کد خبر : 1855958 | 06 آذر 1401 ساعت 20:15 | 78K بازدید | 9 دیدگاه

خورشیدی: امیدوارم فینال را به او بدهند

علیرضا فغانی تا الان بهترین داور جام جهانی بوده است

اشکان خورشیدی از داوران باتجربه فوتبال کشورمان در خصوص عملکرد علیرضا فغانی و بحث ورود VAR به مسابقات داخلی توضیحاتی داد.

علیرضا فغانی تا الان بهترین داور جام جهانی بوده است

به گزارش "ورزش سه"، فارغ از عملکرد خوب تیم ملی ایران در بازی با ولز و بالا رفتن شانس صعود از گروه، قضاوت علیرضا فغانی به همراه محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی در مصاف برزیل و صربستان و همچنین انتخاب آن‌ها برای مصاف حساس پرتغال و اروگوئه، دیگر موضوعی است که باعث افتخار فوتبال دوستان ایرانی در جام جهانی 2022 شده است. به همین بهانه خبرنگار ما گفتگویی با اشکان خورشیدی داور فوتبال کشورمان انجام داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:
*قضاوت بازی برزیل – صربستان را چگونه دیده‌اید؟
خدا را شکر همانطور که همه دیده‌اند آقای فغانی و تیم داوری ایرانی اش در قضاوت اولشان در جام جهانی بسیار عالی کار کردند و با هماهنگی و تسلط بازی برزیل و صربستان را سوت زدند. خوشبختانه هیچ تصمیم اشتباهی در این بازی گرفته نشد. به اعتقاد شخص خودم و به باور کارشناسان بهترین قضاوت تا به اینجای جام جهانی همان بازی برزیل و صربستان بوده و از آنجایی که داوری بازی حساس پرتغال و اروگوئه نیز به آقای فغانی سپرده شده نشان از این موضوع است که مسئولان داوری فیفا به این تیم داوری ایرانی اطمینان کامل دارند. ان‌شاالله که در قضاوت این بازی نیز موفق باشند. 
* فکر می‌کنید بتوانیم داوران بیشتری مثل فغانی داشته باشیم؟
باید بگویم که انتظار همه مردم ایران خصوصا ما داوران ایرانی این است که آقای فغانی را در فینال جام جهانی 2022 ببینیم. اگر چنین چیزی رخ دهد درست است که این افتخار به واسطه آقای فغانی به دست می آید اما باید بگویم باید آن را به پای جامعه داوری ایران نوشت. درخشش آقای فغانی و تیمش می تواند روزنه امیدی باشد که از این به بعد در عرصه بین المللی نگاه ویژه تری به داوران ایرانی داشته باشند. قطعا در صورت تلاش بیشتر داوران بین المللی ما و انجام حمایت های لازم از سوی فدراسیون شاهد حضور داوران بیشتری از کشورمان در رقابت های جهانی خواهیم بود. فغانی شدن قطعا کار سختی است اما امیدوارم که بتوانیم در آینده فغانی های بیشتری در جامعه داوری کشور داشته باشیم.
* در این دوره وقت تلف شده طولانی گرفته می‌شود. در این مورد چه نظری دارید؟
در این دوره شاهد لحاظ وقت های تلف شده بالا هستیم. علتش این است که فیفا از مدت‌ها پیش دارد روی بحث وقت‌های تلف شده کار می کند و همیشه سعی داشته تا زمان مفید بازی را افزایش دهد. به همین دلیل قرار شد در این جام زمان هایی مثل بررسی VAR، مصدومیت بازیکنان و شادی گل را به وقت مفید بازی اضافه کنند تا جریان بازی به مدت 90 دقیقه قانونی نزدیکتر شود. به نظرم تصمیم بسیار خوبی است و اگر دقت کنید به همین دلیل در این دوره شاهد وقت کشی هیچ تیمی نیستیم.
* در خصوص شرایط خودتان صحبت کنید.
شرایط خیلی سخت را پشت سر گذاشتم و حتی پس از آن نیز مصدومیت من نسبت به اول فصل تشدید شد و این موضوع کار را برایم دشوار کرده بود ولی خوشبختانه حدود 10 روز است که تمریناتم را آغاز کرده‌ام. هنوز وضعیتم مشخص نیست. اگر بتوانم به شرایط نرمال برگردم و تست های آمادگی جسمانی را با موفقیت پاس کنم نیم فصل به میادین برمی‌گردم.
* گفته می‌شود بزودی شاهد ورود VAR به لیگ برتر خواهیم بود.
با شرایط موجود فکر نکنم نیم فصل دوم هم شاهد حضور VAR باشیم. قطعا استفاده از این فناوری نیازمند این هست که مجوزهای لازم را از فیفا بگیریم و برای دریافت این مجوزها باید یکسری دوره ها و کلاس‌ها گذرانده شود. این در حالی است که ما هنوز VAR را دریافت نکرده‌ایم تا بتوانیم از فیفا مدرس بیاوریم و دوره‌ها را بگذرانیم. هر زمان تجهیزات این فناوری وارد کشور شود حدود شش ماه زمان می‌برد تا بتوان از آن در مسابقات استفاده شود.
* صحبت پایانی شما چیست؟
در تب و تاب جام جهانی هستیم. می بینیم که همه تیم‌ها در این تورنمنت تابع نظرات داور هستند و اعتراضات به تصمیمات داوری بسیار کم هست. امیدوارم ضمن اینکه همه فوتبال دوستان از این تورنمنت لذت می‌برند، جامعه داوری از صحنه های این رقابت ها به عنوان آموزش استفاده کنند و تیم‌ها نیز نوع برخورد با تصمیمات داور را الگو قرار دهند.

دیدگاهها