کد خبر : 2025036 | 09 خرداد 1403 ساعت 20:30 | 64.9K بازدید | 75 دیدگاه

شما هم می‌توانید ستاره بسازید؛

نویدکیا برنامه ساخت یک سپاهان جدید داد!

محرم نویدکیا در نشست کمیته فنی تیم‌های پایه مس رفسنجان درباره شرایط رشد بازیکنان در آکادمی صحبت کرد.

نویدکیا برنامه ساخت یک سپاهان جدید داد!

به گزارش "ورزش سه"، محرم نويدكيا، سرمربی تیم فوتبال مس رفسنجان، امروز در نشست كميته فنى ‌تیم‌های پایه باشگاه مس حاضر شد و در این جلسه صحبت‌های جالبی را در خصوص بازیکنان تیم‌های پایه به زبان آورد. او گفت: من دوست دارم که در بحث‌های پایه باشم. شاید تجربه‌ام نسبت به آقای زاغی‌نژاد کمتر باشد، چون ایشان سال‌ها مدیر آکادمی سپاهان بودند، سال‌ها در تیم‌های پایه سرمربیگری کردند، بازیکنان بااستعدادی را به تیم‌های بزرگسالان داده‌اند که هر کدام الان حتی ملی‌پوش هستند.

او با اشاره به شرایط آکادمی سپاهان عنوان کرد: خاطرم هست که زمان کرانچار شرایط اقتصادی‌مان خوب نبود و انقدر گیر افتادیم که سراغ تیم‌های پایه رفتیم. آن سال آقای زاغی‌نژاد سرمربی تیم امید بودند و ۵-۶ بازیکن به ما پیشنهاد دادند که هر ۵-۶ تا الان جزء بهترین‌های ایران هستند؛ مثل آرمین سهرابیان، عارف غلامی، علی کریمی، حسین مرادمند، میلاد سرلک، رضا اسدی و ... که الان هر کدام در حد ملی هستند و آن سال ما با همین جوان‌ها یک قهرمانی با سپاهان آوردیم. برایمان خیلی جذاب بود که با ۵-۶ بازیکن ۲۰-۲۱ ساله توانستیم یک قهرمانی بیاوریم که همه زحمت ایشان بود.

نویدکیا افزود: خوشبختانه الان ما کسانی هستیم که آن تجربه سپاهان را داریم و می‌دانیم که کار آکادمیک اولا خیلی سخت است و بعد احتیاج به دیدگاه‌های بازتری دارد. نمی‌شود خیلی قدیمی درباره بحث‌های آکادمیک فکر کرد. فوتبال دنیا الان تغییر کرده است. اینکه صرفا بومی باشیم، به جایی نخواهیم رسید. من فقط دیدگاه‌های خودم را می‌گویم و شاید شما بعدا در مجمع‌هایتان سیاست‌تان را برعکس چیزی که من می‌گویم بگذارید و نسبت به شرایط اقتصادی، شرایط شهر انتظاراتی که مردم از شما دارند، تصمیم بگیرید.

1986724

سرمربی مس با تاکید بر اینکه اعتبار بازیکنان پایه برای باشگاه خواهد بود، عنوان کرد: من با توجه به چیزی که من از لحاظ حرفه‌ای برداشت کردم و با توجه به دو سالی که در اروپا و آلمان بودم و خیلی چیزها یاد گرفتم، دیدگاه‌های خودم را می‌گویم، ولی همه اینها به آینده و سیاست‌های کلی باشگاه برمی‌گردد. شما با این دیدگاه که ما فقط از رفسنجان بازیکن داشته باشیم، به جایی نخواهید رسید. شاید بسیاری بگویند سپاهان خیلی بازیکن ساخته و همه از شهرهای دیگر بودند و به جاهای دیگر رفتند؛ کاملا قبول می‌کنم، اما اعتبارش برای کیست؟ برای باشگاه سپاهان. این بازیکنان هر جای دنیا بروند، می‌گویند ما در آکادنی سپاهان بزرگ شدیم. این یک اعتبار برای سپاهان است.

نویدکیا در ادامه گفت: من چند سال پیش به یاسین سلمانی بازی دادم و به تیم ملی بزرگسالان رفت و الان پرسپولیس است، ولی در آکادمی سپاهان بزرگ شده و بچه شمال است. آریا یوسفی را خودم از تیم جوانان آوردم و الان یکی از بهترین بازیکنان سپاهان است اما مال خوزستان است‌. این‌ها اعتبار سپاهان می‌شوند، حتی اگر‌ بروند جای دیگری بازی کنند. اگر می‌خواهیم به یک باشگاه بزرگ تبدیل شویم، باید عقایدمان را تغییر بدهیم.

او در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد: شما هیچوقت روزهای سپاهان را که من دیدم، ندیده‌اید؛ روزهایی که ما رختکن نداشتیم و کنار زمین لباس عوض می‌کنیم. سیمان سپاهان بودیم. زیرمجموعه فولاد شدیم و سال‌ها طول کشید که ما به این ساختار رسیدیم، ولی برنامه‌ریزی که انجام شد، درست بود. الان شما شاید از لحاظ قدمت قدیمی باشید، اما از لحاظ لیگ برتری یک تیم نوپا هستید. الان وقت این است که یک برنامه‌ریزی درست کنید تا بتوانید کم کم یک سپاهان شوید. شدنی هم هست. این شهر این‌همه امکانات دارد، بهترین زمین‌ها را دارید، باشگاه‌های خوبی دارید، ورزشگاه‌های خوبی دارید‌. شرایط اقتصادی مس طوری هست که اگر برنامه‌ریزی‌اش درست باشد، بتواند به آنها برسد.

دیدگاه‌ها