کد خبر : 2009571 | 28 اسفند 1402 ساعت 01:31 | 180.8K بازدید | 198 دیدگاه

واگذاری و خصوصی‌سازی در 11 فروردین

رسمی- غزل پایانی پرسپولیس دولتی!

وزارت ورزش و جوانان 51 درصد از سهام پرسپولیس را واگذار خواهد کرد.

رسمی- غزل پایانی پرسپولیس دولتی!

به گزارش "ورزش سه"، در اطلاعیه رسمی که دقایقی پیش فرابورس ایران روی خروجی وبسایت خود منتشر کرد، وزارت ورزش و جوانان به صورت رسمی مالکیت باشگاه پرسپولیس را واگذار خواهد کرد. فرابورس اعلام کرده که بانک ملی به عنوان کارگزار این عرضه سهام عمده انتخاب شده و قرار است 51 درصد از سهام باشگاه پرسپولیس را به فروش برساند.

نکته مهم اینکه وزارت ورزش با فروش پرسپولیس به عنوان کنسرسیوم نیز موافقت کرده و خریداران امکان ائتلاف با یکدیگر را هم خواهند داشت تا بتوانند اکثریت سهام باشگاه پرسپولیس را از دست دولت خارج کنند اما برای فروش سهام خود باید با بازار پایه فرابورس در هماهنگی باشند.

خریداران باشگاه پرسپولیس تا ششم فروردین فرصت دارند تا طرح خود را برای تصدی بر مالکیت 51 درصد از سهام باشگاه پرسپولیس در اختیار فرابورس و دولت قرار بدهند تا در 5 روز آینده، خریدار باشگاه پرسپولیس معرفی شود. روز یازدهم فروردین ماه آخرین مهلت قانونی برای تعیین تکلیف مالکیت دو باشگاه سرخابی و بارگذاری مدارک در سامانه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای دریافت مجوز حرفه‌ای است.

در بخشی از این اطلاعیه طولانی هم آمده که صلاحیت فنی، مدیریتی و همچنین امنیتی خریداران باید از سوی نهادهای ذی صلاح مورد تائید قرار بگیرد که فرابورس این مورد را از سازمان‌های موردنظر استعلام خواهد گرفت.

مجموع رقم واگذاری باشگاه پرسپولیس 2116 میلیارد و 104 میلیون تومان خواهد بود که خریدار می‌تواند به صورت نقدی یا اقساط خریداری کند. در صورت خرید اقساطی سود 23% اعمال خواهد شد و خریدار امکان این را خواهد داشت تا با پرداخت 10 درصد نقدی (211 میلیارد تومان) و باقیمانده مبلغ در 12 قسط شش ساله، مالکیت اکثریت سهام پرسپولیس را در اختیار بگیرد.

نکته مهم اینکه در این اطلاعیه نیز تاکید شده باتوجه به قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، امکان مالکیت همزمان یک شرکت بر پرسپولیس و استقلال وجود نخواهد داشت تا رسما مالکیت سرخابی‌ها از یکدیگر تفکیک شود.

همچنین برای خریداران خصوصی واقعی و شرکت‌های تعاونی میزان سود اقساط با نرخ 20 و 21 درصد اعمال خواهد شد. این در حالی است که در صورت قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا 50 درصد یکی از اقساط و در صورت قهرمانی لیگ برتر 20 درصد یکی از اقساط مشمول تخفیف خواهد شد.

در حالی که در خبرهای رسمی اعلام شده که دو بانک خصوصی خریدار پرسپولیس و استقلال خواهد شد، باید دید که در روز 11 فروردین مالکیت سهام پرسپولیس به چه شرکتی می‌رسد.

دیدگاه‌ها