کد خبر : 2010780 | 08 فروردين 1403 ساعت 00:59 | 207.6K بازدید | 36 دیدگاه

ایران و پنج تیم دیگر صعود کردند

همراه با نتایج مدعیان آسیایی: لبخند چین با برانکو

با به پایان رسیدن بازی‌های چهارم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ در قاره آسیا، صعود ۶ تیم به مرحله بعد قطعی شد.

همراه با نتایج مدعیان آسیایی: لبخند چین با برانکو

به گزارش "ورزش سه"، شب شلوغ فوتبال آسیا و دومین فیفادی ماه مارس با انجام ۱۷ بازی به پایان رسید تا صعود ۶ تیم دیگر به مرحله سوم رقابت مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ قطعی شود.

ایران، ازبکستان، استرالیا، قطر، عراق و امارات ۶ تیمی هستند که به مرحله بعدی راه پیدا کردند و در ادامه قرار است ۱۲ تیم دیگر به آنها ملحق شوند.

بولت سرشاخهباهم نتایج امروز گروه‌های ۹ گانه آسیا را بررسی می‌کنیم:

بولت پرسپولیسگروه A

تیم ملی قطر به مصاف کویت رفت و با دبل معز علی به پیروزی ۲ بر یک رسید تا با ۱۲ امتیاز صعودی مقتدرانه به دور بعد را تجربه کند.  

در این گروه امروز اتفاق مهمی افتاد و پیروزی ۲ بر یک افغانستان مقابل هند، گره در کار دو تیم امیدوار دیگر گروه انداخت.  

در جدول گروه A، قطر صعود به دور بعدی مقدماتی جام جهانی صعود کرده. بعد از قطر، هند و افغانستان ۴ امتیاز دارند و کویت هم با ۳ امتیاز در رده چهارم باقی ماند. در شرایط فعلی هر سه تیم دیگر شانس صعود دارند البته افغانستان دو بازی بعدی خود را مقابل قطر و کویت برگزار می‌کند و به مراتب کار سخت‌تری نسبت به هند دارد.

احتمال اصلی: دیدار هند و کویت در پنجمین دیدار گروه A نقشی تعیین کننده در صعود تیم‌ها به جام ملت‌های آسیا و مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی دارد. اما افغانستان را هم دست‌کم نگیرید. آنها در خرداد 6 امتیاز دست نخورده دارند.

2004640

بولت پرسپولیسگروه B

سوریه در دیدار با هفت گل میانمار را خرد کرد. پیروزی در این دیدار شاگردان هکتور کوپر را ۷ امتیازی کرد تا در رده دوم گروه قرار بگیرند. دیگر مسابقه این گروه قرار بود میان ژاپن و کره شمالی برگزار شود اما تحت تاثیر مشکلات میزبانی، قرار شد کمیته انضباطی فیفا درباره آن نظر بدهد که احتمالا نتیجه به سود ژاپن خواهد بود. 

در جدول گروه B، ژاپن با سه بازی ۹ امتیاز دارد و سوریه هم با این برد پرگل اوضاع را کاملا به سود خود کرد. 

احتمالی اصلی: کمیته انضباطی فیفا با توجه به تقویم فشرده بازی‌ها بعید است که دستور به برگزاری دوباره این دیدار دهد و بازی به سود ژاپن سه بر صفر اعلام خواهد شد پس می‌توان صعود سامورایی‌ها را هم از حالا قطعی دانست.

سوریه هم با توجه به اینکه بازی بعدی خود را مقابل کره شمالی برگزار می‌کند می‌تواند در دیدار مستقیم با این تیم خیالش را از صعود راحت کند.

2004639

بولت پرسپولیسگروه C

در دیدارهای امروز این گروه، کره جنوبی با نمایشی بهتر از دیدار رفت مقابل تایلند با نتیجه ۳ بر صفر در بانکوک به پیروزی رسید و شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی چین هم با نتیجه ۴ بر ۱ برابر سنگاپور پیروز شدند.

