کد خبر : 2010230 | 03 فروردين 1403 ساعت 11:35 | 77.8K بازدید | 37 دیدگاه

واکنش تند آلمانی‌ها به قرارداد جنجالی

گزارش: آدیداس مردم را علیه نایکی متحد کرد!

قطع همکاری فدراسیون فوتبال آلمان با شرکت آدیداس و امضای قرارداد با نایکی جنجال بسیاری را به همراه داشته است.

گزارش: آدیداس مردم را علیه نایکی متحد کرد!

به گزارش "ورزش سه"، تصمیم فدراسیون فوتبال آلمان برای قطع همکاری با آدیداس و طراحی و تولید پیراهن این تیم با همکاری شرکت نایکی از سال 2027 برای بسیاری باورنکردنی و غیرمنتظره بوده است. 

مقامات این فدراسیون روز پنجشنبه این خبر را اعلام کردند و رئیس این فدراسیون در گفتگو با خبرنگاران در این باره اظهار داشت: «همکاری آینده به فدراسیون فوتبال آلمان این اجازه را خواهد داد که بتواند به انجام وظایف کلیدی در یک دهه پیش رو با چشم انداز پیشرفت قابل توجه در فوتبال آلمان عمل کند.»

قرارداد امضا شده بین آنها به این معناست که این همکاری از سال 2027 آغاز خواهد شد و تا سال 2034 ادامه خواهد داشت و نایکی در طول این مدت تمامی البسه و لوازم مورد نیاز بازیکنان تیم‌های ملی آلمان در رده‌های مختلف را تامین خواهد کرد. 

2003667

آدیداس در طول 70 سال گذشته همکاری خوبی با تیم ملی آلمان داشت و این همکاری قرار است در سال 2026 به پایان برسد. آنها در طول این مدت لحظات بسیار خوب و خاطره‌انگیزی را مانند "معجزه برن" و قهرمانی در جام جهانی 1954 رقم زدند. 

این دوران درخشان حالا قرار است در سال 2026 به پایان برسد و مشخص است که بخش مهمی از این تصمیم به دلیل مسائل مالی بوده است. یکی از مدیران فدراسیون فوتبال آلمان در این باره گفت: «ما از این که توانستیم بار دیگر به لطف تعهد نایکی به عنوان یک سازمان نگاهی رو به جلو به آینده با ثبات مالی داشته باشیم خوشحال هستیم.»

رسانه‌های آلمانی مدعی شده‌اند که نایکی حاضر است سالانه بیشتر از 100 میلیون یورو بابت این همکاری به فدراسیون فوتبال این کشور پرداخت کند. این در حالی است که آدیداس پیش از این سالانه 50 میلیون یورو به آنها پرداخت کرده بود. 

به نظر می‌رسد که آدیداس از این تصمیم به صورت کامل شوکه و متعجب شده است. سخنگوی این شرکت در پاسخ به سوالاتی که از او مطرح شده بود اظهار داشت: «فدراسیون فوتبال آلمان امروز به ما اطلاع داد که از سال 2027 قرار است با شرکت جدیدی همکاری کند.»

2003668

شرکت آدیداس پس از اعلام این خبر نزدیک به دو درصد از ارزش سهامش را در بازار از دست داد. از سوی دیگر، این اتفاق تاثیر مثبتی روی سهام نایکی داشت و باعث شد که سهام این شرکت حدود 2.5 درصد بالاتر برود.

این تصمیم حتی باعث اعتراض روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، هم شده است. او در این باره گفت: «من به سختی می‌توانم پیراهن آلمان بدون این سه خط معروف را تصور کنم. از نظر من، آدیداس و رنگ مشکی-قرمز-طلایی همیشه به یکدیگر تعلق دارند. این بخشی از هویت آلمان است.»

کارل لاوتربک، وزیر بهداشت هم با انتشار توییتی نوشت: «آدیداس دیگر حامی پیراهن تیم ملی نیست؟ یک شرکت آمریکایی جایگزین شد؟ فکر می‌کنم این تصمیمی اشتباه در جایی است که تجارت یک سنت و بخشی از خانه را نابود می‌کند...»

2003669

نایکی چند سال قبل و پس از برگزاری جام جهانی 2006 هم پیشنهادی را ارائه کرده بود اما در آن زمان موفق نشد نظر فدراسیون فوتبال آلمان را جلب کند و آنها تصمیم به ادامه همکاری با آدیداس گرفتند. 

باید این نکته را در نظر گرفت که تیم ملی آلمان در سه تورنمنت اخیر عملکرد بدی داشته است. آنها در مرحله گروهی جام‌های جهانی 2018 و 2022 حذف شدند و در یورو 2020 هم در مرحله یک هشتم از این رقابت‌ها کنار رفتند، بنابراین ارزش تبلیغاتی بالایی که پس از قهرمانی در جام جهانی 2014 به دست آورده بودند از بین رفته است. 

2003660
هشتاد و شش درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی بیلد هم آدیداس را انتخاب کردند.


هر چهار قهرمانی تیم ملی آلمان در جام جهانی و هر سه قهرمانی آنها در جام ملت‌های اروپا برای تیم ملی مردان به همراه دو قهرمانی در جام جهانی و هشت قهرمانی در جام ملت‌های اروپا برای زنان به پیراهن طراحی شده توسط آدیداس به دست آمده است. آنها در یورو 2024 و جام جهانی 2026 هم این پیراهن را به تن خواهند داشت و باید دید که شرایط چطور پیش خواهد رفت.

دیدگاه‌ها