کد خبر : 1826473 | 07 خرداد 1401 ساعت 01:05 | 71.8K بازدید | 39 دیدگاه

گفت‌و‌گوی مفصل و خواندنی با بهترین بازیکن جهان

امشب باید ادعایت را ثابت کنی محمد!

هرگز به شما نخواهم گفت، آره، من بهتر از این بازیکن یا آن یکی هستم. اما در ذهن خودم همیشه صلاح را به عنوان بهترین انتخاب می کنم.

به گزارش ورزش سه، در تب و تاب مهم ترين فينال تمامي فصل ٢٢-٢٠٢١ ميان ليورپول و رئال كه دنياي فوتبال را در سراسر جهان به خود معطوف كرده است. و در ميان ميليون ها مقاله و مطلب در روزنامه ها و مجلات و سايت هاي بي پايان و اَپ هاي شخصي همه از اين دو حرف مي زنند. از كلوپ و آنچلوتي، از صلاح و بنزما. جايي‌كه پيروزي در فينال احتمالا "توپ طلا" را براي يكي از اين دو به ارمغان خواهد آورد. 
همه اميدواريم شاهد ديدار كلاسيك و تاريخي ميان دو تيم قدرتمند با گذشته اي درخشان در تاريخ فوتبال اروپا باشيم.

در ميان جمع و جور كردن كاغذها، كتاب و مجله هاي اتاقم به شماره ماه گذشته “فور فور تو 442/ June برخوردم. عكس روي جلد محمد صلاح ليورپولي بود. با كمال تعجب متوجه شدم مطلب و مصاحبه او را نخوانده ام. تا ستون اول تمام نشده بود، پيش خودم فكر كردم، در اين اوضاع و مراوده هاي شخصي صلاح و بنزما و همه داستان هاي جنبي فينال ليگ قهرمانان، بد نيست بخش هايي از اين مطلب بسيار بلند را با عزيزان فوتبالي تقسيم كنم.
عنوان مطلب اين است: "آيا من بهترين بازيكن جهان هستم، در ذهن خودم، Yes”

محمد صلاح در کمتر از پنج سال حضور در آنفیلد به يكي از اسطوره هاي ليورپول تبدیل شده است. او هرگز به شما نخواهد گفت؛ كافيست. جام‌ها و افتخارات بيشتري مي خواهد. راضی نیست. قصد و عزم او قابل ستايش و احترام است. از آن دسته آدم هاست: هدف را تعيين كن و پیش برو.
بهتر است بخوانيد و خودتان قضاوت كنيد.

بخش اول - سفر به آنفیلد

در تابستان ٢٠١٧، ده بازیکن با مبلغ ٤٠ میلیون پوند یا بیشتر به باشگاه های لیگ برتر پیوستند. صلاح یکی از آنها نبود. منچستریونایتد ٧٥ میلیون پوند برای روملو لوکاکو و ٤٠ میلیون پوند برای نمانیا ماتیچ هزینه کرد. منچسترسیتی بنجامین مندی، کایل واکر و برناردو سیلوا را به خدمت گرفت. چلسی آلوارو موراتا و تیموئه باکایوکو، به علاوه دنی درینکواتر ٣٥ میلیون پوندی را. الکساندر لاکازت به آرسنال، داوینسون سانچز به اسپرز و گیلفی سیگوردسون به اورتون رفتند. در جاهای دیگر، نیمار با ١٩٨ میلیون پوند به پاری سن ژرمن رفت. سپس بارسلونا ٩٧ میلیون پوند برای عثمان دمبله خرج کرد.
اما لیورپول برای جذب صلاح از رم فقط ٣٦.٩ میلیون پوند پرداخت. قيمتي نسبتاً معقول‌تر در مقايسه با ديگران. ليورپول  مردی را خرید که تاریخ مدرن باشگاه را تغییر دهد. یکی از هواداران لیورپول اخیراً در فضای مجازی با ديدن تست پزشكي صلاح در اولين روز نوشت: "ما نمی دانستیم این روزی است که با بهترین بازیکن جهان قرارداد امضا کردیم" صلاح در حالی که به آن روز فکر می کند، لبخند می زند. زمانی که وارد ورزشگاه تاريخي شد، به رسم و پيش از رفتن به زمين دست خود را براي خوش شانسي به  «این آنفیلد است» زد و رسما بازیکن لیورپول شد. ظاهرا پوزخند او نشان از آن دارد كه صلاح دقیقاً می‌دانست در آينده چه در پيش روي دارد.
"روز پیش به چندتا از دوستانم گفتم؛ یادتون می‌آد وقتی اومدم به شماها چي گفتم؟، ما می‌خواهیم لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا را ببریم، وقتی این را گفتم، همگي از خنده تركيدند.  دوستانم مدت طولانی است طرفدار ليورپول اند، آنها به من گفتند: "همه میان و همین را می گن".

