کد خبر : 2021123 | 24 اردیبهشت 1403 ساعت 19:46 | 121.3K بازدید | 50 دیدگاه

داور می‌تواند رنگ پیراهن را تغییر دهد؟

کارشناسی تصمیم جنجالی موعود در مورد فولاد!

تصمیم موعود بنیادی‌فر در تغییر رنگ پیراهن تیم فولاد مقابل استقلال، خبرساز شده است.

کارشناسی تصمیم جنجالی موعود در مورد فولاد!

به گزارش "ورزش سه"، از شب گذشته و پس از جلسه هماهنگی پیش از بازی، خبری در مورد رنگ پیراهن دو تیم استقلال و فولاد در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را برانگیخت. تیم فولاد همچون دو بازی قبلی برابر آلومینیوم و تراکتور (که با یک تساوی و یک شکست همراه شد)، تصمیم گرفت پیراهن رنگ مشکی را برای خود انتخاب کند اما این موضوع با مخالفت صریح تیم میزبان و به خصوص سرمربی این تیم همراه شد.

در نهایت اما همه چیز به روز بازی کشیده شد و برخلاف آنچه در جلسه هماهنگی تصمیم گرفته شد و حتی فولاد با لباس مشکی پای به رختکن گذاشت، تیم میهمان لباس قرمز بر تن کرد تا به مصاف آبی‌پوشان استقلال برود. این در حالی است که سیدحسین حسینی هم رنگ لباس سبز یشمی را برتن کرده است.

2021417

این موضوع در بین کارشناسان داوری "ورزش سه" به رای و مشورت گذاشته شده و آنها بر اساس اطلاع قانونی و همچنین تجربه شخصی، نظرات خود را بیان می‌کنند. دیدگاه آنها را بخوانید:

محمدرضا ابوالفضلی: جایی در قانون نوشته نشده که داور می‌تواند رنگ پیراهن را تغییر دهد. جلسه قبل از بازی ناظر بازی و ناظر داور حضور دارند و در آن جلسه، هر کدام از تیمها یک نمونه از رنگ البسه تیمشان می‌آورند و این لباس را به ناظر بازی و داوری نشان می‌دهند و به تفاهم می‌رسند. ناظر بازی مسئولیت تعیین رنگ لباس را دارد و مثلا در بازیهای جام جهانی هم اطلاع می‌دهند که رنگ پیراهن دو تیم این رنگ است و شما داوران بهتر است فلان رنگ را بپوشید. این البته در قانون نیامده اما اولویت معمولا با رنگ لباس تیم است، یعنی اگر یک تیم تصمیم بگیرد سفید بپوشد و تیم میهمان هم مشکی، اگر دروازه‌بان تیم میزبان ناگهان بگوید من هم مشکی می‌پوشم، معمولا رنگ لباس دروازه‌بان را تغییر می‌دهند نه یک تیم را.

محمدحسین ترابیان: داور می‌تواند تشخیص بدهد که دو رنگ لباس کاملا به یکدیگر نزدیک است و نه اینکه رنگ لباس را تعیین کند، بلکه بگوید که باید رنگ پیراهن تغییر کند. رنگ آبی و مشکی خیلی به یکدیگر نزدیک است و تشخیص آن برای داور دشوار است و به همین خاطر این تصمیم گرفته شده است. ممکن است داور رنگ لباس دروازه‌بانی را هم ببیند و تشخیص دهد که رنگها به یکدیگر نزدیک است و این اختیار را به تیم میزبان بدهد که رنگ خود را انتخاب کند تا بر اساس آن تیم میهمان رنگ لباسش را تغییر دهد.

ابراهیم میرزابیگی: شاید رنگ‌ها نزدیک به هم باشند و ممکن است رنگ پیراهن استقلال که آبی سیر است، در کنار رنگ مشکی روی تصمیمات تاثیر بگذارد، مخصوصا برای کمک داوران در تشخیص آفساید. اما باید این نکته را در نظر بگیریم که اگر شب قبل بازی رنگ پیراهن‌ها در جلسه هماهنگی پیش از بازی تعیین شده، باید همان پیراهن پوشیده شود، چراکه نماینده مسابقه و ناظر داوری در جلسه حضور داشته‌اند و درست نیست باز هم در آستانه بازی تغییر ایجاد شود. در خصوص رنگ لباس داوران هم داوران سه رنگ لباس دارند و می‌توانند بر اساس رنگ لباس تیم‌ها تغییر بدهند اما باز هم تاکید می‌کنم همه این تصمیمات باید شب قبل گرفته شود.

حسین عسگری: تیم‌ها بر اساس بخشنامه قبل از شروع فصل، پیراهن اول و دوم خودشان را مشخص می‌کنند. قانون صراحتا گفته باید رنگ پیراهن‌ها کاملا از دید داور، بازیکنان و حتی تلویزیون و بیننده که بازی را نگاه می‌کند ،رنگ‌ها برایش واضح باشد. داور نمی‌تواند رنگ پیراهن تیم را تعیین کند اما می‌تواند بگوید این رنگ‌ها دید من را دچار مشکل می‌کند. باید پیرهن‌ها را کنار هم بگذاریم و ببینیم چقدر به هم شبیه هستند. اگر در این شرایط داور تشخیص بدهد رنگ‌ها شبیه هم هسنند، باید اعلام کند که عوض کنند.

تورج حق‌وردی: داور وقتی وارد زمین می‌شود باید شرایط برای قضاوتش مناسب باشد. مشکی و آبی به هم نزدیک هستند و از طرفی در بحث پخش تلویزیونی هم تاثیرگذار است. نکته دیگر اینکه فولاد همیشه قرمز می‌پوشد و این اصرار برای پوشیدن پیراهن مشکی می‌تواند دلایل غیرفوتبالی داشته باشد که درست نیست. من فکر می‌کنم نظر آقای بنیادی‌فر درست و خوب بوده است. البته اگر موضوع شباهت با لباس داوران مطرح باشد، تیم داوری می‌تواند متعادل رفتار کند و رنگ لباسش را تغییر بدهد اما شباهت رنگ لباس تیم‌ها می‌تواند مشکل ایجاد کند.

سعید علینژادیان: اگر رنگ پیراهن دو تیم به یکدیگر نزدیک باشد، حتی اگر در جلسه قبل از بازی تصمیم گیری شود، حتی یک ساعت دو ساعت قبل از بازی هم داور می‌تواند رنگ پیراهن را تغییر دهد. در نهایت داور کاملا این اختیار را دارد که رنگ پیراهن دو تیم را تغییر دهد.

دیدگاه‌ها