کد خبر : 1818091 | 15 فروردين 1401 ساعت 23:56 | 186.8K بازدید | 70 دیدگاه

دوستم نداشته باشید اما احترام بگذارید؛

اسکوچیچ این‌گونه جواب منتقدانش را داد

دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگوی نیم‌ساعته با محمدحسین میثاقی به دفاع از عملکرد خود در دوران حضور در تیم ملی پرداخت.

اسکوچیچ این‌گونه جواب منتقدانش را داد

به گزارش ورزش سه، اسکوچیچ امروز کمی عصبانی و کمی تند تر از حالت معمول مقابل میثاقی در استودیو برنامه فوتبال برتر نشست و علاوه بر پاسخ دادن به سوالات، به پاسخگویی درباره ابهاماتی پرداخت که ترکشش به کادر فنی او نیز اصابت می‌کند.

او نشان داد که از انتقادات زیادی که در روزهای گذشته و پس از بازی کره از وی و کادرش شده راضی نیست و همچنین نکات مهم و گفته نشده ای در نزد خود دارد که صحبت درباره آنها به روشن شدن وضعیت کمک خوبی خواهد کرد؛ جالب اینکه اسکوچیچ در این گفت‌وگو تاکید کرد که تیمش یکی از بهترین نسل های تاریخ فوتبال ایران را دارد و این صعود با از خودگذشتگی بسیار و با سختی های فراوان حاصل شده و کوچک شمردن و آسان شمردن آن کاملا نادرست است.

او خطاب به منتقدانش گفت نمی‌خواهد که عاشقش باشند اما باید به وی و تیمش احترام بگذارند که این مهم‌ترین تیتر صحبت های او در این مصاحبه بود.

مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید:

شاید بهتر بود با پرتغال هم‌گروه شویم

شاید بهتر بود با پرتغال از تیم‌های سید یک می‌افتادیم. انگلیس به لحاظ فنی و فیزیکی تیم خوبی است که ما باید پایاپای آنها رقابت کنیم و به سبک آنها کارمان را انجام بدهیم. حضور ما در جام جهانی یعنی اینکه استحقاق رسیدن به آن را داشتیم و همان‌طور که برای رقبای خودمان احترام قائل هستیم، باید به خودمان هم احترام بگذاریم.

این مسائل از انگلیسی‌ها طبیعی است

تیتر روزنامه سان را من هم دیدم. وقتی از انگلیس صحبت می‌کنیم، این اتفاقات چیز جدیدی نیست، اما با احترام به تیم مقابل باید به تیم خودمان هم احترام بگذاریم.

نشان نمی‌دهم فارسی بلدم!

در راه تبریز به تهران تلاش کردم تا زبان فارسی را یاد بگیرم ولی آن را نشان نمی‌دهم!

باید نمایش قدرتمندانه‌ای مقابل آمریکا داشته باشیم

تمام تیم‌های ملی در جام جهانی قدرتمند هستند. طبیعتا دوست نداشتیم با تیم‌هایی مثل آلمان، هلند یا حتی کرواسی مواجه شویم ولی به‌عنوان یک تیم، برای آمریکا هم احترام قائل هستیم و می‌دانیم که باید مقابل آنها نمایش قدرتمندانه‌ای داشته باشیم.

به مراودات سیاسی توجه نمی‌کنیم

از حساسیت بازی با آمریکا اطلاع دارم. می‌دانم که مناسبات دو کشور درگیر مسائل زیادی است و مردم هم صحبت‌های زیادی در این‌باره کرده‌اند ولی تمرکز ما روی مسابقه است. ما دیدارهای حساسی مثل عراق و بحرین را هم داشتیم ولی ثبات خودمان را حفظ کردیم و نتیجه گرفتیم. امیدوارم بازیکنانم نیز در این مسابقه تمرکز لازم را داشته باشند.

ولز، اوکراین یا اسکاتلند؟

فکرم را درگیر این مسائل نمی‌کنم. منتظر برنده پلی‌آف می‌مانیم و خودمان را برای بازی با هر تیمی که بود، آماده می‌کنیم.

حضور علی دایی در قرعه کشی؟

احساس افتخار می‌کردم و می‌دانستم برای ایران چه معنایی دارد. حضور علی دایی در آنجا به‌ عنوان یکی از اسطوره‌های ایران پر از احساس غرور بود. با اینکه ایرانی نیستم، اما حس غرور به بنده هم دست داد.

