کد خبر : 1823391 | 19 اردیبهشت 1401 ساعت 08:14 | 6,751 بازدید | 2 دیدگاه

تمام احتمالات در مورد ترکیب تیم کشتی آزاد

پس از لغو بازی‌های آسیایی، تیم ملی کشتی آزاد ایران با تمام توان آماده حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان خواهد شد.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از ایسنا، رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ از ۱۹ تا ۲۷ شهریور به میزبانی بلگراد پایتخت صربستان برگزار می‌شود و با توجه به غیبت روسیه در این رقابت‌ها به دلیل حمله نظامی این کشور به اوکراین، تیم ملی کشتی آزاد ایران به دنبال استفاده از این فرصت استثنایی برای کسب عنوان قهرمانی جهان پس از مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست خواهد بود.

با توجه به اهمیت حضور در این رقابت‌ها، کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد به دنبال انتخاب برترین نفرات بر مبنای چرخه انتخابی تیم ملی است.

پس از برگزاری رقابت‌های قهرمانی آسیا و با توجه به درپیش بودن رقابت‌های جام تختی به عنوان دو مرحله اصلی چرخه انتخابی تیم ملی، ترکیب نفرات تیم ملی با توجه به نتایج بدست آمده در برخی اوزان قطعی است و در سایر اوزان نیز رقابت انتخابی یا تورنمنت خارجی راهکار نهایی برای انتخاب ملی‌پوشان اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان خواهد بود.

در ادامه وضعیت اوزان دهگانه کشتی آزاد برای شناخت ترکیب نهایی در رقابت های قهرمانی جهان مورد بررسی قرار گرفته است:

وزن ۵۷ کیلوگرم: علیرضا سرلک با کسب عنوان نایب قهرمانی جهان بیشترین شانس را برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان دارد. بر اساس چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد، تنها نفرات نخست رقابت‌های جهانی نروژ از حضور در جام تختی معاف شده‌اند، بنابراین سرلک باید در این مسابقات به روی تشک برود. در صورتکیه وی موفق به قهرمانی در جام تختی شود، به عنوان ملی‌پوش اعزامی ایران معرفی خواهد شد. اما در صورتی که فردی غیر از سرلک قهرمان جام تختی شود با توجه به نایب قهرمانی سرلک در رقابت های جهانی نروژ، میان او و قهرمان جام تختی یا انتخابی رو در رو یا اعزام به تورنمنت خارجی در نظر گرفته خواهد شد. در این وزن رضا مومنی در رقابت‌های آسیایی به عنوانی بهتر از هشتمی نرسید.

علیرضا سرلک
وزن ۶۱ کیلوگرم: در این وزن رحمان عموزاد پس از حذف از مسابقات قهرمانی جهان نروژ، به یک وزن بالاتر رفت و در رقابت‌های قهرمانی آسیا به عنوان قهرمانی رسید تا کار کادر فنی برای انتخاب ملی‌پوش مطمئن در این وزن برای مسابقات جهانی پیش رو سخت شود. داریوش حضرتقلی‌زاده ملی‌پوش وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بود که به مدال نقره رسید. حضرتقلی زاده با توجه به کم‌تجربگی‌اش نمایش نامطمئنی در این رقابت‌ها داشت، با این وجود و با توجه به اینکه دست کادر فنی خیلی در این وزن باز نیست، اگر حضرتقلی‌زاده یا هر کشتی‌گیر دیگری در جام تختی به عنوان نخست برسد بخت اصلی حضور در مسابقات قهرمانی جهان است، که در این میان نحوه عملکرد و اقتدار نفر نخست جام تختی نیز برای کادر فنی اهمیت زیادی دارد.

وزن ۶۵ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی ملی‌پوش این وزن در رقابت های جهانی نروژ بود که به مدال نقره رسید اما پس از این مسابقات به یک وزن بالاتر رفت و رحمان عموزاد از ۶۱ کیلوگرم وارد این وزن شد. عموزاد با قهرمانی مقتدرانه در رقابت‌های آسیایی مغولستان و همچنین اخلاف فنی با سایر رقبای داخلی ، در صورتکیه مشکل خاصی پیش نیاید ملی پوش ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان خواهد بود.

رحمان عموزاد
وزن ۷۰ کیلوگرم: عرفان الهی ملی‌پوش ایران در رقابت‌های جهانی نروژ بود که به عنوانی بهتر از هشتمی نرسید. در ادامه محمدمهدی یگانه جعفری نیز در مسابقات آسیایی انتظارات را برآورده نکرد و پنجم شد. امیرمحمد یزدانی پس از صعود به این وزن و با توجه به کسب مدال نقره جهان در وزن پایین‌تر و اختلاف فنی با سایر رقبا، در صورتکیه به قهرمانی جام تختی برسد ملی پوش ایران در رقابت‌های جهانی صربستان است اما در صورتکیه فرد دیگری قهرمان جام تختی شود، انتخابی رو در رو یا تورنمنت خارجی ملی‌پوش این وزن را از میان یزدانی و نفر نخست جام تختی مشخص می‌کند.

