کد خبر : 1968039 | 04 مهر 1402 ساعت 16:56 | 371.4K بازدید | 418 دیدگاه

چراغ اول با تیم عطایی روشن شد؛

ایران ٣-١ چین: زیباترین طلای تاریخ والیبال

تیم ملی والیبال ایران با ارائه یک نمایش حساب شده چین را شکست داد و اولین طلای کاروان کشورمان در هانگژو را به دست آورد.

ایران ٣-١ چین: زیباترین طلای تاریخ والیبال

به گزارش "ورزش سه"، تیم‌های ملی والیبال مردان ایران و چین به ترتیب با برتری برابر قطر و ژاپن توانستند خود را به فینال مسابقات بازی‌های آسیایی هانگژو چین برسانند تا روز سه‌شنبه و از ساعت ۱۵ به وقت ایران مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

تیم ملی والیبال تا کنون با دو پیروزی برابر نپال و بحرین در دور مقدماتی و دو پیروزی در دور پلی آف و نیمه‌نهایی مقابل تایلند و قطر خود را به فینال رسانده تا چهارمین فینال پی در پی خود را در بازی‌های آسیایی تجربه کند.

شاگردان بهروز عطایی در تیم ملی والیبال ایران تا اینجای کار خیلی خوب کار کرده‌اند و سرمربی تیم ملی با بکارگیری از تمامی بازیکنان فشار کمتری به ملی پوشان وارد کرده است. تیم ملی که در سال‌های گذشته چین را شکست داده، امیدوار است این‌بار همانند فینال انتخابی المپیک توکیو که در این کشور برگزار شد یک بار دیگر آنها را شکست دهند و سومین قهرمانی خود را در این تورنمنت به دست بیاورند. تیم ملی والیبال ایران با داشتن ستاره‌های آماده‌ای همچون امیرحسین اسفندیار، امین اسماعیل نژاد و سید محمد موسوی می‌خواهد یک جام را پس از چند ناکامی به هواداران خود هدیه کند و با روحیه‌ای مضاعف راهی انتخابی المپیک در کشور برزیل شوند.

از طرف دیگر چین که همانند ایران و فقط یک ست در این رقابت‌ها از دست داده است. پس از آنکه آن‌ها تیم دوم خود را برای قهرمانی آسیا به ارومیه فرستادند، حالا توانسته‌اند با تیم اصلی به هدف اول خود یعنی حضور در فینال بازی‌های آسیایی برسند و برای رسیدن به هدف دوم خود یعنی قهرمانی کار سختی برابر ایران دارند.

آخرین باری که چینی‌ها در بازی‌های آسیایی به قهرمانی رسیده‌اند به سال ۱۹۹۸ و بازی‌های آسیایی بانکوک برمی‌گردد. همچنین در سال ۲۰۰۶ و دوحه قطر هم آخرین حضور آنها در فینال بازی‌های آسیایی بوده که به کره جنوبی بازی را واگذار کردند. ستاره این تیم جین این ژانگ است که در تمامی بازی‌های چین در این رقابت‌ها امتیاز آورترین بازیکن تیمش بوده است و چینی‌ها خیلی به درخشش او در بازی با ایران امید دارند. برنده این دیدار علاوه بر قهرمانی یک مدال طلا به کاروان کشورش نیز در جدول مسابقات اضافه خواهد کرد.

توپ والیبالنتیجه دو دیدار گذشته ایران برابر چین:

ایران سه چین صفر (قهرمانی آسیا)

ایران سه چین یک ( لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۳)

04 مهر 1402 ساعت 16:58

ست چهارم: ایران ۲۶ - چین ۲۴
در این ست که ست پایانی مسابقه بود تیم ملی والیبال با استفاده از سرویس های خوب صابر کاظمی و امیر حسین اسفندیار توانست در دو مقطع چهار امتیاز جلو بیفتد اما چینی ها هم هر بار توانستند به ایران برسند ولی در نهایت با چند اشتباه چینی‌ها و امتیاز آخر محمد ولی زاده روی سرویس دیدنی وادی ایران برای سومین بار عنوان قهرمانی مسابقات بازی های آسیایی را به دست آورد.

