کد خبر : 1846965 | 15 مهر 1401 ساعت 17:31 | 18.3K بازدید | 6 دیدگاه

کلوپ، عامل اصلی یک نام‌گذاری مهم

آیا می‌دانید چرا نام این بازی "کلاسیکر" است؟

بایرن مونیخ و دورتموند بی شک جذاب ترین دیدار فوتبال آلمان در سالیان اخیر بوده است.

آیا می‌دانید چرا نام این بازی "کلاسیکر" است؟

به گزارش "ورزش سه"، بایرن مونیخ برای صد و سی و دومین بازی بین دو تیم، عصر شنبه به دورتموند می‌رود. اگرچه بایرن اخیرا موفق شد برای دهمین بار پیاپی قهرمانی در بوندسلیگا را جشن بگیرد اما همچنان دورتموند اصلی ترین تهدید برای آنها در راه فتح این عنوان محسوب می شود.

اولین رویارویی دو رقیب فعلی بوندسلیگا در سال 1965 بود. از این رقابت به عنوان بازی کلاسیک فوتبال آلمان یا همان درکلاسیکر یاد می شود اما دیتمار هامان که سابقه حضور در این جدال را داشته می‌گوید اصلاً در زمان بازیگری او چنین حساسیتی وجود نداشته است. او گفت: "وقتی من یک بازیکن بودم، این بازی هرگز به اندازه امروز مهم نبود."

اگر به دنبال سرنخ ها بروید با نام یورگن کلوپ مواجه می شوید. دورتموند تحت هدایت سرمربی کنونی لیورپول آخرین دوران اوج خود را تجربه کرد. در سال 2011  دورتموند تحت هدایت کلوپ یک عنوان قهرمانی آلمان را به دست آورد و در سال 2012 موفق به ثبت دبل شد.‌ جدال بزرگ با بایرن در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2013 نیز وجود داشت.

به نظر می رسد که تولد نام «بازی کلاسیک» یا همان درکلاسیکر از اینجا سرچشمه می گیرد زیرا دورتموند خود را به عنوان اولین رقیب اصلی بایرن در چند سال اخیر معرفی کرد و به نظر می رسید هر بازی تأثیری در قهرمانی دارد.

این نام بر اساس "ال کلاسیکو" در اسپانیا، بازی تاریخی فوتبال بین رئال مادرید و بارسلونا است. این دو باشگاه نه تنها در کشور خود موفق ترین هستند، بلکه جریان های سیاسی مختلف نیز این دوئل را به انفجاری ترین بازی جهان تبدیل کرده اند.

نسخه آلمانی نام های مختلفی دارد. "کلاسیک"، "کلاسیکو آلمان"، "درکلاسیکر' یا "ال کراسیکو". با این حال، این اصطلاح بارها و بارها با انتقاداتی مواجه شده است. به عنوان مثال همین دیتمار هامان معتقد است یک تلاش بیهوده برای نشان دادن یک بازی برتر و خاص وجود دارد. یا اینکه برخی دیگر معتقد هستند که این تلاشی اضافی برای تولید فرهنگی است که وجود ندارد.

اما واقعیت این است؛ بازی بایرن و دورتموند هر ساله طرفداران فوتبال را در سراسر جهان مجذوب خود می‌کند. سال گذشته، 2.4 میلیون نفر از تلویزیون "کلاسیک" را به طور زنده از اسکای تماشا کردند.

دیدگاهها