اما من همیشه از خودم توقع و انتظار چیزهای بزرگی را دارم. حتی اگر به آن دست پيدا نكنم، همیشه مثبت فکر می کنم. وقتی به آنفيلد وارد شدم، می‌خواستم لیگ برتر را ببرم و می‌خواستم لیگ قهرمانان را ببرم. می خواستم برای این باشگاه کار بزرگی انجام دهم. فكر مي‌كنم در چند سال گذشته نتيجه کار ما بد نبوده است."

ارزیابی اشتباهي نيست. بدون شک ليورپول مانند تيم دهه هشتاد مدعی افتخارات داخلی و اروپایی است. و نام صلاح اكنون همطراز و متعلق به "دسته خاص اسطوره ها" است؛ کنی دالگلیش، ایان راش و …اما داستان به اينجا ختم نمي شود. حرکت کن و ادامه بده. يك مصري مي خواهد يكي از بهترین فوتبالیست هاي كره زمین باشد.
بخش دوم – گل‌هایی تقدیم به آرم برنامه‌های ورزشی

صلاح پاسخ فوري در مورد ٣ گل محبوب خود براي ليورپول ندارد. با لحنی که نشان می دهد، حتی نمی داند از کجا شروع کند، انتخاب بسیار گسترده است. اصلا یک گل چطور: آیا اشاره به آن آسان تر است؟ "یکی؟! یکی سخته!»، در حاليكه شديدا مي خندد، احساس مي كنيد انتخاب یکی از ١٧٠ گل ساده بنظر نمي رسد. با این حال، او فکر می کند و دو مورد به ذهنش می رسد. شاید ما  پیش‌بینی كنيم او بلافاصله گلی را انتخاب کند که جایزه معتبر پوشکاش فیفا در سال ٢٠١٨ را برای او به ارمغان آورد. یک پیچ و تاب در لبه هجده قدم و جاي دادن توپ در گوشه سقف دروازه در آنفيلد مقابل اورتون، يا صاعقه دوربردی که او برابر چلسی به ثمر رساند، زمانی که لیورپول در مراحل پایانی رقابت های قهرمانی لیگ برتر در سال ٢٠١٩ با منچسترسیتی مبارزه مي كرد. یا گل انفرادی مسحورکننده او مقابل سیتی در آنفیلد در ماه اکتبر، زمانی که او مجموعه ای از مدافعان سيتي را گیج کرد. گلي كه ششمین جایزه بهترین گل ماه بی‌بی‌سی را نصيب او كرد. تاكنون تنها وین رونی ركورد بهتري از اين حيث دارد.  اما پاسخ صلاح هیچ یک از موارد فوق نبود.
"شاید گل به من سیتی، خارج از خانه و در لیگ قهرمانان اروپا، نحوه گلزنی واقعاً خوب بود. و مطمئناً گل به یونایتد در خانه (در ژانویه ٢٠٢٠) نمی توانم ميان اين دو گل يكي را انتخاب کنم!»
اولین انتخاب او آموزنده است، به ویژه در مقابل گل ٢٠٢١ او در برابر همان حریف كه از ديد بسیاری خيلي دیدنی تر است. صلاح متواضعانه لبخند می زند: «آن یکی هم خوب بود، بد نبود، اما در لیگ قهرمانان بهتر بود، شيوه ای که به توپ ضربه زدم خاص بود. هیچ کس انتظار نداشت. در وجودم، شادی بیشتری برای چنین گلی داشتم."

صلاح در آوریل ٢٠١٨ در ورزشگاه اتحاد در گوش، ادرسون دریبل کرده بود، اما در حال دور شدن از دروازه بود و زاویه بسته. نیکلاس اوتامندی جلوی راه او ایستاده بود، تا اينكه با یک "دينگ" بسیار ظریف توپ را از روی بازیکن آرژانتینی و تقریباً با حرکت آهسته وارد دروازه كرد. این فقط ضربه اي آهسته به توپ بود، در فاصله اي کمتر از چندمتر، اما اثري بود، هنری که معمولاً با یک قلم مو در دست، به جای پای چپ شكل مي گيرد.

