کد خبر : 2017419 | 08 اردیبهشت 1403 ساعت 12:14 | 8.5K بازدید | 3 دیدگاه

دخترى كه با طلا و ركوردشكنى به قولش عمل كرد

روز ششم اسفند ١٤٠٢ در "ورزش سه" نوشتيم "نازنين فاطمه عيديان" دختر ١٨ ساله دو و ميدانى كشورمان پديده جديد ورزش ایران است.

دخترى كه با طلا و ركوردشكنى به قولش عمل كرد

به گزارش "ورزش سه" اين دختر كه سه سال است پا روى پيست تارتان گذاشته، زیرنظر ايمان روغنى همسر سپيده توكلى سرمربى تيم ملى برايش زحمات فروانى كشيده و می‌تواند با درخشش در صورت حمايت ويژه قهرمانى باشد تا بعد از احسان حدادى، دو و ميدانى ايران را صاحب عناوين متعددى كند.

آن روز تيتر زديم "نازنین برای المپیک لس آنجلس استارت زد!" و نوشتيم: المپيك ٢٠٢٨ آمريكا عيديان ٢٢ ساله خواهد بود، المپيك ٢٠٣٢ هم ٢٦ ساله و ٢٠٣٦ تازه به سن سى سالگى مى‌رسد، پس می‌توان از همين امروز او را به چشم نخبه‌اى مستعد ديد و براى درخشش در المپيك، رقابت‌هاى جهانى، آسيايى و بازي‌هاى قاره كهن رهايش نكرد تا شايد احسان حدادى ديگرى در دو و ميدانى و اين بار در بين دختران و زنان جامعه ورزشى رخ بنمايد.

نازنين فاطمه عيديان آن روز در گفت‌وگوى اختصاصى با "ورزش سه" از تغيير رشته ورزشى خود پرده برداشت و ابراز خوشحالى كرد كه از تكواندو به دو و ميدانى روى آورده تا در سه سال ابتدايى فعاليت به عنوان يك دونده نيمه استقامت بتواند با آموزش‌هاى مربى خود چهار بار روى سكوهاى آسيايى در رده‌هاى سنى مختلف رقابت‌هاى قهرمانى آسيا بايستد و حرف‌هایى زد كه حال امروز به اولين مدال تاريخى طلاى دوى جوانان آسيا تبديل شده است؛ مدال طلاى ٤٠٠ متر با مانع قاره كهن در اين رده سنى با طعم شكست ركورد بزرگسالان ايران.

2015369

به گوشه‌اى از مصاحبه آن روز نازنين فاطمه عيديان با ورزش سه توجه كنيد:

الان هدفم شكستن ركورد ٤٠٠ متر فضاى باز و داخل سالن ايران است كه سال‌هاست در اختيار خانم مريم طوسى قرار دارد. يك‌ بار مرداد امسال ركورد ٤٠٠ متر با مانع ايران كه در اختيار خانم شهلا محمودى بود را شكستم اما دوباره خودشان اين ركورد را پس گرفتند، قصد دارم ركوردهاى ٤٠٠ و ٤٠٠ متر با مانع بزرگسالان ايران را بشكنم، بتوانم در سطح بزرگسالان آسيا و بازي‌هاى آسيايى فضاى باز هم بدرخشم و مدال بگيرم، براى موفقيت در جوانان جهان برنامه دارم و در آخر هم هر ورزشكارى به المپيك مى‌انديشد كه براى من ٢٠٢٨ و بعد از آن فرصت در دسترسى با تلاش، كوشش و ممارست مستمر خواهد بود.

• ورودى رقابت‌هاى جوانان ٢٠٢٤ جهان را به دست آورده‌اى و قرار است در ١٤٠٢ در قهرمانى جوانان آسيا و جهان مسابقه دهى، به مدال مى‌انديشى يا كسب تجربه؟
در جوانان جهان مى‌خواهم به كسب سكو و مدال فكر كنم، براى روى سكو ايستادن همه تلاشم را به كار بسته‌ام، همه تلاشم را خواهم كرد، بقيه‌اش بستگى به روز مسابقه و حريفانم دارد، در جوانان آسيا و جهان قرار است در ٤٠٠ متر با مانع شركت كنم البته ورودى ٤٠٠ متر را هم دارم اما چون هر دوى اين ماده‌ها با هم تداخل دارد آقاى روغنى به عنوان مربى‌ام تشخيص داده‌اند كه در ماده ٤٠٠ متر با مانع موفق‌تر خواهيم بود.

• پس قرار است حالا حالاها شاهد قهرمانى‌ها و كسب مدال‌هاى مختلف توسط تو براى ايران باشيم؟

دو و ميدانى را كنار نمى‌گذارم و با تمام وجود ادامه خواهم داد چون تازه در اول راه قرار دارم، سال‌هاى زيادى براى كسب موفقيت‌هاى متعدد براى كشورم پيش‌رو است، گاهى آنقدر فشار تمرينات بالاست كه خسته مى‌شوم ولى تمام خستگى‌ها به لبخند، خوشحالى و برق چشمان خانواده و مربيانم به ويژه مادرم مى‌ارزد.
اگر امكانات خوبى در اختيار نسل ما در دو و ميدانى گذاشته شود، مى‌توانيم افتخارآفرينى‌هاى بسيارى انجام دهيم در حال حاضر بين دختران استعدادهاى خيلى خوبى در رده سنى نوجوانان و جوانان وجود دارد، نسل‌هاى قبل ما پيشرو بودند و راه را هموار و باز كردند تا دختران و زنان دو و ميدانى شناخته و باور شوند، اكنون زمان حمايت، اختصاص امكانات، بودجه و اعزام‌هاى متعدد بين‌المللى است، اگر شرايط مطلوب باشد و توجه شود، خواهيد ديد در آينده نسل جديد دختران دو و ميدانى چقدر افتخار كسب خواهند كرد.

• حالا كه به‌تازگى دو مدال نقره بزرگسالان آسيا را كسب كرده‌اى، از چه زمانى براى رقابت‌هاى جوانان آسيا و جهان تمرينات را آغاز خواهى كرد؟

آغاز كرده‌ام. بعد از پايان رقابت‌هاى داخل سالن آسيا دو روز استراحت كردم و تمرينات حرفه‌اى را از سر گرفتم، تعطيلات نوروز هم تمرين خواهم كرد و تعطيلاتى در كار نخواهد بود. ارديبهشت در آسيا و شهريور در جهان مسابقه دارم كه جاى استراحت و تفريح يا مسافرت باقى نمى‌گذارد.


•مدال‌هاى نازنين فاطمه عيديان، دونده هجده ساله ایران، در سه سالى كه به دو و ميدانى روى آورده است:

🥇٤٠٠ متر با مانع نوجوانان ٢٠٢٢ آسيا در كويت
🥈٤٠٠ متر با مانع جوانان ٢٠٢٣ آسيا در كره جنوبى
🥈٤٠٠ متر بزرگسالان ٢٠٢٤ داخل سالن آسيا
🥈٤ در ٤٠٠ متر بزرگسالان ٢٠٢٤ داخل سالن آسيا
🥇٤٠٠ متر با مانع جوانان ٢٠٢٤ آسيا در امارات

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاه‌ها