کد خبر : 2008368 | 22 اسفند 1402 ساعت 10:52 | 9K بازدید | 2 دیدگاه

او با نصیرشلال همسو است

دهدار فقط ‌مدال‌ المپیک را می‌خواهد

یک مربی وزنه‌برداری با بیان این‌که معتقدم رضا دهدار با توجه به تلاش و اراده‌اش در جهانی تایلند یک تیر و دو نشان خواهد زد، گفت: دهدار فقط کسب مدال در المپیک را سهم خود از این همه سال تلاش و مشقت می‌داند.

دهدار فقط ‌مدال‌ المپیک را می‌خواهد

به گزارش "ورزش سه" حمید رشیدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت وزنه‌برداران دسته ۱۰۲ کیلوگرم در المپیک پاریس، اظهار کرد: همه می‌دانند هم کسب سهمیه  المپیک و هم کسب مدال در این رویداد بسیار سخت است و شاید هم به همین دلیل است که کسب مدال در المپیک بسیار ارزشمند است. در همین راستا من به رضا دهدار که اکنون جزو لیست ۱۰ نفره المپیکی‌ها در دسته ۱۰۲ کیلوگرم است بسیار خوشبین هستم زیرا خود دهدار به این نتیجه رسیده است که باید حتماً در المپیک حضور داشته باشد و مدال کسب کند.

وی گفت: به جز وزنه‌بردار چینی که با نفرات بعدی خود اختلاف خوبی در دسته ۱۰۲ کیلوگرم دارد، به نظرم نفرات بعدی برای کسب مدال نقره و برنز شرایطی نزدیک به هم دارند و دهدار نیز از این قاعده مستثنی نیست. ضمن این که معتقدم مسابقات جهانی تایلند که فروردین‌ماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود به نوعی در سطح المپیک برگزار خواهد شد زیرا حضور تمام قهرمانان در این رویداد الزامی است و در همین رویداد می‌توانند آخرین رکوردهای خود را به ثبت برساند. نکته مهم این است هر وزنه‌برداری که در المپیک مدعی است به هیچ عنوان در تایلند نمی‌خواهد شکست بخورد یا وزنه‌های سبک انتخاب کند زیرا همین موضوع اثر منفی روی روحیه او خواهد داشت. البته مگر اینکه استراتژیک وزنه‌بردارانی که سهمیه‌شان قطعی شده است چیز دیگری باشد یا دچار آسیب‌دیدگی جزئی باشند و برای تشدید نشدن آسیب‌دیدگی‌شان در خصوص چگونگی وزنه زدن در تایلند تصمیم دیگری بگیرند. در غیر این صورت اگر وزنه‌برداری شرایط ایده‌آلی داشته باشد پیش از المپیک در جهانی تایلند به دنبال خط و نشان کشیدن است.

مربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری افزود: اگر وزنه‌برداری در جهانی تایلند وزنه‌های خوبی را به ثبت برساند، تصویرسازی خوبی از موفقیت برای حضور موفق در المپیک پاریس خواهد داشت، ضمن اینکه وزنه‌برداران حاضر در تایلند با توجه به ارزیابی که از رقبای خود خواهند داشت، می‌توانند به نقشه تاکتیکی خوبی برای رقابت در المپیک برسند. پس مسابقات جهانی تایلند دو حُسن دارد؛ هم وزنه‌برداران از نظر روحی روانی همدیگر را محک می‌زنند و هم کادر فنی تیم‌ ملی در انتخاب وزنه برای المپیک بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد. معتقدم هر وزنه‌برداری در تایلند موفق به ثبت وزنه‌های خوب شود تا المپیک دیگر افزایش رکورد آنچنانی نخواهد داشت، پس سه وزنه‌بردار ایرانی شرکت کننده در تایلند باید وزنه‌های سنگینی را بالای سر ببرند.

وی در ادامه با بیان اینکه معتقدم رضا دهدار با توجه به تلاش و اراده‌اش در جهانی تایلند یک تیر و دو نشان خواهد زد، گفت: او هم سهمیه المپیک خود را قطعی خواهد کرد و هم خود را به ۴، ۵ نفر ابتدایی دسته ۱۰۲ کیلوگرم برای کسب مدال در المپیک نزدیک می‌کند. دهدار ۴، ۵ فاکتور اصلی حرفه‌ای گری را دارد؛ هر کسی که به عنوان مربی با دهدار کار کرده، معتقد است که دهدار جزو وزنه‌برداران منظم اردویی است و به موقع در محل تمرین حاضر می‌شود و بعد هم جزو آخرین نفراتی است که سالن را ترک می‌کند. ضمن اینکه او نسبت به تغذیه و مکمل خود بسیار منظم است و جزو وزنه‌بردارانی است که ساعت خواب او منظم بوده و شب‌ها زود می‌خوابد. اینها خصوصیات بارز و اولیه یک ورزشکار حرفه‌ای است. همچنین رضا دهدار علی‌رغم ناملایمت‌هایی که دیده است، مصمم کار می‌کند و از همه مهم‌تر او ارتباط روحی روانی بسیار خوبی با کادر فنی و در رأس آن با نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی دارد و با او کاملا همسو است. به نظر من همسو بودن دهدار با تفکرات نصیرشلال اهمیت بسیاری دارد.

