کد خبر : 1806611 | 05 بهمن 1400 ساعت 13:12 | 74,639 بازدید | 29 دیدگاه

با مرد تغییردهنده هندبال آشنا شوید

مانوئل؛ گواردیولای ورزش ایران!

تیم ملی هندبال ایران برای دومین بار با یک سرمربی اسپانیایی به جام جهانی صعود کرد.

به گزارش "ورزش سه"، مانوئل موتایا فرناندز، نام کامل سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال است؛ کسی که با وجود غیبت برخی از چهره های کلیدی تیمش از جمله الله کرم استکی، کاپیتان تیم ملی تا اینجای کار در مسابقات جام ملت های آسیایی نتایج فوق العاده‌ای را کسب کرده است. مربی سابق تیم ملی اسپانیا که به عنوان دستیار سرمربی به افتخارات متعدد از جمله کسب قهرمانی جهان و قهرمانی سوپرکاپ اروپا دست یافته، قبل از حضور روی نیمکت تیم ملی ایران حدود دو سال به عنوان سرمربی تیم ملی رومانی فعالیت می کرد.


مانوئل دومین سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال در یک دهه اخیر است. کاستلو رافائل که در ابتدای دهه 90 شمسی هدایت تیم ملی را برعهده گرفت، توانست اولین صعود ایران به جام جهانی را در سال 2015 رقم بزند و حالا برای جام جهانی 2023 بار دیگر هندبال ایران با یک سرمربی اسپانیایی مجوز حضور در جام جهانی را به دست آورده است. البته حضور رافائل در هندبال ایران با حاشیه های فراوانی از جمله اعتصاب بازیکنان تیم ملی در حمایت از او علیه فدراسیون هندبال همراه بود و در نهایت به قطع همکاری این مربی قبل از جام جهانی 2015 انجامید.


این بار اما بعید به نظر می رسد سرمربی آرام و کم حاشیه هندبال ایران با هماهنگی به وجود آمده بین خود و فدراسیون نخواهد تجربه حضور روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی 2023 را بچشد.

 


مانوئل که متولد سال ۱۹۵۹ در بارسلون اسپانیا، دارای مدرک دکترای علوم ورزشی از دانشگاه بارسلونا، استاد تمام دانشگاه بارسلون و بالاترین درجه مربیگری کشور اسپانیا و مستر کوچ اروپا به حساب می آید؛ به پروفسور مشهور است.


‎او در همین مدت کوتاه تاثیرگذاری خود را در هندبال ایران به شدت نشان داده؛ تا جایی که تیم ملی بعد از ناکامی در دوره قبلی مسابقات آسیایی و عدم صعود به جام جهانی، این بار خیلی مقتدرانه رقبای سرسختی مثل کویت و عربستان را شکست داده و زودتر از آنچه که تصور می شد، صعودش را به جام جهانی قطعی کرده است.

 

 


اما شاید زمانی می توان به ارتباط صمیمی بین مانوئل و شاگردانش پی برد که نگاهی به فیلم رختکن تیم ملی بعد از این صعود شیرین بیاندازیم. لحظه ای که بازیکنان تیم ملی از فرط شادی هر کدام در گوشه ای از رختکن نشسته و اشک شوق می ریزند. سرمربی اسپانیایی هم که برخلاف بقیه از خود بی خود نشده و نشان می دهد که بارها چنین بردهای بزرگی را تجربه کرده، یک به یک کنار شاگردانش قرار می گیرد و آن ها را آرام می کند. قشنگ ترین لحظه زمانی است که مانوئل احسان ابویی را در گوشه ای از رختکن روی زمین در آغوش می گیرد و به این شکل جشن صعود را با هندبالیست های ایرانی برپا می کند.

 

 


حالا کافی است محبوبیت مانوئل و ارتباط صمیمی او با بازیکنان را با ماچک، سرمربی سابق تیم ملی مقایسه کنید که حتی خیلی از ملی پوشان حاضر نبودند زیر نظر او کار کنند!


البته که ماموریت مانوئل با قدرت نمایی تا همین جا به پایان نرسیده و او احتمالا می خواهد بهترین نتیجه تاریخ هندبال ایران در آسیا را رقم بزند. این تیم همدل نشان داده که با هوش و ذکاوت سرمربی اسپانیایی می تواند حتی تا فینال و دستیابی به جام قهرمانی هم پیش برود.


گام بعدی هم موفقیت در جام جهانی خواهد بود؛ مسابقاتی که ایران برای دومین بار آن را تجربه می کند و در اولین دوره اش با تحمل 5 شکست و دو پیروزی و کسب عنوان بیست و یکمی جهان به کار خود پایان داده است.

دیدگاهها