کد خبر : 2026063 | 13 خرداد 1403 ساعت 21:42 | 59.4K بازدید | 189 دیدگاه

فاصله به اندازه یک نفس

متواضع باشیم، کاش این جام دو قهرمان داشت

لیگ برتر ایران با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید، لیگی که می‌توانست دو قهرمان داشته باشد.

متواضع باشیم، کاش این جام دو قهرمان داشت

به گزارش "ورزش سه "، شب گذشته هواداران میلیونی فوتبال ایران لحظات سخت و دشواری را سپری کردند، لحظاتی که شاید تکرار آن در فوتبال ایران کم اتفاق بیفتد و نمونه مشابه آن را در لیگ برتر انگلستان و در سال 2012 به یاد داریم، روزی که دو تیم همشهری منچستر یونایتد و منچستر سیتی در روز آخر لیگ برتر انگلستان به صورت همزمان به مصاف رقبای خود رفته بودند و منچستر یونایتد تنها در صورت برد و عدم برد سیتی به قهرمانی در لیگ انگلستان می‌رسید. آن روز و در حالی که قرمزهای اولدترافورد به برد دست یافته بودند تا لحظات آخر به نفع آنها پیش می‌رفت و آبی‌های سیتی با نتیجه دو بریک از کوئیز پارک رنجرز عقب بودند. اتفاقی نادر در وقت‌های اضافه افتاد و سیتی با دو گل ادین ژکو و سرخیو آگئورو بعد از 44 سال به مقام قهرمانی لیگ انگلستان رسید.

شب گذشته تقریباً این لحظات را در تهران سپری کردیم، آبی‌های پایتخت برای رسیدن به مقام قهرمانی باید پیروز می‌شدند و سرخ‌ها در برابر مس رفسنجان به سه امتیاز بازی نمی‌رسیدند. استقلال خیلی زود وظیفه خودش را انجام داد و با دو گل از پیکان پیش افتاد، از دقیقه 22 بازی استقلال در ورزشگاه اکباتان تا دقیقه 87 بازی در ورزشگاه آزادی زمان با دو سرعت متفاوت در حال محاسبه بود. ثانیه‌ها به سختی برای آبی‌ها در حال سپری شدن بود و سرخها زمان را با سرعت باد در حال رسیدن به دقیقه 90 بازی می‌دیدند.

2029299

خبرهای خوبی به ورزشگاه آزادی نمی‌رسید، پیکان ده نفره شده بود و استقلال با فرصت سوزی بازیکنانش موقعیت‌های متعدد گلزنی را از دست می‌دادند، سرخ‌ها برای رسیدن به قهرمانی باید به گل در بازی می‌رسیدند، آنها برای رسیدن به گل حلقه محاصره را با بالا بازی کردن مدافعانشان تنگ تر کرده بودند، ولی فرصت گلزنی برای آنها با توجه به بازی متراکم بازیکنان مس در حوالی دروازه‌شان به سختی به دست می‌آمد.

استقلال به رکورد 67 امتیاز رسیده بود، ولی جامی در کار نبود، پرسپولیس برای رسیدن به قهرمانی باید گل می‌زد و به رکورد 68 امتیاز که بالاترین امتیاز قهرمانی می‌باشد و در اختیار تیم بدون شکست دو سال قبل استقلال بود باید می‌رسید. 

دقیقه 87 بازی فرا رسید، لحظه‌ای که سرخ‌ها در صحنه‌ای مشکوک و مهم با ضربه گولسیانی به گل رسیدند و حالا آنها قهرمان ایران بودند، تنها سه دقیقه به پایان بازی در 90دقیقه و تنها 9 دقیقه به سوت پایانی عرب براقی داور بازی مانده بود که گولسیانی موفق شد جای دو تیم را در صدر جدول عوض کند.

پرسپولیس بازی را برد و با تنها با یک امتیاز اختلاف موفق شد قهرمان ایران شود، قهرمانی سرخ‌ها با این فاصله امتیازی برای هواداران استقلال که در طول فصل بیشترین سهم صدرنشینی را داشتند سخت و دشوار بود و کام آنها را تلخ کرد. تلخی این اتفاق در آخرین دقایق بازی برای آنها تا ابد خواهد ماند و در این طرف اوضاع برای سرخ‌ها به شیرینی می‌زند، جامی که در لحظات آخر برای آنها رقم خورد و آنها قبلا این لحظات شیرین و گوارا را در لیگ‌های اول و هشتم سپری کرده بودند.

2029214

کاش این جام دو قهرمان داشت، آبی‌ها که مشکلات متعدد مدیریتی را از روز اول فصل با اختلاف بین سرمربی و مدیر را تحمل کردند، تنها یک امتیاز با قهرمان فاصله داشتند و آنها هم لیاقت صدرنشینی و قهرمانی را داشتند. 

پپ گواردیولا جمله مهمی در این رابطه گفته است، او می‌گوید وقتی در لیگ فرسایشی و در روز اخر فاصله قهرمان و نایب قهرمان یک امتیاز است، برای تیم دوم هم باید احترام قائل بود، آنها نیز به اندازه قهرمان لیاقت دارند و این فاصله تنها به اندازه یک گل، یک موقعیت و یک واکنش دروازه‌بان فاصله است.

محمدرضا تقی‌خانی

دیدگاه‌ها