کد خبر : 1836881 | 14 مرداد 1401 ساعت 14:26 | 7.4K بازدید | 3 دیدگاه

به بهانه ديدار افتتاحيه فصل جديد ليگ برتر

آغاز هیجان در لیگ جزیره با توپچی‌ها و ویرا

امیرحسین صدر در یادداشتی به دیدار افتتاحیه لیگ جزیره میان آرسنال و کریستال پالاس پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش ورزش سه در فاصله یک روز تا آغاز لیگ جزیره و دیدار افتتاحیه در این یادداشت خاطره‌انگیز به تقابل آرسنال و پالاس در دیدار آغازین لیگ برتر پرداخته شده است. تقابل آرتتا و پاتریک ویرا.

تماشاگران

استقبال تماشاگران از لیگ برتر انگلیس در فصل٢٢-٢٠٢١ رکوردي به‌جا گذارد: میانگین تماشاگران لیگ برتر ٣٩٤٧٢ هزار نفر بود. این برای شكستن رکورد قبلی کافی بود، رکوردی که از سال‌های ١٩٤٩-١٩٤٨ پابرجا مانده بود، زمانی که پس از جنگ جهانی دوم خيل جمعيت به استاديوم ها سرازیر شد.

اگر در آن دوران، فجايع و محدوديت و فشارهاي جنگ خانمان برانداز دليلي براي استقبال از فوتبال بود، این بار، پايان انتظار طولاني و محدودیت‌های دوران كوويد بود كه شد تا مردم خسته و بيزار از محدوديت ها سراسيمه به ورزشگاه ها بازگردند.
ميانگين حضور لیگ برتر در فصل ٢١-٢٠٢٠ فقط ٤٦١ نفر بود، اين رقم در مقايسه با فصل گذشته نشان‌دهنده افزایش ٨.٤٦٢ درصدی بود.
و اين استقبال فقط به ليگ برتر محدود نمي شود. تماشاگران "ليگ یك" نيز به شدت افزایش یافتند. میانگین ليگ سوم هم برای اولین بار از سال ١٩٦٠ به ١٠،٠٠٠ نفر رسید، مطمئناً استقبال هواداران ساندرلند در سطح  افزايش آن کمک شاياني بود، در حاليكه هر دو تيم شفیلد ونزدی و ایپسویچ به بالای ٢١،٠٠٠ نفر رسیدند. استاديوم هاي لیگ دوم پذیرای ٤٩٠٧ نفر در هر مسابقه است که بالاترین رقم  از سال ٢٠٠٤ به اينطرف است.

با حضور بيشتر تماشاگران، جو و فضاي استاديوم ها پرسر و صداتر شد، با شور و هیجان مضاعف. بيشتر از هميشه. بالطبع اين استقبال روزافزون هواداران، دردسرها و چالش هاي خود را به همراه آورد. 
فقط در نیمه اول فصل گذشته، افزایش ٤٧ درصدی دستگیری‌های مرتبط با فوتبال را نسبت به سال ٢٠١٩ نشان مي داد. و تمامي فصل، افزایش ٣٦ درصدی در حوادث و ناهنجاري و اختلال و بي نظمي هاي مختلف را به ارمغان آورد.

تعدادی از هجوم هاي پاياني طرفداران به زمین براي جشن و سرور در پایان فصل، معمولاً ابراز شادی مسالمت آمیزي بوده است. به بهانه تضمین صعود تيم یا اجتناب از سقوط به دسته پايين تر. اما در فصل گذشته در آن غوغا و هياهوي غيرقابل كنترل بسياري از بازیکنان تيم مخالف بي جهت مورد حمله واقع شدند.

حتم دارم سرخوردگي ناشي از قرنطینه‌هاي طولاني مدت طی دو سال گذشته به انواع و انحا مختلف در جوامع و آدم ها و نه فقط فوتبال مزيد بر علت بوده است.
از اينرو به نظر می‌رسد از زمان بازگشت كامل هواداران به استادیوم‌ها، مشکلات و معضلات در حال افزایش است. و متأسفانه، این فقط در انگلستان نیست.

فوتبال فرانسه در فصل گذشته با رشته‌ای از حوادث مختلف روبرو شد. فقط دو بازی خارج از خانه مارسی به دلیل حمله به بازیکنان متوقف شد. دو تيم لیون و پاریس اف سی به دنبال خشونت و زد و خورد ميان هواداران  دو تیم از مسابقات «کوپه دو فرانس» محروم شدند. پس از آن، انبوهي از هواداران خشمگين سنت اتین پس از ضربه پنالتی اوسر در پلی آف و سقوط به دسته دوم، بلافاصله به داخل زمین هجوم بردند و با دوره کردن بازیکنان به سمت آنها ترقه و آتش پرتاب کردند! مشکلات بسيار ديگري در کشورهای مختلف شعله ور شد، مانند هلند و مکزیک.

این اولین فصل پر ازدحام بدون محدودیت در لیگ برتر اسکاتلند از فصل ۲۰-۲۰۱۹خواهد بود. با همکاری بین مقامات و نمایندگان طرفداران تیم های مختلف،  در حالی که تعداد میهمانان و هواداران در استادیوم ها بیشتر و بیشتر شود، همه امیدوارند خشونت ها فروکش کند و کاهش یابد.

