کد خبر : 1866547 | 04 بهمن 1401 ساعت 15:00 | 2.2K بازدید | 0 دیدگاه

بررسی WASL کاپ با فرزاد کوهیان

سخت‌ترین بازی ذوب‌آهن در بسکتبال غرب آسیا

سرمربی تیم بسکتبال ذوب‌آهن اصفهان گفت: دیدار با بیروت کلاب سخت‌ترین بازی ما است چون برنامه‌ریزی آن‌ها با ما برای این مسابقات، کاملا متفاوت است.

سخت‌ترین بازی ذوب‌آهن در بسکتبال غرب آسیا

به گزارش "ورزش سه" فرزاد کوهیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پیروزی شاگردانش مقابل نفت آبادان توضیح داد: همیشه بازی کردن در زمین حریف دشوارتر از زمانی است که میزبان هستید. در بازی با نفت هم ما نفراتی مثل ارسلان را کاملا نداشتیم، سجاد نیمه آسیب دیده بود و حسن‌زاده هم درصدی آسیب داشت. تیم نفت هم در آن بازی خوب عمل کرد و شرایط جور دیگری رقم خورد. البته با بازیکنانی که در اختیار ما بودند شرایط نسبتا خوبی داشتیم اما بخاطر جابجایی‌ها که به واسطه حضور مسابقات آسیایی و لیگ ایران داریم، یک مقدار ریتم تیم ما در چهل دقیقه بازی پر نوسان شده است.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم کلید پیروزی ما در مسابقات اخیر حفظ تمرکز ما در طول بازی و خصوصا کوارتر چهارم بود که با تمرکز پیش رفتیم و با مدیریت کار را پیش بردیم. 

سرمربی ذوب‌آهن در پاسخ به این سوال که آیا شرایط میزبانی نفت نیز در عملکرد بازیکنانش تاثیر داشت؟ اظهار کرد: به نظرم هم شرایط سالن تاثیر گذار بود هم اینکه ما تا ریتم خود را کسب کنیم و هماهنگ شویم زمان برد. آن‌ها هم از این شرایط خوب استفاده و کار کردند. در نیمه نخست خیلی بهتر از ما بودند، اما از شروع نیمه دوم تمرکز تیم ما بهتر شد و بهتر از موقعیت‌های خود استفاده کردیم. با تمرکز خوب توانستیم به برد برسیم.

او درباره بهتر شدن عملکرد ذوب‌آهن با جلوتر رفتن مسابقات لیگ نیز گفت: هرچقدر لیگ جلوتر رفت، تمرینات و بازی ما بیشتر شد، در کارهای تیمی بهتر و هماهنگ‌تر شدیم. حالا شاید یک بازی را ببریم و یک بازی را ببازیم، اما من برد و باخت را جدا از خوب بازی کردن می‌دانم. الان شرایط تیم ما بهتر از نیم فصل اول بوده و هماهنگ‌تر هستیم.

کوهیان درباره پیش بینی خود از بازی سخت شاگردانش مقابل بیروت کلاب در مسابقات غرب آسیا نیز گفت: من اصلا نمی‌توانم پیش بینی کنم چه نتیجه‌ای کسب می‌شود، اما بازیکنان ما با تمام وجود  کار می‌کنند و سطح کاری که انجام می‌دهند قطعا نشان می‌دهد ما برای برد به زمین می‌رویم. ما با همه توان کار می‌کنیم اما تیم‌هایی مثل بیروت کلاب از لحاظ بازیکن خارجی با هدف گذاری خیلی متفاوتی نسبت به ما به این مسابقات آمده‌اند. 

کوهیان تاکید کرد: سخت‌ترین بازی ما در دور گروهی است و همه توان خود را به کار می‌گیریم که برد کسب کنیم. اگر جدول مسابقات را ببینید، تنها تیمی است که نباخته و قطعا بازی سختی خواهد بود. با این حال ما برای برد به زمین می‌رویم.

کارشناس بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که برگزاری مسابقات WASL کاپ (سوپر لیگ غرب آسیا) را چگونه ارزیابی می‌کند؟ توضیح داد: به نظر من غرب آسیا برنامه‌ای‌ است که آن را برای توسعه بسکتبال در غرب آسیا انجام داده‌اند. برای شروع بسیار خوب و برای آسیا مفید است. اینکه در ادامه راه نقطه ضعف‌ها برطرف شود مسلما می‌تواند به یک لیگ خوب و قدرتمند تبدیل شود. ضمن اینکه من معتقدم بهتر است این مسابقات به صورت یک تورنمنت در یک هفته باشد. 

او ادامه داد: اینکه همه کشورها چگونه خود را با این لیگ سازگار کرده و برنامه‌ریزی کنند تا هم لیگ غرب آسیا خوب باشد هم لیگ‌های داخلی، مقوله‌ای است که باید بسیار کارشناسانه به آن پرداخته شود. نفس کار خوب است، یک جنبه هم دارد و آن است که باشگاه‌ها باید با برنامه ریزی خوب بتوانند بهره برداری خوبی از این مسابقات داشته باشند. حال این بهره بردن می‌تواند زمینه‌های مختلفی مثل توسعه مارکتینگ، تبلیغات و ... باشد.

کوهیان تاکید کرد: به نظر من لیگ‌های داخل کشورها باید با این مسابقات هماهنگ باشند تا شرکت در مسابقات برای تیم‌ها برد برد باشد. مسئله‌ای که باید روی آن کار کرد و شدنی است. مثل اروپا که لیگ‌های مختلف داخلی و خارجی دارند.

او گفت: مشکل دیگر این است که ما باید بدانیم برگزاری چنین لیگ‌های بین‌المللی، در قاره آسیا متفاوت با قاره‌هایی مثل اروپا است چون بعد مسافت مطرح است. باید به این موضوع پرداخته شود. نکته دیگر این است که تیم‌های حاضر در غرب آسیا باید بتوانند از این مسابقات تامین شوند تا مشکل مالی برای هیچ تیمی وجود نداشته باشد. این لیگ در سال‌های ۸۹ هم بود، به شکل رفت و برگشت برگزار می‌شد که کیفت بالایی هم داشت. این شکل فعلی یک مقدار متفاوت است. این کار برای بسکتبال مفید خواهد بود اما به شرطی که برنامه ریزی دقیق هم باشد.

کوهیان درباره حواشی داوری بازی ذوب‌آهن و نفت نیز گفت: به نظر من هیچوقت سابقه ندارد فدراسیون داور اصفهانی برای بازی ذوب‌آهن بگذارد. بعدها متوجه شدم اتفاقاتی برای پرواز داور بازی افتاده که دست کمیته برگزاری هم نبود و پروازشان کنسل شده است. پس از بازی فیلم مسابقه را دیدیم که واقعا داوران مسابقه تلاش مضاعفی کردند تا بازی را خوب اداره و مدیریت کنند.

او ادامه داد: بازی‌ حساسی برای دو تیم بود و خیلی جاها فیزیکی بود، انصافا داوران خیلی خوب تلاش کردند و همین داوری هم که درباره او حرف می‌زنند بسیار خوب و منصفانه سوت زده است. در رابطه با این داستان مشکلی ندارم اما قطعا می‌توانم بگویم هیچ مشکل داوری که به نفع تیمی باشد وجود نداشت و حتی در لحظه آخر روی سه امتیازی که آبادان زد و بازیکنشان به زمین افتاد، داور سوت زد و خطا گرفت که در آن لحظات تصمیم سختی بود. به نظر من داوران بازی ما و نفت خیلی خوب تلاش کردند.

دیدگاهها