کد خبر : 1846790 | 14 مهر 1401 ساعت 13:57 | 27.8K بازدید | 2 دیدگاه

بازگشت نیمن به صحنه رقابت‌های شطرنج؛

مرد جنجالی شطرنج جهان: این یک پیام است

مگنوس کارلسن قهرمان شطرنج جهان، علنا رقیب خود هانس نیمان را به تقلب متهم کرده است.

مرد جنجالی شطرنج جهان: این یک پیام است

به گزارش "ورزش سه"، هانس نیمن، استاد بزرگ شطرنج، که مظنون به تقلب است. تنها مدت کوتاهی پس از انتشار خبر تشکیل کمیسیون تحقیق در این رابطه، بازی دور اول خود را در مسابقات قهرمانی ایالات متحده در سنت لوئیس را پس از پیروزی برابر کریستوفر یو 15 ساله آغاز کرد.

اما هانس نیمن علاقه ای به صحبت در مورد اخبار اخیر نداشته و خیلی کوتاه در مصاحبه خود در این رابطه گفت: "خود این بازی پیامی برای همه است. همه چیز از آنجا شروع شد که گفتم شطرنج خودش حرف می زند و حالا فکر می کنم همین اتفاق رخ داده است. همین بازی نشان داد من چه شطرنج‌بازی هستم. مهم نیست چقدر تحت فشار قرار دارید و این تمام چیزی است که در مورد این بازی باید بگویم. شطرنج خودش گویای همه چیز بوده و این تنها چیزی است که من می توانم بگویم."

وقتی مجری در مورد دور جدید مسابقات و شرکت در این تورنمنت از هانس نیمن پرسید، او جوابی نداده و صحبت های خود را اینگونه تمام کرد: "ببخشید، اما همین است. شما هر طور که بخواهید می توانید حرف های من را تفسیر کنید. فقط همین را می خواهم بگویم. بازی بسیار زیبایی بود، اما من مجبور نیستم شرایط را توصیف کنم."

هانس نیمن حالا در کانون توجه رسانه های دنیا و البته علاقه‌مندان به شطرنج قرار گرفته است. زیرا مگنوس کارلسن 31 ساله و قهرمان نامدار جهان، اخیرا او را به تقلب در بازی های خود متهم کرده است. اولین تنش بین این دو استاد بزرگ حدود یک ماه قبل و در تورنمتتی در سنت لوئیس رخ داد و جرقه درگیری از آنجا آغاز شد. در آن مقطع فوق ستاره نروژی در کمال تعجب مغلوب نیمن شد و برای اولین بار در دوران حرفه ای خود از یک تورنمنت کنار رفت.

هانس نیمن سپس در مصاحبه ای در همان مقطع اعتراف کرد که در نوجوانی دو بار در بازی های آنلاین در شطرنج تقلب کرده است. اما این اتفاق در سنین 12 و 16 سالگی رخ داد و او هرگز در مسابقات رودررو دست به چنین کاری نزده است. اما برخی منابع اخیرا فاش کرده اند که ابعاد داستان از این وسیع تر بوده و هانس نیمن در بیش از 100 بازی آنلاین تقلب کرده است.

این اخبار در یک گزارش تحقیقاتی توسط وال استریت ژورنال در روز سه شنبه منتشر شده و جنجال های فراوانی  در رسانه ها به پا شده است. به گزارش WSJ، حتی خود هانس نیمن به اتهامات موجود در این پرونده اعتراف کرد و برای مدتی از بازی کردن در سایت هایی که هم در بین بازیکنان آماتور و هم در بین استادان بزرگ محبوب بود، محروم شده است.

بر اساس این اطلاعات، نیمن آخرین بار در سال 2020 تقلب کرده و نکته مهم اینجاست که این اتفاق در تورنمنت هایی رخ داده که شامل جوایز مالی بوده است. فدراسیون جهانی شطرنج هفته گذشته رسما اعلام کرد که کمیسیونی برای تحقیق در این رابطه تشکیل خواهد داد و به نظر می رسد روزهای دشواری در آینده در انتظار هانس نیمن باشد.

دیدگاهها