بخش سوم – بیا بگذاریم اعداد حرف بزنند

درست مقابل هواداران لیورپول، در اولین نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا. یک گل مهم خارج از خانه بود که آنها را در مجموع ٤-١ به برتری رساند. در مقابل تیمی که رکورد ١٠٠ امتیاز لیگ برتر را در آن فصل به دست آورد. محبوبیت صلاح در بین هواداران قرمزها بيش از پيش افزایش یافت. در پایان اولین فصل درخشان در آنفیلد، این چيزي بود که پیوندش را با طرفداران محكم کرد. آغاز احترام متقابل و شروع اسطوره شاه مصري. صلاح ثابت کرد، قادر به ارائه لحظات تعیین کننده در ميادين مختلف و مهم ترين و حياتي ترين مسابقات است.

بعد از ترك كوتينيو، تمرکز بسیاري از رسانه ها در ابتدا روی او باقی مانده بود اما با حضور صلاح در تیم، مطلقاً همه چیز ممکن شده بود. از لحظه ورود همینطور بود. او به خاطر مي آورد: «وقتی با سرمربی صحبت کردم و او برنامه باشگاه را به من نشان داد، بسیار هیجان‌زده شدم، بله فكر می‌کنم ما تیمی داریم که می‌توانیم يك چيزهايي را ببریم. از ابتدا فکر می‌کردم می‌توانیم کار خاصی انجام دهیم"

همانطور که مشخص شد صلاح به عنوان بهترین بازیکن سال PFA انتخاب شد و ٤٤ گل فوق‌العاده در تمام رقابت‌ها برای قرمزها در آن فصل به ثمر رساند. آماري که فقط یک بار در تاریخ باشگاه تكرار شده است. توسط ایان راش در فصل ٨٤-١٩٨٣.
٣٢ گل صلاح در لیگ برتر یک رکورد در ٣٨ بازی بود. گل هاي او بيشتر از مجموع گل هاي وست بروم، سوانسی و هادرسفیلد بود.

بخش سوم – کابوس در فینال کیف

صلاح پس از کمک به لیورپول برای شکست دادن منچسترسیتی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا به کیف رفت تا در فینال به مصاف رئال مادرید برود، امیدوار بود این روز شادترین روز زندگي حرفه اي او باشد.
اعتراف مي كنم در جوانی رویای من بردن لیگ قهرمانان اروپا بود، بیشتر از لیگ برتر. لیگ همیشه رویای لیورپول بود، روياي طرفداران، رویای شهر. 
زمانی که جوان بودم، همیشه لیگ قهرمانان اروپا را تماشا می کردم. متاسفانه درست زمانی که همه چیز خیلی خوب پیش می رفت، ناگهان همه چیز خراب شد"
وقتی که در دقیقه ٣١، کاپیتان مادرید، سرخیو راموس، به کتف صلاح شديدا صدمه زد و او مجبور به ترك زمين شد. صلاح نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد.
«این بدترین حس زندگی من در فوتبال بود. یک فصل باورنکردنی را پشت سر گذاشته بودم، بیش از ٤٠ گل زدم، و حالا در فینال لیگ قهرمانان اروپا هستید و احساس می کنید که بسیار بسیار نزدیک هستید. و سپس يك ماه ديگر جام جهانی از راه خواهد رسید. در آن لحظه، همه چیز به ذهن شما می رسد؛ از لیگ قهرمانان خارج شدي، مصدوم شدي. برای جام جهانی هم مصدوم خواهي بود. این بهترین حسي نبود که در طول زندگي داشتم. خوشبختانه با گذشت زمان، موفق شدم از پس آن بر بيایم.»
صلاح به جام جهانی رسید اما در اوج آمادگی نبود. او ديدار مصر مقابل اروگوئه را از دست داد. در مقابل روسیه و عربستان سعودی گلزنی کرد، اما فراعنه در اولین حضورشان در فینال مسابقات از سال ١٩٩٠ در هر سه بازي شكست خوردند..
صلاح ناامیدی ديدار کیف را با خود به همراه دارد و از آن درد به عنوان نیروی محرکه برای فصل هاي بعدی استفاده کرد؛
"بله، این در ذهن من بود. به خودم گفتم، باشه، امسال باختم، اما سال آینده می روم و تمام تلاشم را برای کمک به تیم برای بردن انجام می دهم."