در لیگ برتر، شواهد حاکی از آن است که تعداد تماشاگران دوباره افزایش خواهد داشت چنانچه بی نظمی و دردسرهای عدیده. 
بطور مثال با ارتقا ناتینگهام فارست مطمئن باشید «سیتی گراند» هر هفته با ظرفیت ۳۰،۴۴۵ نفری پُر خواهد بود و بالطبع دردسرها بيشتر. پس از جنگ، سه فصل طول کشید تا حضور تماشاگران در فصل ۴۹-۱۹۴۸ به اوج خود برسد. اگر این روند مشابه پس از کووید تکرار شود، یقینا رکوردهای بیشتری در سال آینده شکسته خواهد شد. و به همراه آن، جنجال و دردسر با هواداران‌ فزونی خواهد گرفت.
چند ماهی از ۲۰ می نگذشته است. یادمان هست، روزی بود پر از حوادث خشونت آمیز. بازیکنان سوئیندون در پی پلی آف، توسط هواداران پورت ویل مورد حمله قرار گرفتند. يكي از هواداران ناتینگهام فارست با پيشاني به بازیکن شفیلد یونایتد ضربه محکمی زد و کار به بخیه برای بازیکن قربانی و زندان برای تماشاگر مذکور کشید. 
احتمالا متاسفانه، ولي آخرین آن دیدنی تر از بقیه بود. وقتی که شاهد تکل و لگد پاتریک ویرا کاپیتان سابق مشهور سابق و مربی فعلی کریستال پالاس مانند دوران گذشته برابر «روی کین» کاپیتان منچستر یونایتد بوديم. این یکی در برابر یکی از طرفداران اورتون بود!

طرفداران اورتون با بد كسي در افتاده بودند!؟!

هزاران هوادار شاد اورتون پس از پیروزی ۳-۲ و اجتناب از سقوط به زمین ریختند و به تمسخر ویرا پرداختند. با زیاده روی بیش از حد ‌پاتريك تاب نیاورد و یکی را با ضربات پای معروف خود آشنا کرد. با بد کسی در افتاده بودند!

پاتریک ویرا

با اشاره به ویرا، بهانه خوبي است به یکی از برجسته ترین هافبک های تاریخ لیگ برتر در دوران طلایی آرسنال ارسن ونگر که حالا مسئولیتي مشابه سرمربی سابق خود را به عهده گرفته است، صحبت كنم.
زمانی که ویرا تابستان گذشته سرمربیگری کریستال پالاس را پذیرفت، هیچکس اطمینان قاطعی نداشت و در حقیقت مشخص نبود چه بلایی بر سر پالاس خواهد آمد. ویرا در دو شغل سرمربیگری خود با نیویورک سیتی و سپس نیس فرانسه تجربه متفاوتی داشت، خوب و بد.


استاد و شاگرد؛ آرسن ونگر و ويرا در دوران طلايي

او جایگزین روی هاجسون مورد اعتماد ولي بسيار خسته و پير در سِلهِرست پارك شد. آخرین باري كه عقاب ها هدايت تيم را در سال ٢٠١٧ به يك سرمربي خارجي سپردند همه چيز مسير اشتباهي را در پيش گرفت. فرانك دي بور هلندي در هر چهار بازی اول لیگ شکست خورد و درجا اخراج شد!
اما ویرا با پرورش بازیکنان نوظهوری مانند کانر گالاگر تماشايي و مارک گيوهي، بهترين را از آنها گرفت و پالاس را به رتبه دلگرم كننده دوازدهم رساند. 
اگر اوضاع به همین منوال پيش رود و ويرا به همين شكل ادامه دهد، تقاضا و درخواست كار از ديگر تيم ها دور از انتظار نخواهد بود.
از ويرا به آرسنال مي رسيم كه رسما با يكديگر فصل ٢٣-٢٠٢٢ ليگ برتر را افتتاح خواهند كرد.

آرسنال: ثبات بيشتر مي خواهد

ساعت غول پیکر هایبوری از زمانی که در سال ٢٠٠٦ با آرسنال به استاديوم جديد، امارات همراه شد، پريشاني های بسیاری را با تماشاگران به خود دیده است.


ساعت هايبوري داستان هاي زيادي براي بازگويي دارد


با هربرت چاپمن آغاز شد. ٧٠ سالي آنجا بود، جایگاه جنوبی خيلي زود عنوان The Clock End را به خود گرفت. ساعت به عنوان بخشي از روند «Arsenalisation» باشگاه در سفر دائمي از هايبوري به امارات، خانه‌ خود را تغییر داد و در حال حاضر در بخش بيروني و در بالای استادیوم قرار دارد و به شكلي دقيق، رو به سوي “پل Clock End Bridge”قرار گرفته است تا يادآوري نمادین داشته باشد از دوران آرسنال در هايبوري.

