کد خبر : 2011831 | 14 فروردين 1403 ساعت 21:21 | 66.7K بازدید | 63 دیدگاه

تاریخ‌سازی سرمربی ایرانی در گروی درخشش برابر تیم ملی؛

رویاپردازی افغان‌ها در تایلند پیش از نبرد با ایران

تیم ملی افغانستان، با سرمربی ایرانی‌‌اش مجید مرتضایی و تصاحب جایگاه سومی در تورنمنت NSFD تایلند، بیش از گذشته آماده نبرد با تیم ملی فوتسال ایران است.

رویاپردازی افغان‌ها در تایلند پیش از نبرد با ایران

به گزارش ورزش سه، آسیایی‌ها، تیم ملی فوتسال افغانستان را، «ایران کوچولو» می‌خوانند، اگرچه آن‌ها در حال حاضر یکی از شگفتی‌‌سازها و در صورت ادامه پیشرفت رو به رشدشان و مسیر شکوفایی که در پیش گرفته‌اند، در آینده‌ای نزدیک، بی چون و چرا از مدعیان قهرمانی و بخت صعود به جام جهانی فوتسال تبدیل خواهند شد. آن‌ها که برای اولین بار به جام ملت‌های آسیا راه یافته‌اند و سال گذشته را با تاریخ‌سازی سپری کردند. تیمی که اسکلت اصلی‌اش را بازیکنانی تشکیل می‌دهند که در لیگ باشگاهی فوتسال ایران به میدان می‌روند و تعدادی از این چهره‌ها جزو بهترین‌ها محسوب می‌شوند. مجید مرتضایی، سرمربی مشهدی تیم ملی فوتسال افغانستان، همانطور که آن‌ها را به بلندپروازی اوج داده، هم برای کشور همسایه بازیکن پرورش می‌دهد و هم مربیان‌شان را با علم روز فوتسال آشنا کرده است تا محبوبیت خاصی بین مردم افغانستان داشته باشد. تیم ملی فوتسال این کشور، طی روزهای گذشته برای آمادگی بیشتر در جام ملت‌های آسیا 2024 که همگروهی ایران نیز به شمار می‌روند، در تورنمنت چهار جانبه NSDF تایلند شرکت کرده و پس از انجام 4 دیدار تدارکاتی در رده سوم این مسابقات جای گرفت.

تیم ملی افغانستان 3 _ 3 تیم ملی مالزی
مردان مجید مرتضایی که برای اهالی فوتسال ایران بسیار نام آشنا هستند، در اولین جدال خود به مصاف تیم ملی فوتسال مالزی رفتند و در نیمه نخست این بازی جذاب و پر تلاطم توسط رضا حسین‌پور (شاغل در لیگ اندونزی در دقیقه ۹) و مهران غلامی (بازیکن سفیرگفتمان تهران در دقیقه ۱۹) با دو گل از حریف‌شان پیش افتادند تا با نتیجه ۲ بر صفر راهی رختکن شوند. با آغاز نیمه دوم و ترکیبی متفاوت از سوی مجید مرتضایی، این بار حریف کوچک در حین غافلگیری بازیکنان تیم ملی افغانستان جریان مسابقه را به سود خود برگرداند و در طول سه دقیقه، با گل‌های محمد اولالدین دقیقه 30 و احمد حارث نعیم دقیقه 33، نتیجه را به تساوی کشید تا برتری افغان‌ها تنها در 180 ثانیه از بین برود. در سکانس‌های پایانی که حملات تیم ملی افغانستان دو چندان شده بود، مهران غلامی دوباره برای مرتضایی گل کاشت تا به نظر برسد که برتری دراماتیکی برایشان رقم بخورد. اما بازیکن تیم ملی مالزی در ثانیه آخر این دیدار همه چیز را تغییر داد و محمد اولادین برای دومین بار پاسخ گل غلامی را داد تا این جدال نفس‌گیر با تساوی سه بر سه به پایان برسد.

2006453
مهران غلامی، بازیکنان 17 ساله تیم ملی افغانستان، با شش گل زده به عنوان آقای تورنمنت چهارجانبه تایلند شناخته شد.

