کد خبر : 1858216 | 18 آذر 1401 ساعت 21:30 | 158.3K بازدید | 218 دیدگاه

بزرگترین شگفتی جام رقم خورد

برزیل 1(2) - کرواسی 1(4)، باورنکردنیییییییییی!

کرواسی با درخشش دروازه‌بان درخشانش در ضربات پنالتی و با عملکرد بد برزیل موفق شد اولین تیم صعود کننده به نیمه نهایی جام باشد.

برزیل 1(2) - کرواسی 1(4)، باورنکردنیییییییییی!

به گزارش "ورزش سه" در دیداری که پیش‌بینی‌ها و کارشناسی ها برزیل را برنده و صعود کننده می‌دانست، کرواسی با نقش آفرینی لیواکوویچ بازهم در ضربات پنالتی پیروز شد. در وقت‌های قانونی بازی به تساوی بدون گل رسید و دو تیم به سراغ وقت‌های اضافه رفتند. در وقت‌های اضافه برزیل ابتدا با هنرنمایی نیمار دروازه کرواسی را باز کرد اما اطمینان بیش از اندازه به این گل بنظر تمرکز لازم را از آنها گرفت. تعویض‌های طلایی سرمربی کرواسی هم مزید بر علت شد تا  گل تساوی برای کرواسی به ثمر برسد و کار به ضربات پنالتی کشیده شود. کروات‌ها که تخصص پیروزی در ضربات پنالتی در مراحل حذفی را دارند این بار هم با درخشش دروازه‌بان خود موفق شدند برزیل پرستاره را از دور مسابقات حذف کنند.

ویدئو: 266783


جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک چهارم نهایی
ورزشگاه: اجوکیشن سیتی (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاگر:
داور:  مایکل الیور (انگلیس)/ کمک‌ها: استوارت برت و گری بزویک (انگلیس)/ داور چهارم: مصطفی غربال (الجزایر)/ داور ویدیویی: پل ون بوکل (هلند)

1777648

تیم ملی کرواسی:
دومینیک لیواکوویچ، جوزپ یورانوویچ، دژان لوورن، جوسکو گواردیول، برنا سوسا (۱۱۰ آنته بودیمیر)، لوکا مودریچ، مارسلو بروزوویچ (۱۱۴ میسلاو اورشیچ)، متئو کواچیچ ( ۱۰۶ لاورو ماجر)، ایوان پریشیچ، آندری کراماریچ (۷۲ برونو پتکوویچ) و ماریو پاسالیچ (۷۲ نیکولا ولاشیچ)
سرمربی: زلاتکو دالیچ

1777666

تیم ملی برزیل:
الیسون بکر، ادر میلیتائو ( ۱۰۶ الکس ساندرو)، مارکینیوش، تیاگو سیلوا، دنیلو، کاسمیرو، لوکاس پاکوئتا ( ۱۰۶ فرد)، نیمار، رافینیا (۵۶ آنتونی)، وینیسیوس جونیور ( ۶۴ رودریگو) و ریچاردسون ( ۸۴ پدرو)
سرمربی: تیته

1777676

🟨 اخطار: 

دنیلو (۲۵) از برزیل

1777677

مارسلو بروزوویچ (۳۱) از کرواسی

1777684

کاسمیرو (۶۸) از برزیل

مارکینیوش (۷۷) از برزیل

برونو پتکوویچ (۱۱۸) از کرواسی

ضربات پنالتی:

ویدئو: 266784

⚽️ شرح گل:

کرواسی ۰ - برزیل ۱، دقیقه ۱+۱۰۵:  فوق ستاره زرد پوشان بالاخره اثر خود را در بازی گذاشت. نیمار از میانه‌های زمین  با یک و دو و گرفتن آخرین پاس از پاکوئتا به درون محوطه رفت و با جا گذاشتن لیواکوویچ بعد از ۱۰ سیو او را تسلیم کرد

ویدئو: 266781

کرواسی ۱ - برزیل ۱، دقیقه ۱۱۶: لوکا مودریچ از جناح چپ بازیکن تعویضی اورسیچ را راه انداخت. اورسیچ با نفوذ از جناح چپ توپ را به نزدیکی‌های نقطه پنالتی فرستاد. پتکوویچ در انتظار توپ بود و آن را با پای چپ به سمت دروازه شلیک کرد ولی در مسیر توپ با برخورد به تیاگو سیلوا تغییر مسیر داد و به گوشه دروازه رفت تا آلیسون هرچه تلاش کند به توپ نرسد.

ویدئو: 266782

🥇 بهترین بازیکن:

ستاره بی‌چون و چرای امروز بازهم دروازه‌بان این تیم بود. لیواکوویچ با ۱۱ سیو و گرفتن پنالتی اول برزیل بدون شک بهترین بازیکن زمین بود.

اتفاق ویژه:
برزیل برای ششمین بار بازی مرحله حذفی را مقابل تیم اروپایی باخت و از گردونه مسابقات حذف شد.

1777757

⏱لحظات حساس:

دقیقه ۵: وینیسیوس اولین ضربه را به سمت دروازه کرواسی زد. ضربه پای راست او از پشت محوطه با جاگیری مناسب لیواکوویچ در اختیار او قرار گرفت.

دقیقه ۱۳: اولین خطر جدی بوسیله کرواسی رقم خورد. جوزپ یورانوویچ توپ را از میانه زمین برداشت و به سرعت به محوطه برزیل نزدیک شد. با پاس به جناح راست او پاسالیچ را پیدا کرد ولی ارسال زمینی و خطرناک او به خوبی روی پای پریشیچ جفت و جور نشد و این موقعیت از دست رفت.

