کد خبر : 1968271 | 04 مهر 1402 ساعت 18:13 | 31.6K بازدید | 17 دیدگاه

خاک چین به والیبال ایران می‌سازد

بهروز عطایی کار نیمه تمام حسین معدنی را تمام کرد

والیبال ایران تا به حال دو بار در بازی‌های آسیای به میزبانی چین حضور داشته و در هر دو بار آن نیز روی سکو رفته است.

بهروز عطایی کار نیمه تمام حسین معدنی را تمام کرد

به گزارش "ورزش سه"، با نگاهی به ادوار حضور ایران در بازی‌های آسیایی به نکته جالبی برمی‌خوریم. چینی‌ها تاکنون سه بار میزبان بازی‌های آسیایی بوده‌اند که در دو دوره آن تیم ملی والیبال ایران حضور داشته است. در بازی‌های آسیایی پکن در سال 1990، اولین میزبانی چینی‌ها در بازی‌های آسیایی شکل گرفت که در آن تیم ملی فوتبال ایران موفق شد اولین قهرمانی در سطح آسیا را پس از انقلاب به دست بیاورد، اما تیم ملی والیبال ایران در حدی نبود که در بازی‌های آسیایی شرکت کند و میزبان مدال طلا را از آن خود کرد. 

دومین دوره به میزبانی چین نیز در سال 2010 اتفاق افتاد که شهر گوانگجو محل برگزاری بازی‌ها بود و از قضا تیم ملی والیبال ایران در وضعیت خوبی به سر می‌برد و بسیاری تصور می‌کردند اولین مدال طلای ایران در این دوره به دست خواهد آمد. 

1931282

بازی فینال درست در آخرین شب بازی‌های آسیایی بود و در واقع آخرین رویداد ورزشی در گوانگژو همین بازی بود. ایران در دیدار فینال به مصاف ژاپن رفت و شاگردان مرحوم حسین معدنی با اطمینان و غرور برای به دست آوردن بیست و یکمین طلای کاروان ورزشی ایران به میدان رفتند، اما ژاپن که کاملا تیم ایران را آنالیز کرده بود ستاره‌هایی چون علیرضا نادی و مهدوی را از کار انداخت و به نوعی پایان خوش یک نسل را خراب کرد. 

با این حال ایران روی سکو رفت و مدال نقره گرفت تا انتظار برای طلا تا سال 2014 تمدید شود. در عین حال کار مرحوم حسین معدنی، مربی ایرانی جوان تیم ملی، هم برای کسب مدال طلا نیمه‌تمام ماند. 

اما در هانگژو و سومین دوره بازی‌های آسیایی که به میربانی چین انجام می‌شود، تیم ملی والیبال ایران به مدال طلا و قهرمانی دست پیدا کرد و این بار بهروز عطایی کار نیمه تمام معنی را به اتمام رساند تا ثابت شود خاک چین برای والیبال ایران خوش‌یمن است. این بار البته طلای والیبال نه در شب آخر بازی‌ها و به عنوان نقطه تمام، که به عنوان آغازگر قهرمانی و کسب مدال طلا در کاروان ورزشی ایران عمل کرد.

دیدگاهها