کد خبر : 2001523 | 23 بهمن 1402 ساعت 05:47 | 15.7K بازدید | 9 دیدگاه

آیا مدعی جدیدی در آسیا متولد شده است؟

دندان‌های فشرده عموته: حمله به باشگاه‌های اردنی!

به نظر می‌رسد قصه‌های پریان دیگر جایی در فوتبال ندارند. اردن و مربی‌اش حسین عموته در یک قدمی رسیدن به عنوانی تاریخی قرار داشتند اما در گام پایانی ناکام ماندند.

دندان‌های فشرده عموته: حمله به باشگاه‌های اردنی!

به گزارش "ورزش‌ سه"، قبل از شروع مسابقات، هواداران اردنی خود را برای یک خروج سریع و ناامیدکننده پس از یک سری نتایج متوسط از زمان حضور سرمربی مراکشی در ژوئن سال گذشته، از جمله شکست 6-1 مقابل ژاپن در ماه گذشته، آماده کرده بودند.

با این حال پیش از شروع جام هم عموته نگاه دیگری به داستان داشت و از اعتقادش به امکان کسب نتایج مثبت صحبت کرده بود.

رسانه‌های اردنی قبل از جام ملت‌های آسیا انتقادات بی‌رحمانه‌ای به عموته و تیمش وارد کردند، اما درنهایت چیزی که اتفاق افتاد اصلا تطابقی با نوشته‌های آنها نداشت! 

اردن مسابقات را با پیروزی 4 گله مقابل مالزی آغاز کرد و این مسابقه قبل از نمایش دیدنی آنها مقابل کره‌جنوبی بود که برای گرفتن یک امتیاز از شاگردان عموته در دقایق پایانی بازی به گل خودی اردنی‌ها نیاز داشت. بازی سوم مقابل بحرین اهمیت خاصی برای اردن نداشت و حتی برخی تصور می‌کنند که عموته به عمد مقابل این تیم شکست خورد تا از رویارویی شاگردانش با ژاپن جلوگیری کند.

این مربی 54 ساله پس از پایان مرحله گروهی نتوانست به انتقادات پاسخ ندهد و تاکید کرد که به انتقادات توجهی نکرده است.

1989468

در مرحله یک شانزدهم نهایی اردن در جنگ کشورهای عربی خودش را مقابل عراق دید و در وقت‌های اضافی از گور برخاست تا اولین پیروزی تاریخ خود را در دور حذفی به دست آورد و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند.

پس از بیرون کردن عراق که مدعی جدی قهرمانی نشان داده بود، اردن به ماجراجویی شگفت‌انگیز پسران شگرت و تاجیکستان در جام پایان داد و عموته و شاگردانش به این ترتیب به شکل معجزه‌آسایی به نیمه نهایی جام و مصاف برابر کره‌جنوبی رسیدند؛ جایی که عموته در کنفرانس مطبوعاتی قبل از مسابقه سناریوی ایده آل خود را برای آن ترسیم کرد و گفت: «امیدوارم زودتر بتوانیم به گل برسیم تا کره مجبور شود در 15 دقیقه پایانی مسابقه حملات خود را تشدید کند تا از ضعف‌هایی که در دفاعش ظاهر می‌شود و در بازی با عربستان مشهود بودند، استفاده کنیم.» 

وقتی سوت آغاز بازی اردن و کره‌جنوبی به صدا درآمد، شاگردان عموته از ابتدا بازی را کنترل کردند و موقعیت‌های زیادی را در نیمه اول هدر دادند. تمام این اتفاقات قبل از گل یزن النعمات در شروع نیمه دوم و سولو گل موسی التعمری بود که چند دقیقه بعد به ثمر سید تا اردن برای اولین بار در تاریخ خود به فینال جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند.

1988686

با این حال اتفاقی که در برابر قطر افتاد نشان از عدم تجربه اردن در مسابقات قهرمانی داشت.

اکرم عفیف در اواسط نیمه اول از روی یک ضربه پنالتی دروازه را باز کرد و اردن در دقیقه 67 بازی را به تساوی بکشاند. اما کمتر از 5 دقیقه بعد، عفیف با یک ضربه پنالتی دیگر که روی کم تجربگی و عدم احتیاط مدافع اردن به دست آمد برتری قطر را بازگرداند و سپس با یک ضربه پنالتی دیگر در وقت‌های تلف شده به اولین بازیکنی تبدیل شد که در فینال جام ملت‌‌های آسیا موفق به هت‌تریک شده است.

1989334

عموته پس از ناکامی خودش و شاگردانش در فینال در جریان کنفرانس خبری گفت: «اتفاقات فینال آنطور که ما برنامه‌ریزی کرده بودیم پیش نرفت. در نیمه اول فشار زیادی تحمل کردیم، در پاس دادن اشتباه کردیم و نتوانستیم از موقعیت‌هایی که داشتیم استفاده کنیم. ضربه اول پنالتی برای ما بسیار سخت بود ولی تیم حریف خوب کار کرد و پیش افتاد.» 

عموته سپس اتفاقات نیمه دوم را اینطور تشریح می‌کند: «با این حال در نیمه دوم خوب شروع کردیم و کار را به تساوی کشاندیم، اما پس از اینکه گل دوم را با ضربه پنالتی زدند، کار برایمان سخت‌تر شد و اعتماد به نفسی که داشتیم گم شد. ما باید به این جزئیات کوچک توجه می‌کردیم. بازیکنان در طول مسابقات عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند و آنچه مهم است این است که تیم پیشرفت زیادی کرده و افق‌های بزرگی را در آینده برای خود باز کرده است.»

آینده فوتبال اردن
جملاتی که در بالا به آنها اشاره شد تنها صحبت‌های عموته سرمربی مراکشی اردن در نشست خبری نبودند و او به مسائلی که باید در فوتبال اردن تغییر کند تا این تیم 4 سال آینده هم شانس حضور در فینال را داشته باشد، صحبت کرد.

عموته گفت در این باره گفت: «بازیکنان باید با باشگاه‌های خود به شدت تمرین کنند، سطح بدنی خود را حفظ کنند و جاه طلبی خود را افزایش دهند. اما عوامل دیگری وجود دارد که ما در مورد آنها صحبت نمی‌کنیم. بازیکنانی هستند که به دلیل مشکلات داخلی از تمرین با باشگاه خودداری کردند و وقتی بازیکنان به تیم ملی می‌روند، در فرم خوبی قرار ندارند و وقتی نمایش ضعیفی ارائه می‌کنند، سرمربی تیم ملی مقصر جلوه داده می‌شود و در مورد عوامل اساسی که این وضعیت را برایشان ایجاد کرده اصلا صحبتی نمی‌شود.»

در پایان این گزارش که به شکل مفصل در سایت شرق الاوسط منتشر شده به اعتماد مسئولان فدراسیون اردن به عموته و کار بزرگی که این مربی مراکشی برای آنها انجام داده اشاره شده است و به نظر می‌رسد با توجه به حسی که عموته در این کشور ایجاد کرده، در روح و ذهن اردنی‌ها حک شده و همکاری دو جانبه فدراسیون اردن و عموته برای حضور مقتدرانه‌تر در مقدماتی جام جهانی و همین‌طور جام ملت‌های آسیا از همین حالا شروع شود.

دیدگاهها