دقیقه ۲۱: دو موقعیت پیاپی برای برزیل خلق شد. ابتدا وینیسیوس از جناح چپ وارد محوطه کرواسی شد و با یک و دو با ریچارلیسون او را در موقعیت ضربه قرار داد اما شوت او بعد از برخورد با مدافعان برگشت داده شد. در ادامه توپ به نیمار رسید و او از گوشه چپ محوطه به سمت دروازه ضربه زد اما توپ کم جان او به راحتی در اختیار دروازه‌بان کرواسی قرار گرفت.

دقیقه ۴۲: حرکت پا به توپ وینیسیوس جونیور در جناح چپ محوطه کرواسی بروزوویچ را مجبور به خطا کرد و یک ضربه ایستگاهی چسبیده به محوطه برای برزیل به دست آمد. نیمار ستاره برزیلی پشت توپ قرار گرفت ولی ضربه او بعد از برخورد با سر مدافعین به راحتی در آغوش لیواکوویچ آرام گرفت.

1777649

دقیقه ۴۷: روی نفوذ و پاس زمینی در عرض میلیتائو درون محوطه کرواسی چیزی نمانده بود با اشتباه ژوسکو گواردیول مدافع کرواسی دروازه باز شود ولی لیواکوویچ با واکنش عالی توپ را برگشت داد. در برگشت و موج دوم حمله توپ به ویسینیوس رسید و او توپ را درون محوطه به نیمار داد. ستاره برزیل با چرخش توپ را به سمت دروازه زد ولی با برخورد به مدافع کرواسی توپ به ویسینیوس رسید اما ضربه او به وسیله دروازه‌بان کرواسی دفع شد.

دقیقه ۵۵: ریچارلیسون با پاس مستقیم زمینی از پشت محوطه نیمار را در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان کرواسی قرار داد اما نفوذ او و تنگ شدن زاویه به لیواکوویچ کمک کرد تا توپ را دفع کند.

دقیقه ۶۴: توپ سرگردان درون محوطه به پاکوئتا رسید و او در موقعیت تک به تک قرار گرفت اما لیواکوویچ ستاره کرواسی توپ را دفع کرد.

دقیقه ۷۶: بازهم دروازه‌بان کرواسی برزیل را ناامید کرد. پاس ریچارلیسون به نیمار رسید ولی ضربه پای چپ او را لیواکوویچ با پا برگشت داد.

دقیقه ۸۰: ارسال میلیتائو با اثرگذاری پدرو به پاکوئتا رسید ولی ضربه پای چپ او را لیواکوویچ دفع کرد‌

1777701

دقیقه ۱۰۳: برخلاف جریان بازی توپ بلند به جناح چپ و نزدیکی‌های محوطه برزیل رسید. پتکوویچ به زیبایی دو مدافع برزیل را محو کرد و توپ را به بروزوویچ رساند ولی ضربه او با بی‌دقتی به فضای بالای دروازه رفت.

دقیقه ۲+۱۲۰: آخرین فرصت برزیل برای پیروزی در وقت‌های اضافه با واکنش لیواکوویچ بازهم برای برزیل از دست رفت. ضربه تیاگو سیلوا روی ارسال نیمار را دروازه‌بان کرواسی برگشت داد تا تیمش در جام باقی بماند و بازی به ضربات پنالتی کشیده شود.

🔴حاشیه:
* این اولین بار از نیمه نهایی سال ۱۹۵۸ است که هر دو تیم با بازیکنان بالای ۳۷ سال بازی را آغاز می‌کنند.

* نیمار در سه جام جهانی برای برزیل پاس گل داده و هم دروازه حریفان را باز کرده و از این نظر رکورددار است.

* برزیل پانزدهمین حضور خود در مرحله یک چهارم را تجربه می‌کند، بیشتر از هر تیمی در دنیا.

* لوکا مودریچ با ۳۷ سال و ۹۱ روز مسن ترین هافبک حاضر در یک چهارم از سال ۹۸ و لوتار ماتئوس است.

* در این رقابتها هیچ بازیکنی به اندازه رافینیا ضربه به سمت چارچوب (۸) یا خلق موقعیت (۸) برای برزیل نداشته است.

* مودریچ و کاسمیرو با پایان نیمه پیراهن های خود را عوض کردند.

* برخورد توپ با به دست مدافع کرواسی درون محوطه باعث شد داور به سراغ کمک داور ویدیویی برود اما از خوش شانسی کروات ها پیش از برخورد توپ با دست، بازیکن برزیل در آفساید قرار داشت.

1777705

* در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هر تیمی که از دیدار اول مرحله یک چهارم برنده از زمین خارج شد، در نهایت جام جهانی را به خانه برد.

* لیواکوویچ با ۸ سیو در دیدار مقابل برزیل بهترین عملکرد دروازه‌بان کرواسی در جام‌جهانی را ارائه داده.

* برزیل تا حالا در وقت اضافه به تیمی در جام نباخته و در سمت دیگر کرواسی تابحال در ضربات پنالتی شکست نخورده.

* لیواکوویچ ستاره کرواسی به اولین دروازه‌بان در قطر با ۱۰ سیو تبدیل شد.

*نیمار حالا با ۷۷ گل با رکورد پله برای بیشترین گل ملی برابر شده.

* گل نیمار اولین گل سلسائو در وقت‌های اضافه بعد از جام ۱۹۳۸ بوده است.

1777739
1777740
1777741

دیدگاهها