کد خبر : 1856751 | 10 آذر 1401 ساعت 20:28 | 23.2K بازدید | 11 دیدگاه

شگفتی: صعود بعد از 36 سال؛

کانادا ۱ - مراکش ۲،یک تیم شورانگیز که مراکشی‌ها را دیوانه کرد

در دو نیمه متفاوت مراکش به دیدار کانادا رفت و در نهایت موفق شد پیروز شود. آنها در گروهی که بلژیک هم در آن حضور داشت به همراه کرواسی به مرحله حذفی صعود کردند.

کانادا ۱ - مراکش ۲،یک تیم شورانگیز که مراکشی‌ها را دیوانه کرد

به گزارش "ورزش سه" مراکش در یک سوم ابتدایی بازی با فشار روی دروازه کانادا و اجبار بازیکنان آنها به اشتباه با دو گل از حریف پیش افتاد. در مقابل کانادا شبیه به موتور دیزل هرچه از زمان بازی گذشت، کیفیت بهتری ارائه داد و در همان نیمه اول یکی از گل ها را جبران کرد.

در نیمه دوم کانادا با اعتماد به نفس بیشتری برای کسب اولین امتیاز تاریخ در جام جهانی به میدان آمد. آنها در دقیقه ۷۰ موفق شدند دوبار توپ را به تیر دروازه مراکش بزنند و بیشتر زمان نیمه دوم را در اختیار داشته باشند اما هرچه زدند به در بسته خورد و در نهایت با سوت داور، مراکش دو بر یک پیروز این دیدار شد و به مرحله بعد صعود کرد.

ویدئو: 266100

1773364
جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - گروه F
ورزشگاه: الثمامه (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاگر: 43102 نفر
داور:رافائل کلاوس (برزیل)/ کمک‌ها: رودریگو فیگوردو و دنیلو سیمون (برزیل)/ داور چهارم: یوشیمی یاماشیتا (ژاپن)/ داور ویدیویی: خولیو باسکونیان (شیلی)

تیم ملی کانادا:

میلان بورجان، آلیستر جانستون، کمال میلر، استیون ویتوریا (۸۴)، سم آدکاگبه (۶۱ اسماعیل کنه)، جاناتان اوزوریو (۶۵ ریچی لاریا)، مارک آنتونی کایه (۶۰ آتیبا هوچینسون)، تاجون بوچانان، جونیور هویلت (۷۶ دیوید ووترسپون)، آلفونسو دیویس، جاناتان دیوید(60-کایل لارین)
سرمربی: جان هردمن

1773378

تیم ملی مراکش:

یاسین بونو، نایف اکرد، رومان سایس، اشرف حکیمی (۸۵ یحیی جبرانه)، نصیر مرزاوی، سفیان امرابط، عزالدین اوناحی، عبدالحمید صابیری، حکیم زیاش (۷۶ عبدالرزاق حمدالله)، سوفیان بوفال (۶۵ زکریا ابوخلال) و یوسف النصیری
سرمربی: ولید رگراگی

1773379

🟨 اخطار:

جونیور هویلت(۷) جاناتان اوزوریو(۲۷) سم آدکاگبه (۲+۴۵) از کانادا

⚽️ شرح گل:
کانادا ۰ - مراکش ۱،دقیقه ۴: ارسال بلند به جناح چپ زمین کانادا با خطای محاسباتی مدافع در کنترل و ارسال پاس به دروازه‌بان بورجان را مجبور به خروج کرد و ضربه او برای دور کردن توپ تنها به زیر پای حکیم زیاش رسید و او با یک ضربه دقیق توپ را از بالای سر بورجان وارد دروازه کرد و نشان داد که چرا بازیکنی در کلاس جهانی است

ویدئو: 266092
1773376

کانادا ۰ - مراکش ۲،دقیقه ۲۳:اشرف حکیمی ستاره مراکش توپ را از نزدیکی‌های خط طولی و زمین خودی بلند به فضای پشت دو مدافع کانادا فرستاد. یوسف النصیری در سرعت دو مدافع کانادا را شکست داد و از بین دو مدافع فرار کرد. یوسف توپ را با پای چپ به کنترل در آورد و با یک ضربه دقیق پای راست، بورجان نامطمئن را تسلیم کرد.

ویدئو: 266094

کانادا ۱ - مراکش ۲، دقیقه ۴۰: مراکش برخلاف روند بازی غافلگیر شد و دروازه خود را باز شده دید. یک دریبل دو طرفه آغاز فرار از جناح چپ و با سرعت بالای سم آدکاگبه شد. او با پای چپش پاس زمینی را به حوالی شش قدم مراکش فرستاد اما به جای بازیکن خودی توپ با مدافع مراکش برخورد کرد و به درون دروازه رفت. نایف آگرد اولین گل دریافتی مراکش را در این جام وارد دروازه خودی کرد.