04 مهر 1402 ساعت 16:24

ست سوم: ایران ۲۵ - چین ۲۲
ایران که از برد ست قبل قبل روحیه خوبی گرفته بود در گیم سوم هم کار را عالی آغاز کرد و با آبشارهای خوب سیدمحمد موسوی، شهروز همایون فرمنش و پاس های جفت و جور محمد طاهر وادی عرصه را بر تیم چین تنگ کرد تا ست سوم هم برای ایران باشد و در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. در این ست صابر کاظمی از ابتدا به جای امین اسماعیل نژاد در ترکیب بود و‌ خوب کار کرد، شهروز همایون فرمنش نیز همانند دو ست قبل کم اشتباه بود و همچنان مرد اول ایران در این بازی است.

04 مهر 1402 ساعت 15:54

ایرانست دوم: ایران ۲۵ - چین ۱۴
آغاز این ست با سرویس های خوب سیدمحمد موسوی همراه بود و ایران توانست سه امتیاز پیش بیفتد اما چینی ها با دفاع های خوب و آبشار های جیانگ چوآن به بازی برگشتند تا اینکه دوباره سید و شهروز همایون فرمنش ستاره ایران در این ست پشت خط سرویس رفتند تا با سرویس های دیدنی کار چین در ست دوم را یکسره کنند و ایران برنده این گیم شود. شهروز همایونفر منش بهترین بازیکن ایران در این ست و ست قبلی بوده است. شهروز همایونفر از امتیاز ۱۶ بر ۱۳ پشت خط سرویس رفت و با امتیاز ۲۴ بر ۱۳ سرویس را تحویل داد. در اواسط ست نیز صابر کاظمی بجای امین اسماعیل نژاد وارد زمین شد و احتمالا در ست بعدی نیز در ترکیب اصلی قرار بگیرد.

04 مهر 1402 ساعت 15:34

چینست اول: ایران ۱۹ - چین ۲۵
آغاز بازی با اعتراض بازیکنان ایران و کادرفنی به داوری آغاز شد و تیم ها تا امتیاز ده پایاپای پیش رفتند، اما از اینجا بود که چینی‌ها با درخشش جیانگ چوآن قطر پاسور شماره دو خود و جین این ژانگ و پاسوری با تجربه چون یائو چت اختلاف را به چهار رساندند و در ادامه هرچه تیم ملی ایران تلاش کرد تا به امتیازات چین برسد، در این امر ناکام بود. در این ست امین اسماعیل نژاد بار‌ها توسط مدافعین چینی دفاع شد و جای خود را به صابر کاظمی داد و شاید بتوان گفت شهروز همایون فر منش و حضرت پور بهترین بازیکنان ایران در ست اول بودند. چینی ها در این ست سرعتی‌زنهای ایران را با سرویس های خوب از کار انداخته بودند و سید محمد موسوی نیز ضعیف کار کرد.

1931169
1931170
04 مهر 1402 ساعت 15:08

ترکیب تیم ملی والیبال چین در ست اول: جیانگ چوآن، یو یوآن تای، جین این ژانگ، شیکون پنگ، یائو چن، لیو یونگ ژن و ژو

04 مهر 1402 ساعت 15:08

ترکیب تیم ایران در ست اول: محمدطاهر وادی، امین اسماعیل‌نژاد، شهروز همایون فر، امیرحسین اسفندیار، سید محمد موسوی، محمد ولی‌زاده و محمدرضا حضرت‌پور.

04 مهر 1402 ساعت 14:22

تیم ملی والیبال ایران در کل تورنمنت های رسمی آسیا تا کنون نه قهرمانی را به دست آورده است، درحالی که چین با هشت قهرمانی یک پله از ایران عقب تر است و می‌توانند با اول شدن در بازی های آسیایی خود را به ما برساند.

04 مهر 1402 ساعت 14:17

پوریا حسین خانزاده دریافت کننده حال حاضر تیم ملی والیبال ایران که در تورنمنت لیگ ملتهای والیبال بازی خوبی در برابر چین از خود به نمایش گذاشت، در صورت گره خوردن بازی می‌تواند گزینه خوبی برای تعویض و حضور در زمین باشد. البته شاید هم بهروز عطایی او را در ترکیب ثابت قرار دهد.

04 مهر 1402 ساعت 14:17

آخرین باری که تیم ملی والیبال چین ایران را با ترکیب اصلی شکست داده است به سال ۲۰۱۱ و قهرمانی قاره‌ها در ژاپن برمی‌گردد. پس از آن دیگر چین بردی مقابل ایران با بازیکنان اصلی‌ نداشته است.

04 مهر 1402 ساعت 13:58

فقط یک ساعت دیگر به شروع دیدار فینال ایران و چین

همه چشم انتظار طلای اول

مشاهده بیشتر

دیدگاهها