امیرمحمد یزدانی
وزن ۷۴ کیلوگرم: یونس امامی ملی‌پوش این وزن در رقابت‌های جهانی نروژ بود که از رسیدن به مدال بازماند اما در رقابت‌های آسیایی مغولستان درخشید و با نمایشی خوب به مدال طلای آسیا رسید تا مدعی اصلی این وزن برای مسابقات قهرمانی جهان باشد.

یونس امامی
وزن ۷۹ کیلوگرم: محمد نخودی ملی‌پوش این وزن در رقابت های جهانی نروژ به عنوان نایب قهرمانی رسید. علی سوادکوهی نیز در مسابقات قهرمانی آسیا بر سکوی نخست ایستاد. با اضافه شدن نفر نخست جام تختی، در صورتیکه انتخابی رو در رو مدنظر کادر فنی باشد، احتمالا نفر نخست جام تختی با سوادکوهی مبارزه می‌کند و برنده آن‌ها برابر نخودی به میدان می رود. در غیر اینصورت این ۳ کشتی‌گیر در تورنمنت خارجی محک زده می‌شوند.

محمد نخودی
وزن ۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی با کسب عنوان قهرمانی جهان کماکان مدعی اصلی این وزن و ملی پوش ایران در رقابت های قهرمانی جهان خواهد بود. مصطفوی نماینده ایران در قهرمانی آسیا بود که به مدال برنز رسید. قهرمان جام تختی در این وزن برای رسیدن به دوبنده تیم ملی با یزدانی رقابت خواهد داشت. با توجه به اینکه حضور یزدانی در رقابت‌های انتخابی باعث گرم شدن هر چه بیشتر این مسابقات و حضور تماشاگران در سالن می‌شود، به احتمال فراوان شاهد رویارویی یزدانی و قهرمان جام تختی در مبارزه رو در رو خواهیم بود.

حسن یزدانی
وزن ۹۲ کیلوگرم: کادر فنی تیم ملی در این وزن دستی به مراتب بازتر از اوزان دیگر دارد، جاییکه کامران قاسمپور با نمایشی درخشان و شکست کاکس آمریکایی بر سکوی نخست جهان ایستاد و امیرحسین فیروزپور نیز با نمایشی خوب در رقابت‌های قهرمانی آسیا بر سکوی نخست ایستاد. قهرمان جام تختی نیز به مدعیان این وزن اضافه خواهد شد. به احتمال فراوان نفر نخست جام تختی ابتدا با فیروزپور مبارزه می کند و برنده آن‌ها به مصاف کامران قاسمپور می‌رود تا ملی‌پوش ایران در این وزن معرفی شود.

کامران قاسمپور
وزن ۹۷ کیلوگرم: مجتبی گلیج با کسب مدال برنز قهرمانی جهان باید در جام تختی کشتی بگیرد تا بتواند در چرخه انتخابی باقی بماند. در صورتکیه گلیج به قهرمانی جام تختی برسد با محمد حسین محمدیان که در رقابت های آسیایی مقتدرانه به عنوان نخست رسید، در انتخابی رو در رو یا اعزام به تورنمنت خارجی برای کسب دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان مصاف خواهد کرد. اما در صورتیکه گلیج در جام تختی قهرمان نشود، قهرمان جام تختی نیز به مدعیان این وزن اضافه خواهد شد و در این صورت شاید انتخابی رو در رو مد نظر کادر فنی قرار گیرد.

مجتبی گلیج
وزن ۱۲۵ کیلوگرم: هر چند امیرحسین زارع با کسب مدال طلای جهان و قبل از آن مدال برنز المپیک مدعی اصلی حضور در رقابت های قهرمانی جهان است، اما یدالله محبی نیز در مسابقات قهرمانی آسیا درخشید و بر سکوی نخست ایستاد. در این وزن برگزاری انتخابی رو در رو برای جلوگیری از بروز هر گونه حرف و حدیث احتمالی، برنامه اصلی کادر فنی تیم ملی خواهد بود، به این صورت که احتمالا نفر نخست جام تختی ابتدا با محبی مبارزه می‌کند و سپس برنده آن‌ها به مصاف امیرحسین زارع می‌رود تا ملی پوش سنگین وزن ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۲ معرفی شود.

دیدگاهها