شرایط خوبی در قطر برایمان فراهم است

کمپ خودمان را در کشور قطر انتخاب کردیم و می‌دانیم شرایط خوبی برای ما در آنجا فراهم است. سعی میکنیم تیم خودمان را در حالت ایزوله نگه داریم تا تمرکز بازیکنان حفظ شود. امکانات تمرینی در آنجا واقعا در شرایط خوبی است و این نکته اهمیت زیادی دارد که فاصله استادیوم تا هتل محل اقامت تیم‌ها، خیلی کوتاه است. به همین دلیل، زمان زیادی برای رفتن بازیکنان از هتل تا استادیوم تلف نخواهد شد. انتظار دارم این جام جهانی یکی از بهترین جام جهانی‌های تاریخ از نظر سازماندهی باشد.
جام جهانی در قطری خواهد بود که فاصله خیلی کمی با ایران دارد. توقع دارم طرفداران زیادی از ایران در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند و بتوانند برگ برنده ما در مسابقات باشند.

در ایران هستم تا برنامه‌ریزی خوبی انجام بدهیم

منتظر بودیم تا قرعه‌کشی انجام شود، رقبای خودمان را بشناسیم تا بعد از آن حریفان تدارکاتی را انتخاب کنیم که به رقبای جام جهانی نزدیک باشند. من به همین دلیل در ایران هستم تا تدارکات و آماده‌سازی خوبی داشته باشیم. انتظار دارم تیم‌های قدرتمندی را برای دیدارهای دوستانه انتخاب کنیم. دوست ندارم تیم‌هایی انتخاب شوند که جواب من را در مورد انتخاب ترکیب ندهند.

پیشنهادهایی برای بازی دوستانه دریافت کردیم

ما کار را شروع کردیم. همین الان هم پیشنهاداتی از دیگر تیم‌ها برای دیدارهای دوستانه دریافت کردیم. من هم از فدراسیون توقع دارم که دیدارهای تدارکاتی خوبی داشته باشیم. باید تلاش کنیم تا برای این تیم ملی بهترین امکانات را فراهم کنیم چون استحقاق‌اش را دارد.
زمان کافی تا خردادماه داریم تا مقدمات لازم را برای مسابقات دوستانه خوب فراهم کنیم.

بهترین آماده سازی را خواهیم داشت

ما هر کاری که از دستمان بر بیاید؛ انجام می‌دهیم تا بهترین تدارکات را داشته باشیم ولی باید مشکلاتی که باقی مانده را در مدت زمان پیش رو برطرف کنیم. امیدوارم اخبار خوبی در روزهای آینده برای تیم ملی بشنویم؛ ما هر کاری از دستمان بربیاید؛ انجام خواهیم داد.
اگر یادتان باشد، در دور مقدماتی هم گفتم هر کاری از دستمان بربیاید؛ انجام می‌دهیم و الان هم می‌گویم با تمام توان خودمان را برای جام جهانی آماده خواهیم کرد.

قرارداد دستیارانم تمدید نشده است

در حال حاضر مهم‌ترین مسئله تمدید قرارداد دستیارانم است، چون الان قراردادشان به پایان رسیده ولی فکر می‌کنم فدراسیون در روزهای آینده این کار را انجام بدهد چون قول مساعدت را به ما داده‌اند، اما هیچ‌کدام از دستیاران ایرانی و خارجی‌ام قرارداد ندارند.

بزرگ‌ترین چالش در جام جهانی؟

هر بازی برای ما چالش خواهد بود. سطحی که از جام جهانی توقع می‌رود، این است که هیچ مسابقه راحتی نخواهید داشت ولی باور و ایمانم به این تیم مثل سابق است و می‌دانم با کیفیت هستیم و می‌توانیم نماینده شایسته‌ای برای ایران باشیم.

بازیکنان دیر اضافه می‌شدند

می‌دانید که بیشتر بازیکنان ما 24 ساعت قبل از بازی به جمع ما اضافه می‌شدند و فقط یک جلسه با آنها تمرین می‌کردیم. فیفادی همین است و آن بازیکنان فقط در یک ساعت تمرین، مسائل تاکتیکی را مرور می‌کنند. بازیکنانی که 24 ساعت قبل از بازی‌ها به جمع ما رسیدند، از کشورهای دور مثل پرتغال و کرواسی آمدند.

بی‌دغدغه‌ترین صعود به جام جهانی را داشتیم

دیگر تیمی برای ایران گربه سیاه نیست و من احساس غرور می‌کنم که این تیم و کادر فنی کاری کردند که رقبای قدرتمند گذشته، حریفان ساده به‌حساب بیایند. صعود امسال، بدون دغدغه‌ترین صعود جام جهانی بوده و ما با 25 امتیاز صدرنشین گروه شدیم.

انتقادها به ترکیب ایران مقابل کره

حتی اگر اسپانیا 5 بازیکن اصلی را در اختیار نداشته باشد، نمایش همیشگی را نخواهد داشت. عملکرد شجاع را آنالیز کنید، می‌توانید ببینید عملکرد خوبی داشت. گلی که خوردیم، روی یک اتفاق بود. به جز گل دوم، فقط یک موقعیت دیگر داشتند که در آن صحنه نیز 4 بازیکن کره در مقابل 8 بازیکن ما بود که یک اشتباه بچه‌گانه در یارگیری از سوی بازیکنان ما به‌وجود آمد.

