کد خبر : 2050955 | 05 تیر 1403 ساعت 15:08 | 32K بازدید | 24 دیدگاه

انتظار دو مدال بجاست، شاید بیشتر هم بگیریم

رنگرز مدال فرنگی‌کاران در المپیک را پیش‌بینی کرد

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی می گوید توقع کسب دو مدال از فرنگی کاران کاملا بجاست.

رنگرز مدال فرنگی‌کاران در المپیک را پیش‌بینی کرد

به گزارش "ورزش سه"، حسن رنگرز سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در فاصله يک ماه تا شروع المپیک صحبت‌های مفصلی را با سایت فدراسیون کشتی در خصوص وضعیت تیم ملی کشتی فرنگی و شانس کسب مدال توسط فرنگی‌کاران به صحبت پرداخته است.

*برگزاری 3 اردوی مهم تا المپیک در دستور کار است

3 اردوی مقطعی و مهم تا المپیک داریم که 2 اردو پرفشار و یک اردو نیز با کاهش فشار (Taper) خواهد بود. در زمان استراحت بین اردوها، در اردوی اول اعضای تیم ملی به مشهد مقدس برای زیارت امام رضا (ع) مشرف می شوند و در پایان اردوی دوم نیز به استان مازندران خواهیم رفت.

*از اجرای چرخه انتخابی تیم ملی خوش‌حالم

خوش‌حالم که چرخه انتخابی تیم ملی با حمایت فدراسیون و برای سال دوم به شکل تام و تمام اجرا شد. انجام چرخه کار بسیار خوبی بود چرا که نقشه راه انتخاب شدن ملی‌پوشان مشخص شد و از دل همین چرخه سعید اسماعیلی ملی‌پوش شد و حتی قهرمانان مدال‌دار ما بعضا حاشیه امن پیدا نکردند. 

معتقدم در کشتی فرنگی به طور مشخص 6 وزنی که انتخاب شدند در یک روند عادلانه، شفاف و یک مسیر روشن توانستند افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را به دست بیاورند.

*بهترین کمپ تمرینی دنیا را در اختیار داریم

شرایط برگزاری اردوها بسیار خوب بود و از روند موجود رضایت کامل داریم. تیم بسیار خوبی در کنار مجموعه است، مربی بدنساز، پزشک تغذیه، پزشک روانشناس، فیزیوتراپ‌ها و سایر عوامل، ضمن اینکه امکانات سخت افزاری ما بسیار عالی و در سطح استانداردهای دنیا است و ما یکی از بهترین کمپ‌های تمرینی دنیا را در اختیار داریم.

*بهترین‌های دنیا در المپیک به میدان می‌روند

نباید فراموش کنیم رقابت‌های المپیک آوردگاه بسیاری بزرگی است و همه کشورهای دنیا از تمامی ظرفیت‌های خود برای کسب مدال المپیک استفاده می‌کنند. در واقع 16 نفری که در هر وزن کسب سهمیه کرده‌اند از مسیرهای مختلف و دشواری عبور کردند و این مسابقات در بالاترین سطح کیفی این رقابت‌ها برگزار می‌شود.

*توقع کسب 2 مدال از کشتی فرنگی به جا است

همه 6 کشتی‌گیر ما شایستگی کسب مدال دارند، ولی باید این را در نظر بگیریم که این رقابت‌ها سطح بسیار بالایی دارد و کسب مدال در این آوردگاه کار سخت و مشکلی است. معدل کسب مدال ما در 3 دوره اخیر 2 مدال بوده است، البته المپیک لندن را باید به عنوان یک اتفاق بی‌نظیر بدانیم. در ادوار گذشته نیز معدل کسب مدال زیر یک مدال بوده است. معتقدم توقع کسب 2 مدال فارغ از رنگ آن، از تیم ملی کشتی فرنگی در المپیک به جا است. اگر کشتی‌گیران در بهترین فرم بدنی خودشان بودند و خدا یاری کرد، این تیم قابلیت کسب بیش از 2 مدال دارد. اما توقع معقول، منطقی، به جا و بر منبای عملکرد و عقبه کشتی فرنگی، کسب 2 نشان از این آوردگاه است.