بخش چهارم – تاریخ ماییم، تاریخساز هم

ضربه بد سر در یک بازی لیگ در نیوکاسل به این معنی بود که او مجبور بود کامبک معروف ليورپول در بازی برگشت نیمه نهایی مقابل بارسلونا را از کنار زمین تماشا کند. در حالی که تیم کلوپ بايد نتیجه ٣-٠ ديدار رفت در نیوکمپ را جبران كند. این بازیکن مصری پیراهنی با عبارت «هرگز تسلیم نشو» را بر تن کرد. امیدوار بود در آن شب به شکل دیگری بر هم تیمی‌هایش تأثیر بگذارد. 
در ديدار فینال ليگ قهرمانان در مقابل اسپرز در مادرید فرصتي يافت تا تاثير مستقيم تري داشته باشد. در عرض دو دقیقه پس از شروع بازی، از روی نقطه پنالتی به مصاف هوگو لوریس رفت.
"من همیشه خودم را قبل از بازی آماده می‌کنم، اما در آن لحظه یک پنالتی گرفتیم، داشتم فکر کردم، "اوه، لعنتی. خیلی زود است، خیلی زود است که پنالتی داشته باشیم!، اما نمی خواستم منفی فکر کنم. در آن لحظه فقط به این فکر می کردم؛ تو می خواهی گل بزنی و همه چيز خوب پيش خواهد رفت. پنالتي را گل كردم و بعد از آن مسابقه راحت تر شد. تاتنهام تیم سختی مقابل ما بود، اما ما پیروز شدیم و در نهایت، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا. فکر می‌کنم براي هريك از ما این اولین بار بود. لحظه‌ای باورنکردنی. همیشه دوست داشتم یک روز برنده باشم، چیز خاصی بود، به خصوص که سال قبل آن را از دست داده بودم. حرفه من همیشه همینطور بوده. بالا و پایین، اما همیشه چیزی وجود دارد که مرا به چالش بکشد. شکست در فینال، آمدن به لیگ برتر و ملحق شدن به چلسي ولي آنقدر بازی نکردم. رفتم، سپس برگشتم تا دوباره اینجا بازی کنم. زندگی در فوتبال همیشه همینطور بوده است.»

بخش پنجم – و بالاخره این جام لعنتی 
لیورپول در اوایل ژانویه ٢٠١٩ با هفت امتیاز اختلاف نسبت به سیتی در صدر جدول لیگ برتر قرار گرفت اما در پايان با وجود پیروزی در ٩ بازی آخر فصل و کسب ٩٧ امتیاز - که در آن زمان سومین امتیاز بالا در تاریخ لیگ برتر بود، رویای قهرماني را با کمترین اختلاف از دست داد.
در آن فصل، زمانی که منچستریونایتد از آنفیلد دیدن کرد، لیورپول با گل صلاح در آخرین دقیقه به پیروزی رسید. صلاح با پاره کردن پیراهن خود و نشان دادن سینه برهنه در مقابل Kop جشن گرفت. این اولین گل او مقابل یونایتد بود.
"در بازي یونایتد گل دوم را زدم، لحظه مورد علاقه من در آن فصل است. سال قبل، هر کاری که ممکن بود برای بردن ليگ انجام داده بودیم. ما فقط یک بازی را باختیم، بنابراین همه مطمئن بوديم که می‌توانیم دوباره برویم و این کار را انجام دهیم، ٩٧ امتیاز کسب کردیم. واقعاً كار را تا پايان فصل خوب انجام داديم و سعی کردیم ليگ را ببریم، اما نتوانستیم، بنابراین سال بعد مطمئن‌تر بودیم که می‌توانیم آن را انجام دهیم. و بالاخره هم انجامش دادیم. حتم داشتم"
این بار لیورپول ٩٩ امتیازی شد. با قهرمانی سوپرکاپ و اولین جام باشگاه‌های جهان، افتخاری که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید. قهرماني لیگ برتر با شکست منچسترسیتی تأیید شد، در حالی كه هنوز یک ماه تا پايان فصل باقی مانده بود.
"فکر می کنم من تنها کسی بودم که نمی خواستم سیتی ببازد! دلم مي خواست خودمان در یک بازی ليگ را ببریم. می خواستم بازی را ببریم و بعد جشن بگیریم. اما به هر حال لحظه بسیار خوبی بود، همه خیلی خوشحال بودند."
بخش ششم – شعبده در کلاس کاپرفیلد 