گزارشگر بازی هم درباره ما صحبت کرد!

قبول دارم بازی مهمی بود ولی اینکه ارزش این مسابقه را بالاتر از بازی‌های گذشته بدانیم، درست نیست. حتی شنیدم گزارشگر آن مسابقه نیز نظراتی داده بود. دیدید کره‌ای‌ها چقدر از آن برد خوشحالی کردند چون برای‌شان اهمیت داشت و البته چهار روز بعد هم ما همان شادی را تکرار کردیم!

دلیل حضور هم‌زمان نورافکن، محمدی و حاج‌صفی؟

اگر بخواهیم آنالیز کنیم باید صحبت‌های تاکتیکی را ادامه بدهیم ولی الان دلم نمی‌خواهد نام یک بازیکن را به‌صورت مشخص بیاورم، اما عملکرد تیم ما در 15 مسابقه مشخص است و من هر روز تلاش می‌کنم عملکرد تیمم را مورد بررسی قرار بدهم. نمی‌گویم بازیکن ایده‌آلی در برخی پست‌ها داریم ولی اینکه احسان یا امید بازی کردند، تلاش کردیم تا بهترین عملکرد را نشان بدهیم. هر بازی شرایط خاص خود را دارد و ما به دنبال راهکارهای جدید برای هر مسابقه هستیم.

۶ بازیکن اصلی‌مان را مقابل کره نداشتیم

اگر ‌بازی منجر به صعود مقابل عراق را مورد بررسی قرار بدهیم، 6 بازیکن ما نبودند و همین اتفاق نیز برابر امارات افتاد ولی توانستیم با تغییراتی که انجام دادیم، نتیجه را برگردانیم. همان‌طور که هر بازیکن می‌تواند اشتباه کند، ما هم ممکن است اشتباه کنیم.

اشتباهات بچه‌گانه روی دو گل کره جنوبی

اگر درباره بازی رفت صحبت کنیم، در نیمه دوم دو بار به تیرک زدیم و می‌توانستیم خیلی راحت برنده شویم. اگر دو گل کره را بررسی کنید، می‌بینید اشتباهات بچه‌گانه‌ای داشتیم. باید تلاش کنیم تا مقابل اشتباهات را بگیریم و بقیه را به دست تقدیر بسپاریم.

فقط ۳ بازی دوستانه داشتیم

فکر می‌کنید من از اینکه بدون مقدمات لازم به دیدارهای مرحله مقدماتی جام جهانی برویم، راضی بودم؟ ما فقط سه بازی دوستانه انجام دادیم چون دست من بسته بود و خیلی از بازیکنان فقط 24 ساعت دراختیارمان بودند و در همان زمان کم نیز از نظر فیزیکی مشکلاتی داشتند.

بعضی چیزها از دست من خارج است

بعضی مسائل از کنترل من خارج است. من بهترین بازی‌های دوستانه را می‌خواهم. مثل شرایطی که برای مربیان قبلی، پیش از جام‌های جهانی وجود داشت.

مشکلات اردویمان به بیرون درز نمی‌کند

صحبت از عملکرد ما مقابل کره می‌شود ولی کسی نمی‌گوید 5 بازیکن را نداشتیم و 2 بازیکن تیم شرایط بدنی نامناسبی داشتند. نمی‌خواهم بهانه‌تراشی کنم ولی خیلی از اوقات مشکلات اردوی ما به بیرون درز نمی‌کند وگرنه صحبت‌های مفصلی وجود دارد. خیلی از مواردی که بنده نمی‌گویم، به‌خاطر مراعات شرایط تیم ملی است.

1681263

به‌خاطر آرامش تیم مصاحبه نکردم

اینکه من در رسانه‌ها حرف نزدم، به‌خاطر حفظ آرامش تیم ملی است و سعی کردم شرایط را مدیریت کنم. اگر از بیرون نگاه کنید، انگار هیچ مشکلی در تیم ملی نیست ولی مسائلی وجود دارد که بازگو نمی‌کنیم. برای من افتخار است که در جمع تیم‌های صعود کننده بودیم؛ آن هم با شرایط کرونایی، بدون بازی دوستانه و در سخت‌ترین شرایط.

