کد خبر : 1941373 | 11 خرداد 1402 ساعت 14:43 | 29.2K بازدید | 8 دیدگاه

استقلال، پرسپولیس و سپاهان؛ حداکثر 300 میلیارد

آغاز فیرپلی مالی در ایران با اعلام سقف بودجه تیم‌ها

سازمان لیگ صبح امروز آیین‌نامه مربوط به سقف بودجه را به باشگاه‌ها ابلاغ کرد.

آغاز فیرپلی مالی در ایران با اعلام سقف بودجه تیم‌ها

به گزارش "ورزش سه"، از چندی پیش بحث پیرامون تعیین سقف بودجه باشگاه‌ها برای فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر به راه افتاده بود. قانون فیرپلی مالی که چند سالی است در فوتبال اروپا و کشورهای مختلف رعایت می‌شود و حالا پای آن نیز به فوتبال ایران باز شده است.

در همین خصوص، جلسه کارگروه سازماندهی نقل و انتقالات برگزار شد که پس از موافقت اکثریت مدیران عامل باشگاه‌ها، برای سقف دستمزد و قرارداد کادرفنی، بازیکنان و دیگر عوامل باشگاه‌های لیگ برتری، مبالغ خاصی اختصاص داده شد.

به این ترتیب حداکثر ۲۵۰ میلیارد تومان به عنوان میانگین اولیه برای سقف بودجه برای تمام باشگاه‌ها به صورت مساوی تعیین شده و حداکثر ۲۰ درصد سقف پایه بودجه معادل ۵۰ میلیارد تومان برای باشگاه‌هایی که رتبه اول تا چهارم فصل قبل را کسب کرده و در لیگ قهرمانان آسیا شرکت خواهند کرد، به این ۲۵۰ میلیارد اضافه می‌شود.

در نتیجه تیم‌های پرسپولیس، سپاهان، استقلال و تراکتور شامل این بند خواهند شد. اما نکته مهم در این خصوص، وجود تبصره‌ای به نام "حضور در لیگ قهرمانان آسیا" است که با توجه به وضعیت نامشخص استقلال برای شرکت در این پیکارها، هنوز معلوم نیست که این 50 میلیارد تومان به سقف بودجه آبی‌ها اضافه می‌شود یا قرار گرفتن در رتبه اول تا چهارم برای فعال شدن این بند کفایت می‌کند.

همچنین برای تیم‌هایی که مجوز حرفه‌ای دریافت کرده‌اند، ۱۰ درصد سقف پایه معادل ۲۵ میلیارد تومان هم به سقف مصوب اضافه شد. در این خصوص نیز باید منتظر نظر نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا درخصوص تیم‌های ایرانی که موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای شده‌اند، ماند.

در بخش دیگری از این ابلاغیه آمده است برای باشگاه‌هایی که مجوز ملی دریافت کرده‌اند فقط ۱۰ میلیارد تومان می‌توانند از سقف ۲۵۰ میلیاردی بودجه بیشتری داشته باشند.

از طرفی حداکثر ۵۰ درصد درآمد حاصله از ترانسفر بازیکنان در پنجره نقل و انتقالات زمستانی فصل قبل و پنجره نقل و انتقالات تابستانی فصل جدید به مبلغ مندرج در ردیف یک اضافه می‌شود. این بند می‌تواند به سود باشگاه فولاد خوزستان باشد، چرا که آنها پس از فروش یک میلیون دلاری محمدامین حزباوی، سود خوبی به جیب زده‌اند.

در نتیجه می‌توان سقف قرارداد تیم‌های مدعی فصل بعد را اینگونه محاسبه کرد:

پرسپولیس، سپاهان، استقلال، نساجی و تراکتور: 250 میلیارد ثابت + 50 میلیارد حضور در لیگ قهرمانان آسیا + 25 میلیارد دریافت مجوز حرفه‌ای + هزینه ترنسفر نامشخص = 325 میلیارد تومان
تذکر: در صورتی که استقلال موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای نشود و 50 میلیارد بابت کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برای این تیم لحاظ شود، بودجه آبی‌ها 300 میلیارد تومان خواهد بود.
فولاد: 250 میلیارد ثابت + 25 میلیارد دریافت مجوز حرفه‌ای + 50 درصد از انتقال حزباوی (حدود 25 میلیارد تومان) = 300 میلیارد تومان

1882283
1882287
1882288
1882294
1882295
1882296
1882297

دیدگاهها