کد خبر : 2007997 | 20 اسفند 1402 ساعت 15:36 | 35.2K بازدید | 86 دیدگاه

آیین‌نامه انضباطی چه می‌گوید

احتمال حضور کنعانی در دربی به صفر رسید

به نظر می‌رسد تغییر آیین‌نامه انضباطی احتمال پاک شدن کارت زرد کنعانی‌زادگان را به صفر رسانده است.

احتمال حضور کنعانی در دربی به صفر رسید

به گزارش "ورزش سه"، هواداران پرسپولیس با استناد به بخشش یکی از کارت زردهای پژمان نوری مربوط به سال 1394 خواستار بخشش اخطار اشتباه به مدافع ملی پوش خود هستند.

بعد از تایید اکثر کارشناسان درباره اینکه رضا مهدوی داور بازی پرسپولیس – فولاد در دادن اخطار به کنعانی‌زادگان مرتکب اشتباه شده، باشگاه پرسپولیس برای پاک شدن این کارت زرد که باعث محرومیت او از حضور در دربی می‌شود اقدام کرد و به فدراسیون فوتبال نامه فرستاد.

در عین حال برخی هواداران پرسپولیس با استناد به پاک شدن یکی از اخطارهای پژمان نوری در گذشته‌ای نه چندان دور معتقدند این اتفاق در فوتبال ایران مسبوق به سابقه بوده و شدنی است اما ظاهرا تغییر مواد آیین نامه انضباطی امکان چنین اتفاقی را منتفی می‌کند.

حدود هشت سال و دو ماه قبل کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال یکی از کارت زردهای پژمان نوری بازیکن باسابقه ملوان را بخشید.

در دیدار ملوان-صبای آن سال نوری با دریافت کارت زرد دوم در بازی اخراج شده بود که بعدا با نامه نگاری و اعتراض باشگاه ملوان اخطار دوم نوری بخشیده شد.

سایت رسمی فدراسیون فوتبال در تاریخ دوم دی ماه سال 1394 در خبر مربوط به این اتفاق نوشت: «باشگاه ملوان بندرانزلی برای بخشش کارت زرد دوم پژمان نوری در بازی این تیم مقابل صبای قم، نامه‌ای به سازمان لیگ ارسال کرد. پس از ارسال این نامه، ابطال کارت زرد دوم این بازیکن مورد بررسی دپارتمان داوری قرار گرفت و در نهایت این دپارتمان اعلام کرد کارت زرد دوم نوری که منجر به اخراج این بازیکن شده بود، لغو شود.

بر همین اساس کمیته انضباطی با بررسی موضوع و اظهارنظر دپارتمان داوری و به استناد ماده 31 آیین‌نامه انضباطی که صراحت دارد (در صورتی که داور مسابقه در صدور کارت‌های زرد و قرمز مرتکب اشتباه خیلی واضح و آشکار شود) کمیته انضباطی می‌تواند حکم اصلاح این تصمیم را اعلام کند.

با توجه به موارد فوق، کارت زرد دوم این بازیکن در هفته چهاردهم و در دیدار ملوان بندرانزلی و صبای قم، بخشیده شد.»

جالب اینکه در آیین‌نامه انضباطی سال 1397 که سه سال بعد از این اتفاق ظاهرا دوباره تدوین و بازنویسی شده چنین ماده‌ای دیده نمی‌شود. جالب اینکه در ماده 31 این آیین‌نامه جدید درباره جرایم نقدی مواردی متذکر شده است و در ماده 33 هم که مربوط به کارت زرد است چیزی درباره ماجرای بخشش کارت زرد دیده نمی‌شود.

1999957

همچنین براساس بند ۱۵ آیین‌نامه انضباطی جدید اعتراض به اخطار یا اخراج از زمین مسابقه، نزد رکن قضایی تنها در صورتی مسموع خواهد بود که اشتباه داور فقط در صورت هویت شخص بوده باشد.

1999956

نکته دیگر اینکه در ماده 102 آیین‌نامه انضباطی فعلی فدراسیون فوتبال که مربوط به آرای قابل تجدید نظر است هم آمده کلیه تصمیمات صادره توسط رکن قضایی بدوی قابل تجدید نظر هستند مگر در مورادی که اخطار هم یکی از آنهاست.

1999955

بر اساس بندهای فوق به نظر می‌رسد باشگاه پرسپولیس شانس چندانی برای بخشش کارت زرد بازیکن خود نخواهد داشت چرا که در آیین‌نامه انضباطی بندی وجود ندارد تا به آن رجوع شده و این اخطار پاک شود.

دیدگاه‌ها