 تیم ملی افغانستان 5 _ 4 تیم ملی استرالیا
اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم این دیدار جذاب‌ترین و کلاسیک‌ترین مسابقه جام بوده است. دوئلی با دو نیمه متفاوت که هر کدام به یک تیم تعلق داشت. در بیست دقیقه اول، هنرنمایی شاگردان مرتضایی، بازیکنان تیم ملی استرالیا را میخکوب کرد. کانگوروها که در بازی اول خود برابر تایلند میزبان به برتری دست یافته بودند، در مصاف با افغان‌ها حسابی به دردسر افتادند. به حدی که ستاره‌های جوان مرتضایی با گل‌های امید قنبری، مجتبی حسینی، مهران غلامی، اکبر کاظمی و تنها گل بازیکن حریف که توسط شروین عادلی به ثمر رسید، با نتیجه چهار بر یک از استرلیا جلو افتادند که نتیجه‌ای باور نکردنی برای تماشاگران حاضر در سالن بود. مایلز داونی که تیمش به شدت در معرض سقوط در این مسابقه قرار داشت. در نیمه دوم سبک بازی تیمی را تغییر داد و شخصیت را باری دیگر به شاگردانش بازگرداند. به هر حال، آن‌ها تیم پنجم آسیا محسوب می‌شوند و چنین نتیجه‌ای برایشان گران تمام می‌شد. با آغاز نیمه دوم، آن‌ها گل‌های خورده را یکی پس از دیگری جبران کردند و بحران گریبانگیر تیم ملی افغانستان شده بود که همانند بازی با مالزی، یک برتری دیگر را هم از دست داده بودند. سه گل از دومینیک کاکس، وید جوونالی و جردن گوئریرو، همه چیز را برابر کرد تا تب‌وتاب این دیدار حسابی بالا برود. اما نقطه عطف این جدال پُرگل‌ و تماشایی در یک دقیقه پایانی رخ داد. جایی که مجید مرتضایی سرمربی تیم ملی افغانستان به سیستم پاورپلی روی آورد و توسط مهدی نوروزی به گل برتری رسید تا نیمکت این تیم منفجر شود. آن‌ها توانستند با یک رستگاری به اولین پیروزی‌شان در تایلند دست پیدا کنند.

2006454
مجید مرتضایی، سرمربی با تجربه ایرانی، هدایت تیم ملی افغانستان را در اولین دوره حضورش در جام ملت‌های آسیا را برعهده خواهد داشت

 تیم ملی افغانستان 2 _ 3 تیم ملی تایلند
در یک سو مربی مشهور اسپانیایی و در سوی دیگر مرد موفق ایرانی با حضور بیش از 3 هزار طرفدار تایلندی. افغانستان به مصاف تیمی می‌رفت که قرار است کمتر از بیست روز دیگر میزبان بزرگ‌ترین آوردگاه فوتسال آسیا باشد و حساب و کتاب حضور در جام جهانی را می‌کند. میگل رودریگو، پس از ماه‌ها، ستاره‌ سابقش سوفاووت را فراخوانده و با پذیرفتن شکست در دیدار افتتاحیه مقابل استرالیا، به پیروزی برابر افغانستان نیازی مبرم داشته است. این بازی با گل میزبان توسط آپیوات در دقیقه 9 به هیجان افتاد و سه دقیقه بعد تایلندی‌ها اختلافشان را دو برابر کردند تا در کنار تماشاگران‌شان حاکم مسابقه باشند. تیم ملی افغانستان که شش بازیکنش برای اولین بار در چنین جوی به میدان می‌رفتند و با میانگین سنی کمتر از 23 سال در این مسابقات حضور یافته بودند، در ثانیه‌های پایانی نیمه اول با گلزنی مهران غلامی، امید به بازگشت در نیمه دوم را زنده کردند. نیمه دوم با حملات متعددی از سوی دو تیم در جریان بود که باری دیگر تایلندی‌ها و این بار با درخشش سوفاووت به گل سوم دست یافتند و کار را برای شاگردان مرتضایی سخت‌تر کردند. با وجود اینکه مهران غلامی در دقیقه 39 موفق شد گل دوم خود و افغانستان را به ثمر برساند اما این گل با کمی تاخیر به ثمر رسید و ثانیه‌های بعد با سوت داور، تیم ملی تایلند به فینال راه یافته بود و افغان‌ها به دیدار رده‌بندی رفتند.

2006456

در دیدار رده‌بندی، تیم‌های ملی افغانستان و مالزی در شرایطی با یکدیگر رو به رو شدند که در بازی نخست جام، دو تیم به تساوی قناعت کرده بودند، اما این بار یکی از آن‌ها باید با پیروزی زمین مسابقه را ترک می‌کرد. در دوئل سومی، افغان‌ها با دو گل اکبر کاظمی و تک گل بهترین بازیکنشان مهران غلامی با نتیجه سه بر دو به مالزی غلبه کردند تا با جای گرفتن در مکان سوم، به کار خود در تورنمنت چهارجانبه تایلند پایان بدهند.

با این حال، همچنان برنامه‌های مجید مرتضایی ادامه دارد و تیم ملی افغانستان پیش از جام ملت‌های آسیا و تقابل جذابش با تیم ملی فوتسال ایران، چند مسابقه تدارکاتی با تیم‌های، تایلند، عربستان، تاجیکستان و چین را خواهد داشت و تقریبا هر سه روز یک بار، شاگردانش را راهی میدان می‌کند تا چکش‌پذیر و با تجربه‌تر برای بازی با ایران آماده شوند.

دیدگاه‌ها