کد خبر : 1843482 | 22 شهریور 1401 ساعت 10:49 | 13.9K بازدید | 6 دیدگاه

نگرانی بزرگ والیبال ایران؛

رفع یک‌ ابهام؛ چقدر برای المپیکی شدن شانس داریم؟

فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) فرمول جدیدی برای نحوه صعود تیم‌ها به مسابقات والیبال المپیک 2024 پاریس ترسیم کرده است.

رفع یک‌ ابهام؛ چقدر برای المپیکی شدن شانس داریم؟

به گزارش "ورزش سه"، سی‌وسومین دوره بازی‌های المپیک در سال 2024 به میزبانی پاریس برگزار خواهد شد و والیبال سالنی شانزهمین دوره حضور خود در این رویداد مهم ورزشی را تجربه خواهد کرد.
فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) نحوه صعود 24 تیم‌ (12 تیم مردان و 12 تیم زنان) به مسابقات والیبال سالنی المپیک 2024 پاریس را که قبلا به تصویب هیئت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک رسیده است، اعلام کرد و تا کنون کشور فرانسه به عنوان میزبان نخستین سهمیه در هر گروه جنسیتی را به دست آورده است.

11 تیم دیگر در گروه مردان و زنان از طریق فرآیند دو مرحله‌ای و با محوریت رتبه‌بندی جهانی مشخص خواهند شد و این موضوع تضمین می‌کند که برترین‌های والیبال با رعایت اصل جهانی بودن در این رویداد مهم شرکت کنند.
بر این اساس، شش سهمیه المپیک پاریس در هر گروه مردان و زنان در مسابقات انتخابی المپیک تعیین خواهند شد که این رقابت‌ها شهریور برای زنان و مهرماه 1402 برای مردان برگزار خواهد شد.

در مسابقات والیبال انتخابی المپیک پاریس 24 تیم برتر بر اساس آخرین رده‌بندی جهانی سال 2022 میلادی که برای مردان (21 شهریور) و برای زنان (25 مهر) امسال است، در سه گروه هشت تیمی به صورت دوره‌ای به مصاف یکدیگر خواهند رفت و دو تیم برتر هر گروه سهمیه المپیک کسب خواهند کرد.

فدراسیون جهانی والیبال سه میزبان مسابقات انتخابی را از بین نامزدها میزبانی انتخاب می‌کند و میزبان‌ها بر اساس رتبه خود در رده‌بندی جهانی به ترتیب به عنوان میزبان گروه یک تا سه تعیین می‌شوند.

به عنوان مثال اگر کشورهای لهستان، برزیل و صربستان که اکنون در جایگاه‌های اول، چهارم و یازدهم جهان قرار دارند، به عنوان میزبان مسابقات انتخابی المپیک برگزیده شوند، تیم لهستان میزبان گروه یک، برزیل میزبان گروه دوم و صربستان میزبان گروه سوم خواهند شد.

مسابقات والیبال مردان انتخابی بازی‌های المپیک پاریس 2024 از 8 تا 16 مهرماه سال 1402 به صورت همزمان در سه منطقه برگزار می‌شود.
سایر تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات نیز بر اساس رتبه جهانی خود به صورت روش مارپیچی و با قرعه‌کشی در سه گروه قرار خواهند گرفت تا 24 تیم در سه گروه تقسیم شوند.

در نهایت پس از پایان مسابقات انتخابی المپیک در سه گروه، تیم‌های قهرمان و نایب قهرمان هر گروه سهمیه بازی‌های المپیک پاریس 2024 به دست می‌آورد.
پنج سهمیه دیگر هر گروه مردان و زنان نیز پس از پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها 2024 مشخص می‌شود که بر اساس دو اولویت زیر انتخاب خواهند شد:
1. همه قاره‌ها نماینده در المپیک پاریس داشته باشند.
2. تیم‌های برتر هر قاره که تا پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها 2024 به المیپک صعود نکرده باشند.

پس برای المپیکی شدن دو راه پیش روی ماست. اول این که جزو دو‌ تیم اول مسابقات انتخابی المپیک در گروه‌مان باشیم یا در غیر این‌صورت تیم برتر آسیا در رنکینگ فدراسیون جهانی پس از پایان لیگ ملت‌های ٢٠٢۴ باشیم.

دیدگاهها