملی فوتبال زنان ایران که دوباره از اردیبهشت 1400 بعد از دو سال تعطیلی با همت فدراسیون فوتبال احیا شده، توانسته در عمر کوتاه فعالیت جدیدش با هدایت مریم ایراندوست به جام ملت‌های آسیا برسد و حالا شاگردان ایراندوست روز گذشته وارد بمبئی شدند تا در بالاترین سطح آسیا به رقابت بپردازند؛ تورنمنتی که برای نخستین‌بار فوتبال ملی زنان ایران به آن راه پیدا کرد.

 

این اتفاق تاریخی موجب تعریف سایت AFC از سرمربی باتجربه تیم ملی فوتبال زنان شده است؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی  درباره چگونگی رسیدن ایران به جام ملت‌ها و آینده فوتبال زنان ایران صحبت کرده است.

 

در این گزارش آمده است:

 

برای بسیاری این داستان تنها حس خوبی از روند انتخابی جام ملت‌ها بود اما برای ایراندوست صعود به جام ملت‌ها اوج دوره زندگی و کار او محسوب می‌شود.

 

 

 

 

 

تیم ملی فوتبال زنان ایران زمانی که در مسابقات مقدماتی ۲۰۲۱ تاشکند ازبکستان شرکت کردند، در رنکینگ هفتاد و دوم جهان قرار داشت و هرگز راهی جام ملت‌ها نشده بود.

 

آنها در طول این سال‌ها برای صعود به جام ملت های آسیا ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ تلاش کردند اما شکست خوردند اما روحیه و عملکرد آنها در مسابقات ازبکستان سبب شد تا صلاحیت تاریخی برای آنها به ارمغان آورد و چشم انداز فوتبال زنان ایران را تغییر دهد.

 

مریم ایراندوست در این خصوص عنوان کرد: از نتایج بدست آمده در مسابقات ازبکستان و صعود به جام ملت‌ها، راضی‌ترین فرد روی کره زمین هستم. از نظر فنی، تیم ما جای زیادی برای پیشرفت دارد و تلاش می‌کنیم این نواقص را در اردوهای آماده سازی خود برطرف سازیم تا در آینده در شرایط بهتری باشیم و نقاط ضعف خود را به حداقل برسانیم.

 

وی افزود: همه می‌دانند که از زمان تشکیل تیم فوتبال زنان ایران مدت زیادی نمی‌گذرد و ما نمی‌توانیم همه کاستی‌ها و مشکلات را در مدت کوتاهی برطرف کنیم اما باید بگویم که همه تلاش می کنیم تا مشکلات را برطرف کنیم.

 

واضح است که فوتبال زنان ایران گام‌های فوق‌العاده‌ای برداشته است، به‌ویژه زمانی که مریم، دختر نصرت ایراندوست، بازیکن و مربی سابق ایرانی به این موضوع فکر می‌کند که این گام‌ها از کجا شروع شده است.

 

ایراندوست با اشاره به اینکه قورمه سبزی غذای محبوب ایرانی گفت: در این ۴۲ سال بارها از من پرسیده‌اند که چرا یک دختر باید فوتبال بازی کند و بهتر است قورمه سبزی بپزد. آیا باور می‌کنید که از قورمه سبزی متنفرم و دیگر آن را نمی‌خورم؟ دیگر نیازی نیست که بگویید ما کی هستیم زیرا همه ایرانی ها فیلم‌ها و عکس‌های ما را دیده‌اند و مطمئنم همه ما را می‌شناسند.

 

شایستگی تیم ملی فوتبال زنان در کشور فوتبالدوست ایران بیشتر شده است اما اگر چشم انداز بلندمدت ایراندوست بخواهد محقق شود، تنها یک داستان بزرگتر آغاز می‌شود.

 

ایراندوست عنوان کرد: وقتی تیم ایران در بین ۱۲ تیم برتر آسیا قرار می‌گیرد و در مهم‌ترین مسابقات آسیایی حضور می‌یابد، تاثیر مثبتی بر روی فوتبال زنان ایران خواهد گذاشت. انتظار دارم با برنامه‌ریزی مناسب، تیم‌های ملی زنان کشورمان در رده‌های سنی دیگر ساماندهی شوند و برنامه‌ای پنج ساله برای رشد و توسعه فوتبال زنان اجرا شود.

 

وی اضافه کرد: در صورت تداوم حمایت‌های فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران، به شما قول می‌دهم تا پنج سال آینده به جام جهانی فوتبال زنان صعود کنیم.

 

لازم به توضیح است، جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا از ۳۰ دی تا ۱۷ بهمن با حضور ۱۲ تیم به میزبانی هند برگزار می‌شود. تیم‌های اول و دوم هر گروه و ۲ تیم برتر از میان تیم‌های سوم گروه‌ها به مرحله بعدی مسابقات صعود می‌کنند.  تیم ملی فوتبال زنان ایران که برای نخستین بار سهمیه حضور در این مسابقات را به دست آورده، در گروه اول با هند، چین و چین تایپه هم‌گروه است.

دیدگاهها