کد خبر : 1974297 | 30 مهر 1402 ساعت 12:55 | 76.2K بازدید | 129 دیدگاه

سرخ‌ها سریع دست بجنبانند؛

پرسپولیس پول پورعلی‌گنجی را از فیفا بگیرد!

باشگاه پرسپولیس مهلت کمی دارد تا بتواند غرامت مصدومیت مدافع ملی‌پوش خود را از فیفا بگیرد.

پرسپولیس پول پورعلی‌گنجی را از فیفا بگیرد!

به گزارش "ورزش سه"، مرتضی پورعلی‌گنجی در دیدار اخیر تیم ملی فوتبال ایران در فینال تورنمنت اردن مقابل قطر مصدومیت شدیدی پیدا کرد که پس از معاینه پزشکی مشخص شد رباط صلیبی زانوی راست او با پارگی روبه‌رو است که این بدترین خبر برای پرسپولیس و یحیی گل‌محمدی، سرمربی سرخ پوشان بود.

باشگاه پرسپولیس نسبت به مصدومیت پورعلی‌گنجی در اردوی ملی اعتراض خاصی نداشته، اما حالا می‌تواند در یک مدت محدود، نسبت به دریافت غرامت و مبلغ کامل قرارداد و آپشن‌های قرارداد این بازیکن از فیفا اقدام کند که این اتفاق، می‌تواند کمک بزرگی به سرخ پوشان در بحث مالی داشته باشد.

مجتبی فریدونی، مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب‌آهن در یادداشتی به این مورد اشاره کرده و نوشته است:

«حدود 10 سال پیش پس‌ از مناقشات متعدد باشگاه های بزرگ دنیا با فیفا بر سر مصدومیت بازیکنان در بازی های ملی و درخواست غرامت برای‌ آن و تهدید به‌ اقدامات حقوقی‌ علیه فیفا، سرانجام فیفا برنامه حمایت از باشگاه (FIFA Club protection programme) را تصویب و اجرایی کرد.

1943116

شاید در 10 سال گذشته مصدومیت پورعلی گنجی در یک بازی ملی و بحث دریافت غرامت از فیفا اولین موردی باشد که پیش آمده و بنابراین، تقریبا هیچکس از جمله‌ مدیران باشگاه پرسپولیس و فدراسیون فوتبال ایران اطلاع کاملی از روند انجام‌ کار ندارند. هر چند این برنامه‌ و دستورالعمل آن در ۲۹ جولای همین سال‌ میلادی (7 مرداد 1402) به‌ تمام فدراسیون‌های عضو ابلاغ شده‌ است.

1943117

اولین مورد بحث میزان غرامت است. بر اساس دستورالعمل فیفا میزان غرامت بستگی به‌ دستمزد پایه بازیکن(بدون‌ احتساب آپشن ها، پاداش‌ و.....) در یک سال‌ دارد ولی حداکثر پرداختی فیفا برای‌ یک بازیکن ۷.۵ میلیون دلار در یک سال‌ است‌ که‌ اگر این مبلغ را تقسیم بر ۳۶۵ روز کنیم روزانه ۲۰۵۴۸ دلار خواهد بود.

برای درخواست‌ غرامت اصلا نیازی به‌ مکاتبه با فیفا نیست و باشگاه باید حداکثر ۲۸ روز پس‌ از حادثه‌ منجر به‌ مصدومیت کلیه مدارک و مستندات پزشکی را که‌ به تأیید پزشک معتمد فدراسیون رسیده باشد از طریق در وب سایت شرکت‌ بیمه Quest Gate که‌ از طرف فیفا برای‌ این کار انتخاب شده آپلود کنند و این شرکت‌ انگلیسی مسئولیت تأیید مدارک‌، میزان جراحت و طول دوره‌ درمان را به‌ عهده‌ دارد که‌ پس‌ از بررسی‌های لازم‌ گزارش‌ خود را به‌ فیفا ارسال‌ می کند.

مبلغ خسارت همانطور که گفته‌ شد بر اساس‌ مبلغ پایه قرارداد به‌ صورت‌ ماهیانه مستقیم به‌ حساب‌ باشگاه واریز می شود و اصلا فدراسیون در این کار دخیل نیست. برای‌ این منظور باشگاه‌ حسابی را که‌ به‌ نام‌ خودش باشد به‌ فیفا معرفی کند و استفاده‌ از حساب سایر افراد حقیقی و حقوقی ممکن‌ نیست. این که‌ گفته‌ می شود چون‌ نحوه پرداخت‌ در قراردادهای ما هفتگی و ماهیانه نیست و ممکن است‌ اشکال‌ ایجاد کند صحیح نیست و خود فیفا هم مبلغ روزانه‌ تعیین کرده ولی ماهیانه پرداخت‌ می‌کند.

1943119

بنابر این، لازم‌ است باشگاه‌ پرسپولیس قبل‌ از اتمام مهلت‌ چهار هفته‌ای تمام مدارک‌ را در وب‌سایت بیمه مربوطه بارگذاری نموده‌ و همچنین نسبت‌ به‌ افتتاح حساب به‌ نام‌ باشگاه‌ در یکی از بانک‌های خارجی اقدام نماید ( با ارائه مجوز صادره یا همان‌  General License F از سوی OFAC).

1943122

نکته‌ مهم‌ بندی در این دستورالعمل است‌ که‌ هرگونه‌ قرارداد جدید یا الحاقیه که‌ پیش از مصدومیت بین باشگاه و بازیکن به‌ امضا رسیده باشد را معتبر دانسته‌ و در محاسبه‌ میزان غرامت به‌ باشگاه لحاظ می کند و باشگاه پرسپولیس می‌تواند با استفاده‌ از این ظرفیت قانونی آپشن‌ها، پاداش‌ها و هزینه‌های درمان پورعلی گنجی را نیز پوشش دهد.»

1943126

دیدگاهها