رشیدی بیان کرد: دهدار باید در جهانی تایلند وزنه‌هایی را بالای سر ببرد که بارها آن‌ها را به ثبت رسانده است و به نظرم او می‌تواند مجموع ۴۰۱ تا ۴۰۵ کیلوگرم را بالای سر ببرد. آنچه اهمیت دارد این است که فعل خواستن در رضا دهدار وجود دارد و فقط امیدوارم در روز مسابقه بدن او همانی باشد که خودش انتظار دارد. امیدوارم در ادامه این مسیر دو روز، روز دهدار باشد و او به اهدافش برسد؛ روز مسابقاتش در تایلند و المپیک پاریس. ضمن اینکه من معتقدم هدف اصلی رضا، کسب سهمیه المپیک نیست. هدف او کسب مدال در المپیک پاریس است؛ در واقع رضا دهدار فقط کسب مدال در المپیک را سهم خود از این همه سال تلاش و مشقت می‌داند.

وی با بیان این که معتقدم قدم بلند و محکم برای کسب مدال در المپیک، جهانی تایلند است، ادامه داد: به نظر من سه وزنه‌بردار ایرانی شرکت کننده در المپیک یعنی رضا دهدار، علی داوودی و میرمصطفی جوادی، این شانس را دارند که در المپیک به مدال برسند و کسب مدال در المپیک برای آنها دور از دسترس نیست. امیدوارم داوودی در تایلند نشان دهد که وزنه‌برداری است که برای کسب بهترین مدال پا به این رقابت‌ها گذاشته است. خوشبختانه او در دو ضرب افزایش رکورد خوبی داشته است و بدون شک حتی می‌تواند خوش‌رنگ‌ترین مدال المپیک را کسب کند. خوشبختانه تیم ملی با ترکیب جالبی به المپیک خواهد رفت؛ داوودی جوان و البته باتجربه کسب مدال در المپیک توکیو، جوادی جوان و سمج در ننداختن وزنه‌ای که بالای سر می‌برد و دهدار باتجربه و باانگیزه. این سه وزنه‌بردار واقعا می‌توانند از نظر روحی روانی نیز به هم کمک کنند و از همه مهم‌تر در کنار این وزنه‌برداران، نصیرشلالی وجود دارد که خودش مدال‌آور المپیک بوده و همه این نفرات یک مجموعه تکمیل است که می‌تواند ایران را در المپیک صاحب مدال کند. البته معتقدم در این شرایط حساس باید یک روانشناس ورزشی هم در کنار تیم ملی باشد، هر چند اکنون نصیرشلال با تجربه‌ای که خودش از المپیک و کسب مدال دارد، این کار را به خوبی انجام می‌دهد و ارتباط روحی روانی خوبی با وزنه برداران و به ویژه دهدار، داوودی و جوادی دارد.

این مربی باسابقه وزنه‌برداری در ادامه خاطر نشان کرد: مطمئنا کسب مدال در المپیک جریان خوبی را در وزنه برداری ایران به راه می اندازد؛ هیچ وقت نمی توان حال و هوای خوبی که پس از کسب مدال نواب نصیر شلال در المیپک در خوزستان به وجود آمد را فراموش کرد، حتی بعد از همین مدال آوری، نفرات زیادی به وزنه برداری علاقه مند شدند و نفرات زیادی رشد کردند. اکنون، هم ایران و هم خوزستان به موفقیت در المپیک پاریس نیاز دارد.

وی عنوان کرد: اکنون نیز از اداره کل ورزش و جوانان خوزستان این انتظار می‌رود که از دهدار حمایت خوبی داشته باشد و این حمایت اکنون که دهدار در آستانه اعزام به مسابقات گزینشی و مهمِ تایلند است باید صورت بگیرد. ای کاش زمانی که دهدار در خوزستان تمرین می‌کرد، مسئولان ورزش استان با حضور در رامهرمز با او دیدار می‌کردند که مطمئنا بازتاب روحی روانی خوبی برای دهدار داشت. دهدار اکنون سهمیه المپیک را در دستان خود دارد اما در تایلند می خواهد خیال خود و همه را راحت از بابت حضوردر پاریس راحت کند که می‌طلبد اکنون حمایت خوبی از او شود. بنی تمیم مدیرکل ورزش استان هم باید به این نکته توجه کند که سرزدن به دهدار در اردوی تیم ملی نه تنها انرژی مثبت به دهدار تزریق می‌کند، بلکه احساس مسئولیت بیشتری در این وزنه‌بردار برای کسب مدال ایجاد می کند تا در نهایت شاهد دستاورد خوب دهدار از این رقابت ها باشیم. به هرحال اکنون زمان طلایی حمایت از تنها وزنه بردار استان است و امیدوارم در حمایت مان دیر اقدام نکنیم و فردا روزی حسرت آن را نخوریم.

وی در پایان نیز با اشاره به آماده سازی کمپ تیم ملی، گفت: در مدت زمانی که تیم ملی در این کمپ آماده حضور در تایلند می شود جزو نکات مثبت است. ضمن این که فدراسیون شرایط خوبی از نظر تغذیه، مکمل و سایر مسائل برای تمام وزنه برداران در اردو فراهم کرده است. امیدوارم همه با هم تلاش کنیم تا شاهد کسب مدال در المپیک پاریس باشیم زیرا این مهم تاثیر زیادی در شرایط وزنه برداری و ورزش ایران خواهد داشت. باید حسادت ها کنار گذاشته شود و انرژی های منفی به تیم ملی تزریق نشود و جو باید مثبت باشد. اکنون در دوره حساس برای آماده سازی جهت شرکت در جهانی تایلند و المپیک هستیم و اگر هم کسی منتقد است باید مسائل خود در فضای دیگری مطرح کند تا در نهایت تیم ملی ضربه نخورد. اکنون همه باید کنار فدراسیون باشند و اگر ضعفی وجود دارد به صورت خصوصی به مسئولان فدراسیون گفته شود.

دیدگاه‌ها