در این فصل صلاح دوباره روند معمول كار خود را ادامه داد. در ١٢ بازی اول خود ١٥ گل به ثمر رساند، از جمله گل انفرادی خیره کننده مقابل منچسترسیتی، به علاوه هت تریک در پیروزی ٥-٠ لیورپول در اولدترافورد. بعدازظهر آن روز، صلاح اولین بازیکن تاريخ قرمزها بود که در ١٠ بازی متوالی گل زده بود و اولین بازیکني که در اولدترافورد و در لیگ برتر "هت تريك" كرد. آخرین فردی که به این موفقیت دست یافت، بت دوران کودکی اش رونالدوي برزيلي برای رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا در سال ٢٠٠٣ بود. خود این بازیکن برزیلی در چند وقت اخیر به لیست بلندبالایی از طرفداران صلاح پیوسته و اعلام کرده است: "من او را دوست دارم، او یک بازیکنی باورنکردنی است.» این کلمات برای صلاح معنی داشت.
"البته... من از طرفداران بزرگ او هستم! رونالدو یکی از بازیکنانی بود که واقعاً باعث شد عاشق فوتبال بشوم، جادوگري بود، یکی از بهترین های تاریخ. من یک بار با او ملاقات کردم، زیاد صحبت نکردیم، اما او باور نکردنی است. برای من هت تریک در اولدترافورد هم باور نکردنی بود. این که اولین بازیکنی در لیگ برتر باشم که هت تریک می کند، چیز خاصی بود زیرا لیورپول و منچستریونایتد همیشه این گونه هستند...»

در اينجا صلاح  مشت هایش را به هم می کوبد تا نشانگر رقابت شدید دو تيم شمال انگلستان باشد.

بخش هفتم – خاکستر و الماس

استفاده صلاح از کلمه "باور نکردنی" در مورد رویایی که اکنون پنج سال است در آن زندگی می کند گوياي بسياري از وقايع مثبت بعدي است. رویایی به قدری خوب که گاهی اوقات درک تمامي آن سخت است، حتی اگر او در ابتدای این مصاحبه تاكيد داشت که بسياري از اتفاقات بزرگی را كه از زمان پیوستن او به ليورپول رخ داده را پیش بینی کرده است. دوران او به عنوان بازیکن لیورپول پس از دوران ناخوشایند چلسی در اوایل دوران حرفه‌ای‌اش، زمانی که انتقال به لیگ برتر از تیم بازل سوئیس به نتیجه نرسید. صلاح در زمان سرمربیگری ژوزه مورینیو قرارداد امضا كرد، اما سرمربی پرتغالی به سختی او را به بازي گرفت. تنها ٦ بازی لیگ را برای آبی ها شروع کرد، یکی از آنها پیروزی ٢-٠ در آنفیلد بود، بازي که لغزش استیون جرارد تا حد زیادی لیورپول را با هدایت برندان راجرز در سال ٢٠١٤ از قهرماني دور كرد.

آیا صلاح به تجربه دوران حضورش در چلسی نیاز داشت تا او را به بازیکنی تبدیل کند که امروز است؟ او پس از تعمق کوتاه در این سوال می گوید: «من فکر می کنم همین طور است. منظورم این است که وقتی به گذشته نگاه می کنم، جوان بودم و چیزهای زیادی یاد گرفتم. این یکی از مهم ترین دوره های زندگی من بود، دیدم که برای پیشرفت خودم چه كارهايي باید انجام دهم، برای رقابت با همه در آن سطح باید چه کار کنم. من زیاد بازی نکردم و ناامید شدم، بسیار ناامید. من بازیکنی هستم که می‌خواهم همیشه بازی کنم و در زمین باشم. من از هیچ چیز، از هیچ تصمیمی پشیمان نشدم، و شما می توانید از هر کسی در چلسي بپرسید، من همیشه قبل از تمرین در باشگاه بودم. بعد از تمرین هم مي ماندم تا بيشتر كار كنم. هميشه آنجا بودم. هرگز تنبل نبودم یا چیزی شبیه به آن. اما در آن زمان به فکر کردن زیادی نیاز بود که چه کاری می توانم انجام دهم تا پیشرفت کنم، چه کاری می توانم انجام دهم تا در آن سطح باشم. به همین دلیل در آن لحظه و در آن شرايط تصمیم گرفتم باید انگلیس را ترک کنم، برای دو سال و نیم رفتم. ولي بازگشتم...»