نتایج به دست آمده در این گروه کره جنوبی را با ۱۰ امتیاز صدرنشین کرده و از طرفی چین با ۷ امتیاز و تایلند با ۴ امتیاز همچنان به صعود امیدوار هستند.

احتمال اصلی: کره جنوبی بعید است در بازی مقابل سنگاپور به دردسر بیفتد و صعودش قطعی است. در خرداد ماه، تایلند با چین جدال خواهد کرد که قطعا نبردی تعیین کننده برای این تیم است. پیروزی ایشی در برابر برانکو به این تیم این شانس را می‌دهد تا برای صعود تلاش کنند و پیروزی چین می‌تواند کار این گروه را یک‌سره کند.

2004638

بولت پرسپولیسگروه D

عمان در دیداری خارج از خانه با نتیجه دو بر صفر مقابل مالزی پیروز شد و قرقیزستان هم با توجه به پیروزی ۵ بر یک مقابل چین تایپه، ۹ امتیازی شد تا این دو تیم صدرنشین این گروه باشند.

در جدول گروه D، بعد از عمان و قرقیزستان، مالزی با ۶ امتیاز ایستاده و رقیبی سرسخت برای دو تیم ۹ امتیازی این گروه به حساب می‌آمد.

احتمال اصلی: عمان در بازی بعدی به مصاف چین تایپه می‌رود که هنوز از کسب امتیاز ناکام مانده و در نتیجه با پیروزی در بازی پنجم می‌تواند ۱۲ امتیازی شود اما باز هم باید چشم انتظار نتیجه جدال قرقیزستان و مالزی باشد.

پیروزی مالزی باعث می‌شود کار به بازی ششم برسد و جنگ صعود بین سه تیم این گروه ادامه داشته باشد.

2004637

بولت پرسپولیسگروه E

از آغاز به نظر نمی‌رسید که ایران و ازبکستان در این گروه به دردسر بیفتند و در شرایطی کنونی، در میان گروه‌های ۹ گانه، تنها گروهی که تکلیفش به صورت کامل مشخص شده است، همین گروه است.

تیم ملی ایران با کسب پیروزی یک بر صفر در بازی برابر ترکمنستان ۱۰ امتیازی شد و ازبکستان هم با سه گل مقابل هنگ‌کنگ پیروز شد تا آنها هم ۱۰ امتیازی شوند اما به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ایران در رده دوم قرار بگیرند.

احتمال اصلی: اصلی‌ترین مسئله این گروه، بحث صدرنشینی است. موضوعی که می‌تواند شرایط را در بین ۱۸ تیم برتر آسیا متفاوت کند. تیم ملی کشورمان ایران در بازی بعدی خود با هنگ‌کنگ دیدار می‌کند و ازبکستان میزبان ترکمنستان است اما بازی ششم که در ورزشگاه آزادی بین ایران و ازبکستان برگزار می‌شود، جواب تمامی علامت‌ سوال‌‌های باقی مانده را مشخص می‌کند.

2004636

بولت پرسپولیسگروه F

عراق در ادامه پیروزی‌های خودش، موفق شد با نتیجه ۵ بر صفر و درخشش زوج ایمن حسین و زیدان اقبال، فیلیپین را شکست دهد تا با کسب ۱۲ امتیاز در ۴ بازی به عنوان صدرنشین صعودش مسجل شود.

البته شرایط برای ویتنام دیگر تیم این گروه که برای فوتبال آسیا تبدیل به یک تیم نوین شده بود، چندان خوب نیست. آنها برابر اندونزی با نتیجه سه بر صفر شکست خوردند و با این تیم ۴ امتیاز اختلاف دارند. این شرایط باعث می‌شود تا اندونزی به احتمال زیاد در مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی حاضر باشد و ویتنام با حضور تروسیه از دور مسابقات کنار برود.

