کد خبر : 1854629 | 30 آبان 1401 ساعت 12:20 | 3.2K بازدید | 0 دیدگاه

بسحاق: هر چیزی بگویم تف سربالا است

حرف از اشتباهات داوری توهین به جامعه تکواندو است

مربی تیم ملی تکواندو گفت: کادرفنی با مطرح کردن مسائلی مانند اشتباهات داوری درخصوص عدم نتیجه‌گیری در مکزیک به جامعه تکواندو توهین نکند.

حرف از اشتباهات داوری توهین به جامعه تکواندو است

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، علی محمد بسحاق در خصوص عملکرد ملی‌پوشان تکواندو در مسابقات جهانی مکزیک اظهار داشت: دیگر نیاز به گفتن نیست و متاسفانه همه دیدند که نتایج خیلی بد بود و همه ناراحت شدند. انتظار ما حداقل کسب یک مدال طلا بود. این خواسته نیز با توجه به بحث‌هایی مانند جوانگرایی و کم تجربه بودن بازیکنان است، در حالی که در واقعیت اینطور نبود و همه بازیکنان ما باتجربه و خوب بودند.

وی تصریح کرد: از زمانی که ساعی فدراسیون را تحویل گرفت، نزدیک به 10 تورنمنت شرکت کردیم و از این بابت تدارکات خوبی داشتیم. از اردیبهشت ماه نیز تیم تحویل مقانلو بود و در برخی مواقع که نیز بازیکنان در اختیار تیم امید و یا تیم نوجوانان بودند و به صورت مستمر در اردو بودند. با این شرایط هیچ بهانه‌ای نیست و شاهد بودم که ساعی از لحاظ امکانات، اردویی، غذا و هر چیزی که نیاز یک اردو بود را فراهم کرد و در آخرین مورد نیز تیم با بیزنس کلاس رفت تا آب در دل کسی تکان نخورد. در جریان هستم که هر آن چه که مقانلو خواست را ساعی فراهم کرد.

سرمربی تیم امید در پاسخ به این سوال که دلایل این نتایج به خاطر عملکرد ضعیف کادرفنی است، گفت: نمی‌توانم صحبتی کنم و به نوعی هر چیزی بگویم تف سر بالا است. اجازه بدهید کمیته فنی تشکیل و در آنجا همه چیز آنالیز و بررسی شود تا ببینند چرا این اتفاق افتاد. چیزی که من دیدم، ضعف تکنیکی بازیکنان در مسابقات بود و استراتژی و برنامه مبارزه نداشتیم و بی‌برنامه بودیم. از طرفی طراحی برای حملات، ضد حملات و بستن حریف نداشتیم. یک بحث دیگر موضوع بدنسازی بود که اکثر بازیکنان در نیمه‌های راند دوم عملکردشان ضعیف می‌شد.

بسحاق تصریح کرد: در خیلی از مسابقات ما در ثانیه‌های پایانی نتیجه را واگذار کردیم و این به خاطر عدم تمرکز و برنامه بود که در ثانیه‌های پایانی بدانند چکار کنند یا اگر بازیکن چپ پا، راست پا، قد کوتاه یا بلند بود چگونه جلوی آنها قرار بگیرند و چه عملکردی را ارائه بدهند. همه این موارد تدبیر دارد که باید همه را در اردو تمرین کرد و این تدبیر یا وجود نداشت یا اگر بود خیلی کم بود.

مربی سابق تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که مسائل داوری چقدر در شکست‌ها ما تاثیرگذار بود، گفت: داوری جزئی از مسابقه و برای همه دنیا است. به غیر از کره‌جنوبی که دو طلا گرفت، 7 مدال دیگر بین 7 کشور تقسیم شد و این نشان می‌دهد که قضاوت‌ها کاملاً عادلانه بوده است. اشتباهات داوری برای همه و از جمله ایران بوده است. این اشتباهات همه به نفع ما و هم به ضرر ما بود و نمی‌توانیم اشتباهات داوری را بهانه عدم نتیجه‌گیری خود عنوان کنیم.

وی افزود:به عنوان مربی همیشه در اردوها در خصوص مسائل داوری کار می‌کنم و علاوه بر آموزش قوانین توسط داوران تا جایی که می‌توانیم داوران را از لحاظ رفتاری و اخلاقی آنالیز و حساسیت آنها را می‌شناسیم. وقتی حساسیت داور را بشناسید، خیلی راحت می‌توانید با آن مواجه شوید، اما در مجموع داوری خوب بود و ممکن است برخی اوقات  به نفع ما و یک جاهایی نیز به ضرر ما شده باشد. از مربیان و کمیته فنی خواهش می‌کنم که با مطرح کردن مشکلات داوری به شخصیت جامعه تکواندو توهین نکنند و سعی کنند خودشان را در میدان نشان بدهند. وقتی باختیم باید آنقدر جرات داشته باشیم و باخت را بپذیریم.

بسحاق با انتقاد از مطرح کردن بحث جوانگرایی در تیم ملی گفت: میانگین سنی اکثر کشورهای قهرمان المپیک بین 18 تا 21 سال است و ما بازیکنان 30 و 40 ساله در آن تیم‌ها نداریم. اگر جوانگرایی کردیم چرا نادعلیان که جوان 20 ساله بود را به جای مردانی اعزام نکردیم؟ جوانان ما با اختلاف رقبا را بردند و چاره‌ای برای کادرفنی نگذاشتند. یک زمانی محمد بنا بدون انتخابی و بنا بر سلیقه تیم را انتخاب و پاسخگوی نتایج بود، اما ما چندین مرحله انتخابی گذاشتیم. اینکه بگویم محصل و دانش‌آموز بردیم صحیح نیست و این بچه‌ها بازیکنان کمی نیستند و در انتخابی بهترین‌های ایران را بردند و در چند وقت گذشته نیز قهرمان دنیا در رده سنی نوجوانان شدند.

سرمربی تیم امید در پایان در خصوص کسب جایگاه هجدمی توسط تیم ایران تاکید کرد: شاید باورتان نشود که از دیشب حالم خیلی بد است. در این چند روز تمام بدنم استرس بود و لحظه به لحظه که بچه‌ها داخل زمین می‌رفتند احساس می‌کردم خودم داخل زمین هستم و ضربان قلبم بسیار بالا بود. از دیشب تا به حال نخوابیدم که با این اتفاقات چطوری می‌توانیم جوابگو باشیم و خیلی ناراحت کننده است. امیدوارم با مدیریت ساعی بتوانیم در جهانی بعدی روی سکو برویم و این اتفاقات بد را جبران کنیم.

دیدگاهها