کد خبر : 1807960 | 12 بهمن 1400 ساعت 01:52 | 141.6K بازدید | 60 دیدگاه

خروج تدریجی دولت‌؛ اولین سهامداران سرخابی‌ها

غول‌های مخابراتی و مدیریت‌ استقلال و پرسپولیس

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از عرضه بخشی از سهام سرخابی‌ها در فرا بورس برای انجام اصلاحات مالی در این دو باشگاه خبر داد.

غول‌های مخابراتی و مدیریت‌ استقلال و پرسپولیس

به گزارش "ورزش سه"، حسین قربان‌زاده، تاکید کرد: سهام پرسپولیس و استقلال تا پایان بهمن واگذار خواهد شد. در عین حال اطلاعات دریافتی همشهری نشان می دهد؛ پس از انجام فرایند عرضه در فرابورس، مذاکرات برای واگذاری بخشی از سهام این دو باشگاه به دو اپراتور رقیب در بازار تلفن همراه، یعنی ایرانسل و همراه اول آغاز خواهد شد. به نظر می‌رسد این نوع واگذاری بهینه‌ترین نوع واگذاری سهام این ۲ باشگاه ورزشی است.

 

عرضه در بازار نارنجی

 

حسین قربان زاده رییس سازمان خصوصی ‌سازی به همشهری گفت: این سازمان تصمیم دارد در گام نخست برای خصوصی‌سازی بخشی از سهام این دو باشگاه، آن‌ها را در بازار پایه فرا بورس و در تابلوی نارنجی عرضه کند. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه علت این تصمیم کمک به شفاف سازی مالی سرخابی ها است تاکید کرد: مزیت این نوع واگذاری این است که  صورت‌های مالی این۲باشگاه شفاف می‌شود.

 

 

 او اضافه کرد: با عرضه سهام این دو باشگاه در فرا بورس پرسپولیس و استقلال ملزم می‌شوند، اطلاعات مالی‌شان را با دقت بیشتری ارائه کنند و این اطلاعات در اختیار عموم مردم قرارمی‌گیرد، درنتیجه شفافیت مالی آنها بیشتر می‌شود.

 

واگذاری به ایرانسل و همراه اول

 

اطلاعات دریافتی همشهری نشان می دهد همگام با عرضه سهام این دو باشگاه در فرا بورس چندین طرح مطالعاتی در مورد نحوه واگذاری سهام این دو باشگاه نیز انجام شده و بهینه ترین روش خصوصی‌سازی، واگذاری سهام  به ۲ شرکت رقیب اقتصادی شناسایی شده است. زیرا در فضای کسب و کار اقتصادی نیز شرکت‌های زیادی وجود دارند که به لحاظ برندینگ و رقابت‌های کاری مشابه پرسپولیس و استقلال هستند. واگذاری آنها به چنین شرکت‌هایی می تواند فضای رقابتی این دو باشگاه را بهینه کند و به افزایش سود‌آوری آنها منجر شود.

 

همزمان با برنامه عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس، مذاکراتی نیز با ۲ اپراتور تلفن همراه یعنی ایرانسل و همراه اول در جریان است تا از این طریق بخشی از سهام این دو باشگاه به این ۲‌اپراتور رقیب واگذار شود. طبق این گزارش مذاکرات بر سر آن است که دست کم ۲ کرسی هیات مدیره این ۲‌باشگاه به این ۲ اپراتور تلفن همراه واگذار شود اما بقیه صندلی‌های هیات مدیره همچنان در اختیار وزارت ورزش باقی خواهد ماند.

 

 

 وزارت ورزش در برابر واگذاری همه صندلی های هیات مدیره این دو باشگاه به یک سهامدار مقاومت کرده و در تلاش است همچنان دست‌کم بخش بزرگی از سهام این دو باشگاه را در اختیار خود داشته باشد. کارشناسان بر این باورند با توجه به برند و محوبیتی که این دو باشگاه ورزشی دارند در اختیار گرفتن ۲ کرسی هیات مدیره نیز می تواند برای اپراتور های همراه اول و ایرانسل جذاب باشد و برای آنها ارزش افزوده ایجاد کند بنابر این احتمال داده می شود که این ۲ اپراتور با دریافت این میزان مالکیت سرخابی ها موافقت کنند.

دیدگاهها