کد خبر : 1855050 | 02 آذر 1401 ساعت 10:25 | 1.8K بازدید | 0 دیدگاه

موج اعتراضات به داوری در لیگ برتر کشتی فرنگی

رقابتهای لیگ برتر کشتی فرنگی قهرمانی باشگاه‌های کشور در حالی هفته نخست خود را پشت سر گذاشت که با موجی از انتقاد و اعتراض به نحوه داوری برخی مبارزات همراه بود.

موج اعتراضات به داوری در لیگ برتر کشتی فرنگی

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از مهر، هفته دوم لیگ برتر کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور در حالی طی روزهای ۳ و ۴ آذرماه در شهرهای اهواز و اندیمشک برگزار می‌شود که این مسابقات در همین ابتدا با موجی از اعتراض به قضاوت برخی کشتی‌ها مواجه شده است.

به عنوان مثال می‌توان به دیدار تیم رعد پدافند برابر مقاومت البرز در هفته اول نخست لیگ برتر کشتی فرنگی اشاره کرد که در سالن تختی شهر اهواز برگزار شد و مقاومت البرز توانست با نتایج ۹ بر ۱ و ۶ بر ۴ برابر رعد پدافند به پیروزی برسد. البته این دیدار حواشی مختلفی داشت که یکی از آنها ۲ کارته شدن سرمربی تیم رعد پدافند بود که در نهایت با کارت قرمز از سوی داور و اخراج و محرومیت از همراهی تیمش منتهی شد.

بدین ترتیب محمدرضا مشمعچیان پس از اخراج صراحتاً به ضعف داوری در لیگ فرنگی اشاره کرد و آن‌را به نفع تیم حریف خواند. به گفته او دلیلی برای اخراجش وجود نداشت و حتی درخواست برای بازبینی فیلم کشتی هم بی پاسخ ماند. سرمربی تیم رعد پدافند از سازمان لیگ کشتی درخواست کرد در دور برگشت لیگ فکری به حال داوری بکنند تا هیچ حقی از تیمی ضایع نشود و حامیان مالی را مجبور به رفتن از این رشته نکند.

این در حالیست که به گفته مسئولان برخی تیم‌های حاضر در لیگ برتر کشتی آزاد که به تازگی پایان یافته هم انتقاداتی به داوری‌ها وارد است و در آن مسابقات هم بارها اشتباهاتی از سوی تیم داوری برخی از دیدارها دیده شد.

در همین راستا محمدابراهیم امامی سخنگوی فدراسیون هم که از داوران باتجربه کشتی کشورمان محسوب می‌شود و کارنامه درخشانی در امر قضاوت در رقابتهای جهانی و المپیک دارد به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «با توجه به وجود بیش از ۱۰۰ داور بین المللی کشتی در ایران، کمیته داوران فدراسیون کشتی با بررسی عملکرد آنها در مرحله مقدماتی لیگ کشتی آزاد ۸ داور را برای قضاوت و ۳ نفر را برای هیأت ژوری انتخاب کرد. به نظر من داوری در این دوره از لیگ کشتی آزاد مشکلی نداشت، ولی اعتراضات در کشتی و یا هر ورزش دیگری طبیعی است. ما در المپیک هم شاهد اعتراض به نحوه داوری هستیم پس موضوعی نیست که خیلی چیز پیچیده‌ای باشد.»

البته واکنش مسئولان فدراسیون کشتی به همین جا ختم نشد و محمد مصلایی پور رئیس کمیسیون داوران فدراسیون کشتی هم ضمن مطلوب خواندن عملکرد داوران درباره برخی اعتراضات در هفته نخست لیگ برتر کشتی فرنگی گفت: «این مسابقات شرایط خاص خودش را دارد. هرچند از نظر قضاوت راحت‌تر از کشتی آزاد است، اما از نظر اعتراض چون مقرراتش یک مقدار نامفهموم‌تر از رشته آزاد است اعتراضات در آن بیشتر است.

او معتقد است در مسابقات المپیک و جهانی هم همیشه اعتراض در کشتی فرنگی بیشتر از آزاد است، چون اخطار کم‌کاری شرایط خاصی دارد و داوران طبق موارد تعریف شده، رأی می‌دهند و این شاید برای خیلی از مربیان و کشتی‌گیران و تماشاگران نامفهوم است.

مصلایی پور وعده داد از هفته دوم اقداماتی انجام شود تا داوران لیگ کشتی فرنگی هم تقویت شوند تا دیگر شاهد اعتراض برخی تیم‌ها به قضاوت نباشم.

دیدگاهها