کد خبر : 1845373 | 04 مهر 1401 ساعت 20:59 | 40.7K بازدید | 2 دیدگاه

یادمان آمد چرا شطرنج را دوست داریم

نیمان علیه کارلسن؛ وقتی نابغه شطرنج عصبانی شد

مگنوس کارلسن، نابغه و قهرمان شطرنج دنیا، اخیرا در حرکتی جنجالی و اعتراض آمیز مقابل نیمان پس از دو حرکت تسلیم شد. او نیمان را به تقلب متهم کرده است.

نیمان علیه کارلسن؛ وقتی نابغه شطرنج عصبانی شد

به گزارش "ورزش سه"، دو ورزش در دنیا وجود دارند که از یک منظر بسیار جالب توجه هستند. صحبت از شطرنج و بوکس است. یا باید رقیب‌تان را به کمک هوش و عقل‌تان شکست دهید یا این کار را با زور بازو. رخ به رخ رقیب پشت تخته شطرنج یا در رینگ. دو ورزشی که در طول تاریخ اسطوره‌های بزرگی داشته اند. ستاره هایی که سال ها با استفاده از برتری فکری و جسمی خود، در شطرنج و بوکس یکه‌تاز بوده اند و برتری خود را به رخ کشیده اند.

1747995

در سیاره ای که در آن دیگر چیزی نیست که کشف نشده باشد و به راحتی با استفاده از تلفن همراه می توان با دورترین نقاطش ارتباط داشت، یکی از معدود اسرار زمینی این است که هوش انسان تا کجا می تواند پیش برود؟ اینکه شطرج‌بازی مثل مگنوس کارلسن که سال هاست در این ورزش بی رقیب است و سلطه او به حدی بوده که از رقابت خسته شده، چگونه می تواند از انسانیت فاصله بگیرد. ورزشکاری فرازمینی که به نظر دست نیافتنی بود، اما ناگهان احساس مرگباری مثل خشم او را به زمین بازمی گرداند.

هیچکس در 9 سال سلطه ماگنوس کارلسن در شطرج نتوانسته بود برتری او را تحت الشعاع قرار بدهد. او هرگز رقیبی بزرگ و نزدیک به خودش نداشته است. رقبایی چون بوریس اسپاسکی و کارپوف نبودند تا او بتواند با آنها رقابت کرده و بزرگ و بزرگتر شود. کار به جایی رسید که کارلسون از دفاع از عنوان قهرمانی خود منصرف شد چرا که انگیزه ای برای رقابت نداشت. حالا یک رقیب 19 ساله به نام نیمان آمریکایی ظاهر شده و او را به چالش کشیده است. نیمان که چیزی بیش از پاورقی در زندگی نامه نروژی نیست، تهدید می کند که سایه ای می شود که آینده او را تاریک خواهد کرد.

1747998

هنوز ثابت نشده که نیمان در تقابل آنلاین اخیر با کارسلن تقلب کرده یا خیر اما از عقب‌نشینی و انصراف مرد نروژی در دومین حرکت مشخص است که کارلسن دیگر نمی خواهد با او کاری داشته باشد. او می خواهد که نیمان از ذهن و خاطره اش محو شود ولی گاهی اوقات تنها یک اشاره و ذکر نام نیمان کافی است تا زندگی کارلسن آشفته شود.

سوایگ در گزارش خود از سفر رابرت اسکات به قطب جنوب نوشته است:« نام روئالد آموندسن نروژی(نخستین کسی است که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید) فقط یک بار در صفحات دفتر خاطرات اسکات دیده می شود. سپس دیگر هرگز. مشخص است که سایه آموندسن همواره با اسکات بود و زندگی او را تحت الشعاع قرار داد(اسکات در دومین سفر مخاطره‌آمیزش به قطب جنوب رهبری هیئتی پنج نفره را عهده‌دار بود و در ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۱۲ به قطب رسید، اما دریافت که هیئت اکتشافی نروژی به فرماندهی روئالد آموندسن پیش از او به قطب جنوب رسیده بود. اسکات و چهار نفر همراهش در طی بازگشتشان بر اثر خستگی، گرسنگی و سرمای شدید جان باختند.)»

1747997

نیمان تایید کرده که بین 13 تا 17 سالگی پیروزی هایی با استفاده از تقلب داشته ولی تاکید دارد که دیگر برای پیروزی از آن روش ها استفاده نمی کند. آیا این داستان نیمان یک شوخی زودگذر است یا یک بخش کامل در صفحه ویکی‌پدیای کارلسن را به خود اختصاص خواهد داد؟ به زودی متوجه خواهیم شد. هرچه است، او توانسته مگنوس را به شطرنج و سرتیتر اخبار برگرداند و به ما یادآوری کند که چقدر رمز و راز شطرنج و خود شطرنج را دوست داریم. حتی اگر از آن شناختی نداشته باشیم و حتی اگر آن را یک بازی قدیمی و تاریخ مصرف گذشته بدانیم. به عنوان مثال، لیگ اسطوره‌ها، اگر شکل دیگری از شطرنج نیست، پس چه می تواند باشد؟ تاکتیک هجوم، استراتژی برای به دست آوردن کنترل بازی یا طرح ریزی یک نقشه با خونسردی برای اینکه بدانید چگونه بازی را ببرید. درست مثل بوکس، درست مثل زندگی.

منبع: مارکا

دیدگاهها