از دوران مردان خوش فكر اصول گرا و پيشرو تاريخ آرسنال، چاپمن و ونگر سال ها گذشته است. اگر چه سال هاي پاياني ونگر را ميتوان نزول نسبي به حساب آورد اما تغييرات بنيادين او در آرسنال و تمامي فوتبال انگلستان انكار ناپذیر است.

آنچه ونگر ساخت، پس از جابجايي هاي بسیار اكنون در دستان آرتتاي اسپانيايي است. مردي آشنا با فوتبال انگلستان.

در فصل گذشته، آرسنال در بی‌نظم‌ترین حالت خود قرار داشت: سه بازی ابتدایی را باخت. درخشش آغاز شد و سپس ناگهان ضربات سنگيني متحمل شد، کبودی و تورم محسوس بود. بار ديگر با طراوت لذت بخشي پيشرفت و نمايش خوبي داشتند. در نهایت تا پايان جنگيدند ولي پايان آن خوشايند نبود.

هرچه بود اشتیاق جوانان تيم در آن موج مي زد. به نظر مي رسيد توپچي ‌های جوان میکل آرتتا با آدرنالین خالص در حال دویدن هستند، با اعتماد به نفس، یا فقدان آن، هر چه بود، مي دانيم جوانان غالبا هميشه در مورد سرنوشت خود تصمیم می‌گیرند. اين در نتايج تيم به چشم مي آمد و حد وسط زیادی در اين ميان وجود نداشت: آرسنال سه بار در طول سال مساوی کرد. بقيه ديدارها يا با پیروزي به اتمام رسيد یا سقوط و شكست.
جريان موازی دائمي و شاعرانه اي براي طرفداران سنتی و ملودراماتیک ارسنال.


آرسنال در فصل ٢٣-٢٠٢٢ : تركيبي از جوانان پراميد


احتمالا این فصل بسيار متفاوت خواهد بود. 
در ديدارهاي پيش از فصل به وضوح مشخص است. هسته اصلی تیم آنها ١٢ ماه عاقل تر و زیرک تر و باتجربه تر شده و در عين حال كيفيت بازيكنان در هر پستي تغييرات قابل قبولي داشته است. از جمله گابريل ژسوس ٤٥ میلیون پوندي، يا بازيكناني مانند بوکایو ساکا و مارتین اودگارد، هر روز بهتر از روز پيش. پيشرفت و مبارزه براي بزرگ تر شدن. تنها راه و مسيري كه براي آن ها وجود دارد.

معناي این تابستان براي آرسنال افزودن عمق و ژرفا به اين تيم جوان بود، کاری که آرتتا تا اکنون انجام داده است. 
همه رفته اند. ستون هايي كه قرار بود آرسنال به آنها تكيه كند ميدان را خالي كرده اند. بازيكنان بزرگ و خریدهای هنگفت. همه در پايان بدون ارج و قرب براي خود يا تيم براي هميشه رفته اند. نسل تازه اي از راه رسيده، مدعیان جوان كه دست از بازي هاي جنبي برداشتند و مردانه جنگيدند. با راه و رسم و آیيني نو.

آنچه اين روزها مي گذرد به هسته و اصل  آرسنال باز مي گردد. دوست داشته باشيد يا خير، بازگشت آن ها محرز است. توپچي هاي مستقر هدف را مي بينند. و روشنایی در چشم انداز به چشم مي خورد. 
با تکنسین‌های عالي و جوان در خط میانی. آماده براي ارسال هرگونه تجهيزات به خط مقدم جبهه كه مدل و آرايشي نو دارد و تازه نفس است.

البته کسانی هميشه، مثل خودم، بارها به اعتبار آرتتا، پس از شكست هايي آرسنال در فصل گذشته که با صورت به زمين سرنگون شد، شک می کنند. 
زمانيكه لیست و تاريخ بازي‌ها منتشر شد، ديدار در شب افتتاحیه ليگ برتر به نظرم در برابر پالاس و ويرا بدشگون به نظر رسيد. سفر به استمفورد بریج و اولدترافورد هم نگران کننده و پوست موزي است. خوب مي دانيم آغاز خوب براي جوانان آرسنال و آرتتا كليدي است.
خاطرِ جمع، اعتماد بنفس و اطمينان مضاعف هديه مي كند و قابليت ها را افزايش مي دهد و به آرسنال ثبات را ارزاني مي دارد كه عاجزانه به آن نيازمند است.
قرار نيست تيمي در تمامي ديدارها پيروز از ميدان خارج شود، باخت با سربلندي بخشي از صعود در پله هاي ترقي است. اين مي تواند دروازه هاي شگفتي آور بسياري را براي ستاره های بی باک آرتتا باز كند. 
در هیاهوی آغاز فصلی دیگر، ساعت تاریخی هایبوری در امارات به تیک تیک دقیق خود ادامه خواهد داد. چه لحظات و دقایقی را در طول سالیان رقم زده است. طرفداران امیدوارند توپچی ها در تمامی فصل توپ های خود را با همان دقت ساعت قديمي شلیک کنند تا شايد براي نخستين بار روزهاي طلايي هايبوري، در امارات تکرار شود.

دیدگاهها