کد خبر : 2022371 | 30 اردیبهشت 1403 ساعت 10:52 | 14.9K بازدید | 43 دیدگاه

ممبینی:

در آزادی و نقش جهان VAR ثابت خواهیم داشت

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران در مورد بحث ورود VAR و حضور داوران در کلاس‌های آموزشی این سیستم صحبت کرد.

در آزادی و نقش جهان VAR ثابت خواهیم داشت

به گزارش "ورزش سه"، هدایت ممبینی دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران در حاشیه مراسم افتتاحیه سمینار آموزشی داوران و کمک داوران ویدیویی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: کارهایی که باید برای برگزاری مسابقات با سیستم کمک داور ویدئویی یا VAR باشد، داشتن لاینسنس و اپراتورهایی هستند که باید در اتاق‌ها بنشینند و صحنه‌ها را برای داوران آماده کنند. خوشبختانه با پروتکل‌های فیفا و بخش‌های هماهنگی، هماهنگ شده‌اند و خدا را شکر مسیر پروژه VAR فوتبال ایران در سمتی است که انشالله ماهیانه کلاس‌ها را داشته باشیم و در مسابقات آتی در صورت گرفتن لایسنس از آنها استفاده خواهیم کرد. قبلا ۷ داور بین‌المللی به ضرورت حضور در مسابقات بین‌المللی با هزینه خودمان به ۴ کشور در نزدیکی ایران فرستادیم تا آنها لایسنس بگیرند و انشالله این ۲۵ داور هم تکمیل شود، تعداد قابل توجهی است که برای فصل بعد به ما کمک خواهند کرد.

او ادامه داد: سیستم VAR را باید گام به گام جلو رفت و اگر مشکلی پیش نیاید، این اتفاق خواهد افتاد. صبر کنید تا مطابق برنامه‌ریزی و پلنی که به فیفا داده‌ایم، برنامه را جلو ببریم. از برنامه عقب نیستیم و انشالله همین استاندارد جلو برویم.

ممبینی تاکید کرد: ۸ مسابقه لیگ برتر در هر هفته داریم که به آنها می‌رسانیم و برنامه این است که در آزادی و نقش جهان، سیستم ثابت داشته باشیم و در بقیه ورزشگاه‌ها به صورت ون داشته باشیم. در لیگ اسپانیا هم اطلاع دارم که ۷ دستگاه با ون و چرخشی است. در بازی‌های همزمان هم بازی‌های حساس ما قطعا با VAR خواهد بود.

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران خاطرنشان کرد: ما ۲ پروسه را به صورت همزمان با فیفا و ۷ شرکتی که با فیفا همکاری می‌کنند، جلو می‌بریم. به تازگی یک شرکت چینی از فیفا تاییدیه گرفته که شاید این شرکت با توجه به تحریم‌ها به ما کمک بیشتری کند.  

او در مورد نحوه چینش داوران در دوران دوری خداداد افشاریان در سمت رئیس کمیته داوران گفت: قبل از این داستان‌ها، کمیته صیانت بر لیگ تصمیم گرفت یک کارگروهی لیست چیدمان داوری را کنترل کند که من با توجه به سابقه‌ام در آنجا هستم. فکر می‌کنیم اگر نظر جمعی و کارگروه باشد، چینش داوری بهتر صورت خواهد گرفت. در ۳-۴ هفته اخیر بدون تکنولوژی VAR، قضاوت‌های خوبی داشتیم که نشان می‌دهد تصمیم کمیته صیانت تصمیم خوبی بوده.

وی در اشاره به مسئله رفتارهای برخی از بازیکنان لیگ برتری مانند امید حامدی‌فر در پایان بازی با ذوب آهن، گفت: من درباره محدود کاری خودم صحبت می‌کنم. از کمیته استیناف، انضباطی و اخلاق واقعا تشکر می‌کنم که شبانه‌روزی کار می‌کنند و اگر بخواهند یک آمار از پرونده‌های قضایی فوتبال ایران بدهند، واقعا آمار زیادی است. هر آیین‌نامه‌ای قابلیت اصلاح دارد و اساسنامه فیفا در همین کنگره اصطلاحات و ادیت‌های زیادی داشت. برای رشد فوتبال قابلیت اصلاح آیین‌نامه و اساسنامه را داریم و اگر کمیته تدوین مقررات در هر موضوع ترجیحش بر اصلاح باشد، حتما اعمال خواهیم کرد.

هدایت ممبینی در مورد بحث فساد در فوتبال ایران گفت: مسائل انضباطی دو بخش است که یک بخش شکایت از نظر مالی است که روال خودش را دارد اما بخش انضباطی فوتبال به ارکان قضایی ارجاع داده می‌شود که اعتقاد داریم این هم تصمیم ارکان قضایی است. هر پرونده‌ای که به سمت ارکان قضایی برسد، بدون هیچ کم و کاستی نظر می‌دهند و ما بدون فوت وقت ابلاغ می‌کنیم. این پرونده که می‌گویید در رکن قضایی خارج از فوتبال تشکیل شده و آرای قطعی هنوز صادر نشده. هر زمان صورت بگیرد و دادسراها نظر بدهند، ما موضع خود را اعلام خواهیم کرد ولی تا کنون چیزی به ما ابلاغ نشده.

دیدگاه‌ها