محمد صلاح به ليگ برتر بازگشت. مردي متفاوت، بازيگري متفاوت. هر بار که به میدان می رود، هیچ شکی در استعدادش ندارد. او اصرار می کند: «مطمئن هستم، اعتماد بنفس دارم و عاشق فوتبال بازی کردن هستم، این کاری است که انجام می دهم و از آن لذت می برم. همیشه فشار وجود دارد، این طبیعی است زیرا شما در سطح بالایی بازی می کنید و می خواهید چه برای تیم و چه به صورت انفرادی برنده شوید. فشار هميشه وجود دارد، اما با گذشت زمان شما ياد مي گيريد بیشتر آن را تحمل کنید."

بخش هشتم – توپ طلا 


صلاح خواسته ها و توقع بي شماري از خودش دارد. مصمم است. بدون چنين ذهنيتي امكان ندارد كسي به اندازه او در پنج سال گذشته چنين ثابت عمل و موفق به كار خود ادامه دهد.

«در طول دوران حرفه‌ای‌ام، چیزهای زیادی یاد گرفته‌ام - در مورد اینکه چگونه از نظر روحی و جسمی بیشتر درگير در بازی باشم. برای من، هر بازی، بسیار مهم است، هیچ چیز از يك بازی بزرگ و پر اهميت تا يك بازی کوچک و شايد ساده تر تغییر نمی کند. همه آنها برای من بزرگ هستند، زیرا در همه آنها باید سه امتیاز را کسب کنید و در لیگ قهرمانان بايد پيروزي کسب کنید. خودم را برای هر بازی خوب آماده می کنم و این خیلی به من کمک می کند.»
در این فصل، این آمادگي برای او گل هاي زيادي به همراه آورد، يك سر و شانه بالاتر از هر کس دیگری در جدول گلزنان و كسب جایزه بهترین بازیکن سال PFA برای دومین بار. در اين فصل بیش از هر زمان دیگری صلاح را به عنوان بهترین بازیکن جهان می بینند.

باز هم صحبت از گل شد. به راستي راز گلزنی او در این دوران چه بوده است؟، با خنده گشاده و معروف خود مي گويد؛
"هیچ رازی وجود ندارد! فکر می‌کنم در پنج سال گذشته بهترین گلزن تیم بوده‌ام، همیشه سعی می‌کنم به تيم کمک کنم تا برنده شویم، نه تنها با گل‌هایم، بلکه تعداد پاس گل‌هایم نیز در مقایسه با سایر بازیکنان زيادتر شده است. تنها ترنت (الکساندر-آرنولد) از من پيشي گرفته است"

صلاح از جاه طلبی خود برای انجام کاری که هیچ بازیکنی از یک کشور عربی انجام نداده است نيز ابایی ندارد: بردن توپ طلا.
بله، البته بردن آن معنای زیادی دارد. یکی از اهداف من در زندگی این است تا آدم ها و مردم را تغییر دهم، به ویژه در کشورم. تا بتوانند و تلاش كنند به آنچه می خواهند برسند. این چیزها به آنها ایمان بیشتری می دهد، باور خواهند كرد همه چيز ممكن است. انگيزه خواهند داشت تا کاری را كه مي خواهند انجام دهند."

امسال براي توپ طلا، صلاح با کریم بنزما و روبرت لواندوفسکی رقابت مي كند.
صلاح در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر خود را بهترین بازیکن جهان می‌داند، نیازی به زمان زیادی برای فکر کردن ندارد.
"در ذهنم، بله، همیشه این را می گویم. هرگز نخواهم گفت، آره، من بهتر از این شخص هستم یا بهتر از آن مرد هستم، نه، به هيچ وجه، اما در ذهن خودم همیشه صلاح را به عنوان بهترین انتخاب می کنم نه هیچ کس دیگری را. اين طرز تفكر من است. اما حتم داشته باشيد به همه بازیکنان دیگر احترام می گذارم."

بخش نهم – سیصد گل؟ چطور ممکنه؟

او همچنین برای اسطوره هایی که قبل از او در لیورپول حضور داشتند، احترام زیادی قائل است، حتی اگر رکوردهای آنها را در معرض تهدید قرار داده باشد. در ماه سپتامبر، صلاح سریعترین بازیکن تاریخ ليورپول شد که توانست در ١٥١ بازي به ١٠٠ گل برسد. رکورد راجر هانت فقید را شکست.
"رکوردها برای من معنای خاصی دارند. از زمانی که به اینجا آمدم، همیشه در تلاش برای بردن تیم، بردن جام‌ها و البته گل زدن بوده‌ام. شكستن هر رکوردی احساس خوبی دارد. هدف و کار زیاد. این چیزی است که من به آن افتخار می کنم.»
این بازیکن مصری در این فصل به جمع ١٠ گلزن برتر لیورپول نیز راه یافته است. او با لبخند می‌گوید: «احساس عالی است، و امیدوارم قبل از رفتن، اولین نفر باشم"