احتمال اصلی: عراق صعودش قطعی شده و حتی خیالش از صدرنشینی هم راحت است. اندونزی در بازی بعدی خود به مصاف عراق می‌رود و ویتنام مقابل فیلیپین فرصت دارد تا اختلافش را با اندونزی به یک برساند. انتظار می‌رود سرنوشت تیم دوم این گروه بین اندونزی و ویتنام در بازی ششم مشخص شود.

2004635

بولت پرسپولیسگروه G

عربستان مقابل تاجیکستان به تساوی ۱-۱ رسید و از طرفی اردن مثل سوریه هفت گل به پاکستان زد. 

صعود زودهنگام شاگردان مانچینی به‌خاطر تساوی مقابل تاجیکستان، تا ماه خرداد به تعویق افتاد اما آنها امشب کمکی ویژه به اردن کردند. اکنون اردن با پیروزی مقابل پاکستان ۷ امتیازی می‌شود و تاجیکستان که تا پیش از بازی‌های سوم و چهارم، در رده دوم ایستاده بود، شانس صعودش کم‌رنگ‌تر شده است.

احتمال اصلی: هیچ چیز میان این سه تیم مشخص نیست. عربستان در بازی بعدی مقابل پاکستان بعید است به دردسر بیفتد اما تاجیکستان و اردن در پایتخت اردن دیدار خواهند کرد؛ این مسابقه می‌تواند مرگ و زندگی این دو تیم را برای ادامه را مشخص کند.

در واقع پیروزی اردن در این بازی، صعود آنها را قطعی می‌کند و تاجیکستان که در کادر فنی خودش با تغییرات زیادی روبه‌رو شده، اگر اردن را شکست دهد، شگفتی‌آفرین جدید آسیا را حذف می‌کند.

2004634

بولت پرسپولیسگروه H

امارات در مقابل یمن، در همان نیمه نخست به پیروزی ۳ بر صفر رسید تا آنها نیز به جام ملت‌ها صعود کنند. در بازی همزمان بحرین هم از سد نپال گذر کرد تا ۹ امتیازی شده باشد.

امارات با ۱۲ امتیاز از صدر نشینی خودش هم خیالش راحت است و بحرین را با 9 امتیاز باید دیگر تیم صعود کننده دانست اگرچه یمن با 4 امتیاز در دو بازی باقی‌مانده امیدهای بسیار کمرنگی دارد. 

احتمال اصلی: تقابل یمن و بحرین در بازی پنجم آخرین امید یمن است. حتی تساوی در این بازی صعود بحرین را به عنوان تیم دوم قطعی می‌کند.

2004633

بولت پرسپولیسگروه I

حساب استرالیا را هم باید در این گروه از دیگر تیم‌ها جدا کرد. شاگردان گراهام آرنولد با پیروزی در تمامی بازی‌ها، صدرنشین شده‌اند و صعودشان به مرحله بعد، آن هم به عنوان تیم نخست این گروه قطعی شده است. این تیم در گروه I هیچ گلی نخورده و با ۱۵ گل زده بهترین تیم از نظر تهاجمی در این مرحله بوده است.

فلسطین هم با پیروزی مقابل بنگلادش توانسته با لبنان اختلاف ایجاد کند و هیچ بعید نیست که شاهد صعود فلسطین به مرحله بعد باشیم.

احتمال اصلی: فلسطین با توجه به کسب ۷ امتیاز در ۴ بازی و لبنان با ۲ امتیاز، شرایط متفاوتی دارند. این دو تیم در بازی بعدی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و فلسطین با کسب تنها یک امتیاز صعودش قطعی خواهد شد اما شکست برابر لبنان، می‌تواند زمینه‌ساز شکست دوم مقابل استرالیا باشد و در آن زمان بعید است که لبنان مقابل بنگلادش امتیاز دهد.

2004632

دیدگاه‌ها