ویدئو: 266096
1773417

⏱️لحظات حساس:

دقیقه ۳+۴۵: روی ضربه ایستگاهی حکیم زیاش پشت توپ قرار گرفت. ارسال بلند او در محوطه جریمه به النصیری رسید و او به زیبایی دروازه را باز کرد اما داور به دلیل حضور بازیکن مراکش روی خط دید دروازه‌بان، گل را مردود اعلام کرد.

دقیقه ۷۱: کانادا مزد بازی شجاعانه خود در نیمه دوم را گرفت و یخ بازی در نیمه دوم به وسیله آنها شکسته شد. سرخپوشان موفق شدند دوبار پیاپی تیر افقی دروازه مراکش را به لرزه در بیاورند. ارسال بلند کرنر از هویلت به محوطه شش قدم مراکش رسید و آتیبا هوچینسون بازیکن تعویضی با پرواز بلند و روی سر مدافعان مراکش به توپ ضربه زد ولی توپ او بعد از برخورد با تیر افقی، روی خط دروازه فرود آمد و تنها نیمی از توپ از خط رد شد. در ادامه ضربه برگشتی را هم آلیستیر جانستون زد ولی توپ بعد از برخورد با تیر افقی از بالای دروازه به بیرون رفت.

1773440
1773441

دقیقه ۸۷: بونو دروازه‌بان مراکش چیزی نمانده بود روی یک اشتباه، توپ را مقابل دروازه خالی به دیویس بدهد اما به سرعت اشتباه خود را جبران کرد و توپ را در آغوش کشید.

🥇 بهترین بازیکن:
زیاش، النصیری و حکیمی همگی عملکردی تحسین‌برانگیز داشتند اما در این میان حکیم زیاش با عملکرد خوب و پیروزی در دوئل‌های زمینی و به ثمر رساندن اولین گل بازی در دقیقه ۴ بیشتر از دیگران شایسته این عنوان بود

📌 اتفاق ویژه:
مراکش بعد از ۳۶ سال توانست دوباره به مرحله حذفی جام‌جهانی صعود کند. اولین صعود مراکش در قرن بیست و یکم با بهترین عملکرد آن ها تا اینجا رقم خورد. آنها بدون شکست و تنها با یک گل دریافتی (گل به خودی) پا به جمع ۱۶ تیم برتر جام‌جهانی گذاشتند. بعد از مشخص شدن تیمهای گروه F شاید کمتر کسی پیدا می‌شد بلژیک را جزو صعود کنندگان نداند و سوال اصلی رتبه بلژیک و کرواسی در این گروه بود. با شروع جام و عملکرد درخشان مراکش در متوقف کردن کرواسی، نظرها به آرامی به مراکش جلب شد. در بازی دوم آنها بلژیک تیم دوم رنکینگ فیفا را بدون گل خورده و با دو گل شکست دادند تا علاقه‌مندان فوتبال منتظر تولد شگفتی در روز آخر دیدارهای این گروه باشند. بازی روز سوم و عملکرد دور از انتظار بلژیک باعث شد مراکش بتواند بالاتر از دو تیم مطرح دنیا در صدر جدول گروه قرار گیرد و بلژیک را از گردونه رقابتها کنار بزند.

1773512

🔴حاشیه:

* ترکیب مراکش که در دو دیدار اخیرشان مقابل کرواسی و بلژیک مشابه بود، امروز فقط یک تغییر برابر کانادا داشته که عبدالحمید صابیری جانشین سلیم املاح، هافبک میانی این تیم شده است.

*  یوسف النصیری حالا اولین بازیکن مراکشی با رکورد دو گل در دو جام جهانی است.

1773390
1773391

* پزشک ورزشگاه الثمامه از طرف فیفا دکتر زهره هراتیان پزشک ایرانی است.

* جانی اینفانتینو در ورزشگاه حضور دارد و این بازی را از نزدیک می‌بیند.

* در دقیقه ۳۵ بازی به دلیل مشکل در لوازم الکترونیکی داور برای یک دقیقه دیدار را متوقف شد.

* صدمین گل این جام با گل به خودی به دست آمد.

1773416

* مراکش با سه گل بیشتر از تمام کشورهای آفریقایی در جام‌جهانی گل به خودی زده است.

* یاسین بونو دروازه‌بان مراکش متولد مونترال کاناداست. او در کودکی این کشور را ترک کرد و امروز مقابل تیم محل تولدش درون دروازه قرار گرفت

* دومین صعود مراکش به مرحله حذفی جام‌جهانی، اولین صعود بدون شکست آنها بود. آنها همچنین بعد از نیجریه جام ۹۸ اولین تیم آفریقایی با صعود به عنوان صدرنشین هستند.

1773457

دیدگاهها