کد خبر : 2026623 | 16 خرداد 1403 ساعت 14:08 | 4.1K بازدید | 1 دیدگاه

پایان ماجرای مسابقات جنجالی نیجربه

دست رد فدراسیون جهانی دوومیدانی به اعتراض ایران

فدراسیون جهانی دوومیدانی سطح مسابقات نیجریه را که با حواشی زیادی برای ورزشکاران ایران همراه بود از سطح نقره‌ای به سطح D کاهش داد.

دست رد فدراسیون جهانی دوومیدانی به اعتراض ایران

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از ایسنا، چندی پیش چهار ورزشکار ایران به مسابقات نیجریه که از سوی فدراسیون با عنوان تور قاره‌ای سطح نقره‌ای معرفی شده بود، اعزام شدند تا برای کسب سهمیه المپیک امتیاز لازم را کسب کنند.

حمیده اسماعیل‌نژاد، مهدی صابری، ‌مهدی پیرجهان و حسین رسولی، چهار ورزشکار اعزامی ایران به این رقابت‌ها بودند. سطح این مسابقات ابتدا در سایت فدراسیون جهانی سطح B و امتیاز آن ۱۰۰ بود که ورزشکاران ایران می‌توانستند در راه کسب سهمیه المپیک امتیاز خوبی را کسب کنند اما پس از حضور در محل مسابقات از طریق مسئولان برگزاری رقابت‌ها متوجه می‌شوند که سطح این رقابت‌ها به دلیل عدم حضور کشورهای دیگر کاهش پیدا کرده است.

فدراسیون جهانی تا روز گذشته تغییری در سطح این مسابقات اعمال نکرده بود اما امروز سطح این مسابقات از B به D کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب ورزشکاران ایران امتیاز کمتری را هم کسب خواهند کرد.

این مسابقات حواشی زیادی هم برای ورزشکاران ایران داشت و اسماعیل‌نژاد انتقاداتی را در این زمینه مطرح کرد. از جمله اینکه سطح این مسابقات نقره‌ای نبوده است و در برگزاری آن مشکلات زیادی وجود داشت. از طرف دیگر اسکان ورزشکاران ایران در منطقه ناامنی از نیجریه بوده است.

از طرفی پژمان معتمدی، سرپرست دبیر فدراسیون دوومیدانی ایران، در گفت‌وگو با ایسنا از شکایت و ارسال نامه اعتراضی به فدراسیون جهانی خبر داد که چرا فدراسیون جهانی به محض اعلام فدراسیون نیجریه مبنی بر کاهش سطح رقابت‌ها این تغییر را در سایت خود اعمال نکرده تا ایران ورزشکاران خود را اعزام نکند.  

معتمدی درباره شکایت ایران به فدراسیون جهانی به ایسنا گفت: «فدراسیون ایران نامه‌ای اعتراضی به فدراسیون جهانی نوشته است. ما اعلام کرده‌ایم که چرا در سامانه‌تان که همه دنیا می‌بینند مسابقات نیجریه را درجه B اعلام کرده‌اید و وقتی نیجریه می‌گوید مخاطب خارجی ندارم و امتیاز کمتری می‌گیرم، هیچ تغییری در سامانه شما ایجاد نشده است. گفتیم ورزشکاران ما می‌توانستند در یک مسابقه دیگر شرکت کنند اما به دلیل حضور در نیجریه امکان حضور در سایر مسابقات را از دست داده‌اند و اکنون باید به دنبال راهکار باشیم. البته تا زمانی هم که نتایج اعلام نشود خیلی نمی‌توانیم اعتراض کنیم چون ممکن است همین مسابقه را سطح B تلقی کنند که دیگر برای ما فرقی ندارد چون ما امتیاز این مسابقات را برای ورزشکارانمان نیاز داریم.»

با این حال اعتراض ایران جواب نداد و سطح رقابت‌ها کاهش پیدا کرد و عملا ایران ورزشکاران خود را با صرف هزینه به رقابت‌هایی اعزام کرد که دستاورد چندانی هم برایشان نداشت. هرچند در این موضوع نمی‌توان فدراسیون را مقصر دانست.

دیدگاه‌ها