این کاملاً هدف اوست، با توجه به اینکه رکورد یان راش به عدد باورنکردنی ٣٤٦ می رسد. این تعداد گل بسيار زیادی است؟
بار ديگر با خنده مي گويد؛
"آره، خيلي زياد!، نمی‌دانم در آن زمان چند بازی انجام می‌دادند، بیش از ٣٠٠ گل، به دست آوردن آن بسیار سخت است. اما ببینیم"

بخش دهم- سن یک عدد است، من یک کتاب ریاضی

صلاح در ژوئن ٣٠ ساله می شود، اما روزهای که شروع افول یک فوتبالیست بود مدت هاست گذشته است. چهار برنده قبلی توپ طلا کریستیانو رونالدو با ٣٢ سال، لوکا مودریچ با ٣٣ سال، سپس مسی با ٣٤ سال بوده اند. و زلاتان ابراهیموویچ ٤٠ ساله هنوز در سری آ گلزنی می‌كند.
"به این واقعیت که قرار است ٣٠ ساله شوم فکر نمی کردم. از برخی بازیکنان می‌پرسم و آنها می‌گویند وقتی ٣٠ ساله می‌شوی، احساس متفاوتی دارد، اما نمی‌دانم، حالم خوب است. من از زندگی لذت می برم، از فوتبال لذت می برم، مهم نیست الان چند سال دارید. اکنون می توانید بسياري از بازیکنان را ببینید، همه آنها دوران حرفه ای خود را افزایش داده اند. شما می توانید بازیکنان برتر و بهتر را همیشه بعد از ٣٢، ٣٣ سالگی ببینید؛ لواندوفسکی، بنزما، مسی، رونالدو، زلاتان، بازیکنان زیادی هستند. همچنین [ادین] ژکو در ایتالیا، [الیویه] ژیرو.
همه آنها بعد از ٣٩ سالگی واقعاً خوب عمل می کنند، بنابراین من نگران نيستم"
صلاح در باره ماندن و رفتن از ليورپول مي گويد:
"من در ليورپول هستم و هواداران می‌دانند من چه می‌خواهم. این باشگاه برایم بسیار مهم است، من از فوتبالم در اینجا بیشتر از هر جاي دیگری لذت بردم، همه چيزم را به باشگاه دادم و همه این را دیدند. من همیشه سعی می‌کنم به تیم کمک کنم، لحظات باورنکردنی زیادی در اینجا داشتم. جام‌ها، گل‌ها و افتخارات انفرادی زيادي را به دست آوردم. احساس می کنم ليورپول براي من مثل یک خانواده است.
نگران نيستم، به خودم اجازه نمی دهم نگران چیزی باشم. فصل هنوز تمام نشده است، پس بیایید فصل را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانیم. این مهمترین چیز است. سپس در سال آخر ما خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد. اما نمی دانم، زیاد به این موضوع فکر نمی کنم. من فقط سعی می کنم از فوتبال لذت ببرم، سعی می کنم از فصل لذت ببرم، همين.»
جاه طلبی او برای شكستن رکورد گلزنی یان راش در لیورپول، براي همه روشن می کند،  قلب او کجاست. می خواهد تا زمانی که ممکن است در باشگاه بماند.
او می‌گوید: «بله، بردن دوباره هر دوی آن‌ها باعث می‌شود که من توپ طلا را ببرم، بنابراین…» او می‌گوید، قبل از اینکه آن لبخند درخشان ظاهر شود، و او وسط جمله خود را با خنده قطع می‌کند.
مهم نیست که صلاح چقدر موفقیت داشته است، هرگز کافی نخواهد بود. او به دوستانش قول هاي زیادی داد و سپس همه را به واقعیت تبدیل کرد. صلاح از زمانی که پنج سال پیش به انگلستان بازگشت به آرزوهايش رسيد. و این افسانه فصل های بیشتری در پیش دارد.