گروه ما ساده نبود

اصلا دلم نمی‌خواهد بگویند گروه ما ساده بود که صعود کردیم. اگر دیدار با بحرین را به یاد بیارید، متوجه می‌شوید که میزبانی را از ما گرفتند. دوره‌های قبل مقابل گوام و هند در دور مقدماتی بازی می‌کردیم، اما این دوره مقابل عراق و بحرین که گربه سیاه بودند، مسابقه دادیم و برنده شدیم.
کادر من ماه‌هاست دریافتی نداشتند و الان بدون قرارداد کارشان را انجام می‌دهند. دلیل اینکه تیم ملی به جام جهانی رسید، هدفی بود که داشتیم و موجب افتخارمان است که این اتفاق افتاد ولی این‌طور نیست که مشکلی وجود نداشته است.

هرروز درگیر رفع مشکلات بودم

دلم نمی‌خواهد جنجال و هیاهو راه بیندازم و بگویم در تیم ملی مشکل هست ولی من هر روز در حال تلاش برای رفع مشکلات تیم ملی بودم و امیدوارم قدر کاری را که انجام دادیم؛ بدانند چون در شرایط بسیار نامطلوبی را توانستیم به بهترین نحو مدیریت کنیم. با احترام به تمام بازیکنان در نسل‌های قبل و جام‌های جهانی قبل، ما هم استحقاق صعود به جام جهانی را داشتیم و کارمان را در سخت‌ترین شرایط و بدون اردوی آماده‌سازی انجام دادیم. اگر دوره قبلی را با الان مقایسه کنید، متوجه خواهید شد چه شرایطی است. ما فقط با سه مسابقه دوستانه در فیفادی آماده شدیم ولی در گذشته 7 اردو برگزار کردند؛ آن هم بعضا در زمان‌هایی خارج از فیفادی!

من هم سهم کوچکی در این موفقیت دارم

اگر اجازه بدهید یک سهم کوچکی از این موفقیت هم به نام خودم بنویسم چون فشار کمرشکنی روی من بود. دوست دارم از کسانی که به من کمک کردند، تشکر کنم و می‌دانید چه احساسی نسبت به ایران و تیم ملی دارم.

آنها که بودند؛ می‌دانند چه مشکلاتی داشتیم

اصلا نمی‌خواهم بهانه‌ای بتراشم و درباره اردوها صحبت کنم چون می‌خواستم تیم ملی آرامش داشته باشد. از بیرون انگار کار ساده‌ای داشتیم ولی افرادی که داخل تیم ملی بودند، می‌دانند درگیر چه جنگ‌های داخلی و چه مشکلاتی بودیم. شاید لازم نباشد ما مورد عشق همه قرار بگیریم ولی باید مورد احترام همه باشیم.

هیچ‌وقت از خودم راضی نمی‌شوم

من هیچ‌وقت از خودم راضی نمی‌شوم و همیشه خودم را در شرایط سخت قرار می‌دهم تا بهتر شوم. تلاش می‌کنم تا نقاط ضعف را پوشش بدهم. امروز از تبریز برگشتم و دو روز قبل هم از قطر برگشتم. می‌خواهم بازی استقلال و پس از آن دیدارهای فولاد و سپاهان را در آسیا ببینم.

برخی بازیکنان در ترکیب، کلیدی هستند

می‌خواهم تمام مسابقات را ببینم و امیدوارم همه بازیکنان به سلامت در آخرین اردوی ما باشند چون برخی بازیکنان نقش کلیدی در تیم ملی دارند و نمی‌توانید تصور کنید که آنها را در اختیار ندارید. سلامت بازیکنانی مثل سردار آزمون، طارمی، جهانبخش، امیری، کنعانی‌زادگان و ... مهم است. قطعا برخی بازیکنان سختی زیادی کشیدند و موجب صعود تیم ملی از مرحله مقدماتی شدند ولی تمام بازیکنانی که مورد توجه ما بودند، همچنان مدنظر هستند و درهای تیم ملی روی آنها باز است.

انتقادها باید با دلیل باشد

شناخت کافی از تیم ملی دارم و مشکلی برای شنیدن انتقادات نخواهم داشت. همه چیز باید با دلیل و استدلال مطرح شود.

چند امتیاز از مرحله گروهی جام جهانی می‌گیرید؟

امیدوارم ما از این گروه صعود کنیم، وگرنه تعداد امتیاز مهم نیست. دفعه قبل امتیازهای ایران منجر به صعود نشد، اما امیدوارم در جام جهانی 2022 امتیازاتی بگیریم که منجر به صعود شود.

از حامیان تیم ملی تشکر می‌کنم

از هر کسی که پشت تیم ملی بود و همچنین از کادر فنی و بازیکنانم که این نتایج فوق‌العاده را رقم زدند، تشکر می‌کنم ولی امیدوارم موفقیت‌های گذشته را پشت سر بگذاریم و شرایط ایده‌آلی برای بازیکنان و دیدارهای دوستانه فراهم کنیم.

دیدگاه‌ها