کد خبر : 1824581 | 26 اردیبهشت 1401 ساعت 10:22 | 83.5K بازدید | 15 دیدگاه

خنده‌های مشکل گشا؛ امنیت در آشوب ومبلی

تو مربی نیستی کلوپ، به خدا مربی نیستی!

لیورپول با پیروزی بر چلسی در ضربات پنالتی قهرمان جام حذفی شد و به نظر می‌رسد در این ضربات هم یورگن کلوپ بهتر از توماس توخل کار کرد.

به گزارش "ورزش سه"، بعد از دیدار فینال جام حذفی انگلیس، کلوپ اعتراف کرد که توصیه‌اش به سادیو مانه برای زدن ضربه برخلاف جهت همیشگی اشتباه بوده است. سرمربی آلمانی تصور می‌کرد با توجه به شناختی که ادوارد مندی، دروازه‌بان چلسی، از مانه دارد، بهتر است ستاره تیمش ضربه‌اش را برخلاف جهت همیشگی بزند ولی مندی با گرفتن این ضربه تیمش را در بازی نگه داشت.

علی‌رغم این اشتباه، آنالیز اتفاقات پیش از ضربات پنالتی نشان می‌دهد که کلوپ تیمش را بهتر برای این ضربات آماده کرده و در پیروزی آنها موثر بوده است.گایر یوردت، متخصص روانشناسی فوتبال که سال‌ها روی ضربات پنالتی کار می‌کند، آنالیز زیر را ارائه کرده است:

۱- لیورپول در فینال جام حذفی چلسی را در ضربات پنالتی شکست داد.ضربات پنالتی یک بازی روانشناسانه است که با نحوه ارتباط سرمربی با بازیکنانش بعد از سوت پایان بازی آغاز می‌شود. کلوپ و توخل آن پنج دقیقه را کاملا متفاوت سپری کردند. در ادامه آن لحظات را به ترتیب زمانی بررسی می‌کنیم.

۲- در ثانیه شصت بعد از سوت پایان بازی، کلوپ بازیکنان مورد نظرش را انتخاب کرده بود و با هر یک از بازیکنان صحبت کرده و از آنها خواست/ پرسید که کدام ضربه را می‌خواهند بزنند. او به طور انفرادی با هر بازیکن صحبت کرد و با بغل کردن معروفش، از آن بازیکن به خاطر برعهده گرفتن مسئولیت تشکر کرد. پروسه درخواست زدن پنالتی صمیمی، امن و دوستانه بود.

۳- در دقیقه 1:30، کلوپ کارش را انجام داده و تیم حلقه زده و او یک سخنرانی کوتاه اما پرشور انجام داد. در دقیقه 1:45، او کارش را تمام کرد و حلقه تیمی به پایان رسید.
در دقیقه  1:50، توخل هنوز یادداشت‌هایش را مرور می‌کند و بالاخره وارد حلقه تیمی شد.

4- به نظر می‌رسد که توخل یکی دو دقیقه اول را صرف مرور انتخاب‌هایش می‌کند و (شاید) از گوشه چشم می‌بیند که لیورپول پیش از اینکه بازیکنان چلسی جمع شوند، حلقه تیمی‌شان را تمام کرده‌اند. او سپس وارد حلقه تیمی چلسی می‌شود، پیش از اینکه کارش را تمام کرده باشد.

5️- وارد شدن به حلقه بازیکنان پیش از کامل کردن انتخاب بازیکنان ضربه‌زننده، کاری است که گرت ساوت‌گیت در فینال یورو 2020 انجام داد- تاخیر دارید، آماده نیستید، واکنشی شده‌اید و کاری که می‌توانست به سادگی و در آرامش انجام شود، به کاری عصبی و پراسترس تبدیل شد.

6️- در حلقه تیمی، توخل از بازیکنان در مورد زدن پنالتی سوال کرد، به طور عمومی و مقابل همه اعضای تیم. وقتی مربی چنین کاری می‌کند، فشار زیادی از سوی تیم به بازیکن وارد می‌شود و احتمال دریافت پاسخ صادقانه از طرف بازیکن کاهش پیدا می‌کند و استرس بیشتری به بازیکنی که قصد زدن ضربه دارد، وارد می‌شود.

7️- در حالی که توخل هنوز در مرحله انتخاب بازیکنان ضربه زننده است، کلوپ همه وظایفش به عنوان سرمربی را انجام داده و وقتش را به دادن انرژی به بازیکنانش صرف می‌کند. حتی این فرصت را می‌کند که با ویرژیل فن‌دایک بگو بخند راه بیندازد.

8️- چون لیورپولی‌ها حلقه تیمی‌شان را زودتر به پایان رساندند، ابتدا به سمت دایره وسط زمین رفتند و در سمتی ایستادند که به کنار زمین نزدیک‌تر بود و در طول زدن ضربات هم از توصیه‌های کادر فنی برخوردار می‌شدند و از سایر اعضای تیم دلگرمی می‌گرفتند.

9️- ذهنیت هیولاوار یورگن کلوپ (عبارتی که خودش در پایان بازی استفاده کرد) ذاتی نیست، بلکه ساخته شده است. آماده‌سازی فعال، اجرای بی‌نقص و ارتباط گرم و دوستانه بهترین شرایط را برای عملکرد خوب بازیکنان در آن شرایط بسیار پرفشار فراهم کرد. حتی پیش از اینکه ضربات پنالتی آغاز شود، لیورپول 1-0 پیش بود.

منبع: سایت هفت‌یک

دیدگاهها