بخش یازدهم – موضوع انشاء: محمد صلاح

*صلاح برای پنج فصل متوالی بهترین گلزن لیورپول بوده است، اما پپ لیندرز، دستیار سرخ‌ها می‌گوید این مصری بسیار بیشتر از گل زن و بازيكن است.
"مو صلاح برای ما خیلی بیشتر از یک "مهاجم" است. بازی ما را جلو برده. پیشرفت را دائما تحريك می كند. او بیشتر و بیشتر به یک بازیساز تبدیل شده و یک تمام کننده با استعداد است، تخیل و شهود او در آن لحظات درخشان است. روشی که او می تواند در سخت ترین شرایط توپ را حفظ کند و راهی برای بیرون آمدن و گلزنی پیدا کند، چیزی است که به مهر و نشان او تبديل شده است. بسیاری از بازیکنان خوب اين ويژگي را دارند، اما تعداد کمی آن را به طور مداوم حفظ مي كنند. اگر این کار را بکنید، جزئی از بهترین های جهان هستید، زیرا این به ذهنیت ادم بستگی دارد که هرگز کمتر از آن چیزی كه بايد عرضه نكنيد. در تأثیرگذارترین مسابقات، او در همه جا حاضر است. برای من، بزرگتر از هرچيز، حضور روزمره او در باشگاه ماست. شخصیت او بسیار خاص است، یک نمونه و الگوي واقعی برای همه است، این چیزی است که مو را به بازیکن بزرگی تبدیل می کند. هیچ تعریف بزرگتری در زندگی وجود ندارد. بهترین ها متواضع می مانند و نمونه های واقعی و درجه يك.
او زمان زیادی را برای آماده سازی خود صرف می کند و با بدن خود به خوبی رفتار می کند، ما شاهد رشد او به عنوان یک حرفه ای بوده ایم. جاه طلبی های او زیاد است، اما نگرش او در تمرینات متفاوت است. با خودش صادق است و همچنین آرامش واقعی دارد. این واقعا به او کمک می کند. همیشه آماده کمک به دیگران است. من هنوز معتقدم آنچه شما به عنوان یک فرد هستید بسیار مهمتر است از آنچه شما به عنوان یک بازیکن هستید. تماشای صلاح در هر هفته یک امتیاز بزرگ براي ماست"

*مت لدسون از This Is Anfield توضیح می دهد که پادشاه مصر برای دوستداران لیورپول که هر هفته او را تماشا می کنند چه معنایی دارد.
"هواداران لیورپول این امتیاز را داشته اند که برخی از بهترین فوتبالیست های جهان را در چمن آنفیلد تماشا کنند، اما مسلماً برای اولین بار در تاریخ، بهترین بازیکن جهان اکنون برای قرمزها بازی می کند.
دقیقاً به همین دلیل، تماشای مو صلاح برای کوپیتس Kopties یک افتخار است. ما می دانیم که این بازیکن و این لحظات برای لذت بردن است. ما از برخی بزرگان حريفان نيز قدردانی کردیم، می دانیم بايد قدر بدانيم، داشتن این فرصت و شانس، و تماشاي هفته به هفته برابر چشمانمان. وقتی صلاح واقعاً در فرم واقعي خود است، مدافع چپ حریف را می پیچد و می چرخاند، در آن لحظه می توانید قدردانی و لذت را از سکوهای آنفیلد احساس کنید. هنگامی که او توپ را در يک وجب درست در لبه محوطه جمع می کند و شروع به دریبل هولناک دیگری به داخل محوطه می کند، ذهن فوراً به گل های مشابه فلاش بک می خورد، اکنون تعداد زیادی از آنها وجود دارد، به ویژه در بازی های منچسترسیتی، اسپرز، اورتون و آرسنال. وقتی او توپ را عقب ‌تر جمع می‌کند و شروع به دویدن به سمت مدافعان می‌کند. شب‌های لیگ قهرمانان اروپا مانند رم و سیتی را به یاد می‌آورید؟ شادي او، هر دو دست باز، پس از گل در اتحاد در سال ٢٠١٨. اکنون به عنوان بخشی از نقاشی دیواری صلاح در آنفیلد رود جاودانه شده است"

شاید از صلاح به عنوان بهترین بازیکن تاریخ قرمزها یاد نشود، این نبرد احتمالاً همیشه بین کینگ کنی و استیون جرارد خواهد بود.اما از خيلي جهات ديگر و کمک به باشگاه، صلاح باید در صدر صحبت ها باشد.
شاید تنها زمانی که او برود، بتوان میراث او را به‌طور واقعي ارزیابی کرد و در چشم‌انداز قرار داد، اما چه کسی شک دارد که صلاح یک فوق‌ستاره و یک شانس تاریخی برای لیورپول است؟

اميرحسين صدر 
٢٧ مي ٢٠٢٢
امستردام

دیدگاهها