کد خبر : 1807055 | 07 بهمن 1400 ساعت 20:00 | 149,083 بازدید | 191 دیدگاه

چه بی‌رحمانه زیبایی؛

گریه‌مان را درآوردید؛ چقدر دوست‌داشتنی هستید! (عکس)

فقط ممنون و تعظیم به کادر فنی و ستاره‌هایی که این صعود تاریخی را رقم زدند؛ دست‌مریزاد سربازهای دوست داشتنی.

به گزارش "ورزش سه"، نقل قولی از سرالکس فرگوسن با این مضمون که "اگر در روزهای شکست کنارمان نبودید لازم نیست در پیروزی‌ها نیز حاضر باشید" وجود دارد که البته به هیچ‌وجه مناسب این شب شیرین و تاریخی برای فوتبال ایران نیست.

 

تا همین چند ماه پیش تقریبا اغلب هواداران فوتبال در ایران امیدی به صعود این تیم به جام جهانی نداشته و البته عده‌ای نیز منتظر حذف در همان دور اول حذفی بودند. اما این ماموریت دشوار و این مسیر صعب‌العبور امشب چه پایان شیرین و غرورانگیزی داشت؛ حرف سرالکس را فراموش کنید، حتی اگر در روزهای دشوار هم کنار تیم ملی نبوده و با طعنه‌های بی پایان تا توانستید تیم ملی، کادر فنی و این ستاره‌های دوست داشتنی را تحقیر کردید، امشب از این ضیافت شیرین لذت ببرید.  

 

 

 

صعود به جام جهانی ماموریتی همیشگی و آسان برای فوتبال ایران نیست. علی‌رغم تمامی تعاریف بعضا اغراق آمیز در مورد استعدادهای دهه 60 و 70 فوتبال ایران، تیم ملی تنها یک‌بار و به‌صورت معجزه‌وار موفق به صعود به جام جهانی شد. در سال 2002 و علی‌رغم در اختیار داششتن دو جین فوق ستاره به‌راحتی حذف شدیم و 2010 حتی در بین دو تیم اول گروه نه چندان دشوار خود هم قرار نگرفتیم. اگر مدعی هستید امکانات نداشتیم و شرایط صعود در دهه 60 و 70 دشوار بود، فراموش نکنید فوتبال در آسیا چقدر پیشرفت کرده و رقبا بیشتر و باکیفیت‌تر شده‌اند. بی‌تردید از لحاظ امکانات، شرایط سخت افزاری و سازماندنی، فاصله ما با رقبای آسیا نسبت به گذشته بیشتر هم شده است.

 

پس فراموش نکنیم صعود به جام جهانی هدف ما و صعود از مرحله گذرهی جام جهانی رویای ما خواهد بود. اگر اینقدر صعود از گروه آسان بود که کره جنوبی، ژاپن و در بسیاری از ادوار در تاریخ عربستان با در اختیار داشتتن تعداد فراوانی ستاره باکیفیت، مربیان اغلب مشهور و امکانات صد بیشتر از ما که باید هر دوره راهی 16 تیم برتر جام جهانی می‌شدند.

 

 

 

کام همدیگر را بیش از این تلخ نکنیم. گره زدن این موفقیت بزرگ به گروه آسان و درخشش ستاره‌های اروپایی و ... حقیقتا خودتحقیری عجیبی است که در ذهن برخی هواداران فوتبال وجود دارد. این تیم میراث هیچ‌کس نیست؛ امضای کادر فنی و ستاره‌های تیم ملی در این موفقیت بزرگ به وضوح دیده می‌شود.

 

بله، تردیدی وجود ندارد که حضور بازیکنانی بین المللی مثل مهدی طارمی، سردار آزمون، امیر عابدزاده، علی جهانبخش و ... نقش مهمی در رقم خوردن این پیروزی بزرگ داشته، اما به کرات در همین فوتبال خودمان شاهد ناکامی تیم‌هایی در ادوار مختلف علی‌رغم در اختیار داشتن بازیکنان بزرگ بوده‌ایم.

 

 

 

تنها یک دنیا تشکر؛ از شما دراگان اسکوچیچ- از اینکه در این شرایط دشوار و علی‌رغم همه بی مهری‌ها و بدبینی‌های ابتدایی، با تمام وجود این پروژه دشوار را به بهترین شکل ممکن به پایان رساندید. کم نبود واکنش‌های تحقیرآمیز به شما. اوایل دراگان را سرمربی سابق خونه به خونه لقب داده بودند- عیبی نداشت، پس حالا هم او را سرمربی مقتدرترین صعود تاریخ فوتبال ایران به جام جهانی خطاب کنید.

 

 

 

آغوش بزرگ برای ستاره‌های بامعرفت و وطن‌پرست تیم ملی ایران؛ آن‌هایی که طی تنها چند ماه از آن دوره دشوار در منامه گذشته و امشب این خاطره فوق العاده را برای ما رقم زدند. سربازهایی باکیفیت، مطیع و منضبط که این دوره اجازه ندادند حتی یک ثانیه هم نسبت به حضور در قطر 2022 مردد باشیم.

 

بازیکنانی تیمی که گاهی برای حتی یک دست لباس یا پرواز چارتر هم به مخاطره افتاده، بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان داده و با اقتدار جواز صعود به جام جهانی را رقم زدند. البته چهار سال قبل و در جریان پیروزی تیم ملی ایران مقابل مراکش، گزارشگر شبکه ITV خیلی زودتر از امروز تاکید کرد که بازیکنان ایران علی‌رغم شرایط دشوار قادر به رقم زدن چه شب‌های باشکوهی هستند؛ با آن جمله فراموش نشدنی و غرورانگیز No boots? No problem.

 

 

 

این صعود تاریخی و موفقیت آمیز متعلق به همه هواداران فوتبال در ایران است؛ حداقل یک امشب دست از خودتحقیری ذاتی و کامنت‌های طعنه آمیز برداریم. در دوره‌ای که این چند تکه شدن هواداران حتی محمد صلاح را هم کلافه کرده و او نیز در مصاحبه‌ای تند و تیز، طرفداران فوتبال در مصر را به هم‌بستگی دعوت کرده؛ همین امشب فقط، امشب فقط از این دستاورد بزرگ لذت ببریم، همین.

 

آریا فاطمی مقدم

دیدگاهها