1939855

*در اوزان 97 و 130 کیلوگرم شانس بیشتری برای کسب مدال داریم

در وزن 60 کیلوگرم مهدی محسن نژاد تجربه بسیار خوبی دارد ولی بنا به دلایل مختلف دستش از مدال کوتاه مانده است ولیکن مسیرش برای کسب مدال، طبق قرعه و جدولی که وجود دارد کار بسیار سختی است.

سعید اسماعیلی کشتی‌گیر بی‌نهایت شایسته‌ای است ولی نباید فراموش کرد که اسماعیلی آخرین مدالش را در وزن 60 کیلوگرم رقابت‌های جوانان جهان بدست آورده است و اولین حضورش در عرصه بزرگسالان در وزن 67 کیلوگرم المپیک است. در وزنی که کیفی‌ترین وزن المپیک است.

در وزن 77 کیلوگرم امین کاویانی‌نژاد آخرین سال ملی پوش شدنش به نظرم سال 2019 باشد. وی در وزن 77 کیلوگرم اولین رقابت عرصه جهانی‌اش را در المپیک تجربه می‌کند، در وزنی که 8 مدعی نزدیک به هم برای کسب مدال دارد.

در وزن 87 کیلوگرم علیرضا مهمدی کشتی‌گیر 21 ساله‌ای است که سهمیه گرفته و برای اولین بار در وزن 87 کیلوگرم اولین حضور جدی‌اش را تجربه می‌کند. مهمدی سال گذشته در وزن 82 کیلوگرم و در وزن غیر المپیکی مدال کسب کرده این در حالی است که ما سال‌های سال است که نتوانستیم در وزن 87 کیلوگرم مدال کسب کنیم.

2 مدعی که شانس بیشتری برای کسب مدال دارند و امیدواریم که خوشرنگترین مدال را کسب کنند محمدهادی ساروی در وزن 97 کیلوگرم  و امین میرزازاده در وزن 130 کیلوگرم است که انتظار کسب مدال از آن ها طبیعی است. اما در 4 وزن دیگر شرایط و مسیر ما برای رسیدن به مدال مسیر بسیار دشوار و صعب العبوری است.

* اشتباهات داوری می‌تواند کار را سخت کند
 
در مورد قرعه بد و یا اشتباهات داوری، اولا کشتی‌گیران ما بدون در نظر گرفتن پیش فرض هایی از این جنس باید به روی تشک بروند و رقابت کنند. معتقدم کشتی‌گیران نباید خودشان را در بند و اسیر تفکراتی از این جنس کنند.

در ادامه چیزی که بسیار مهم است این است که در کشتی فرنگی بخواهیم یا نخواهیم یک مفهوم به نام خاک کم کاری و پوئن اخطار وجود دارد که در این زمینه واقعا دست داورها باز است که بتوانند بر مبنای یک سری تفاسیر این پوئن اخطار را جابه‌جا کنند. این در حالی است که قرار نیست داور بخواهد امتیاز یک فن را ندهد و یا کم بدهد بلکه آن چیزی که اتفاق افتاده است این است که یک داور سهوا یا عمدا می‌تواند فرآیند یک کشتی را متوقف یا مختل کند. 

وقتی کشتی‌گیر فعال است و کار می‌‌کند و در این لحظه یک اخطار نابه‌جا به آن بدهید آن هم در یک تایم مهمی از کشتی، کاملا تمرکز را از وی می‌گیرند و برنامه فنی آن را بهم می ریزند و باعث می‌شوند شاکله کار از دست خارج شود. 

اما آن چیزی که وجود دارد ما در هیچ دوره‌ای از رقابت های المپیک و قهرمانی جهان حمایت داوری را به همراه نداشتیم و کاملا این موضوع مسبوق به سابقه است.

*قرعه و رنکینگ بسیار با اهمیت است

در المپیک 8 کشتی گیر رنکینگ دارند و در جاهای مختلف جدول قرار می‎‌گیرند. ما در وزن 60 کیلوگرم رنکینگ داریم اما قهرمان و نایب قهرمان جهان در گروه محسن نژاد حضور دارند.

در 67 کیلوگرم نیز رنک داریم اما باز هم قهرمان و نایب قهرمان جهان در گروه ما است و در اوزان 60 و 67 کیلوگرم سخت‌ترین قرعه را داریم.

در وزن 77 و 87 کیلوگرم نمایندگان ما رنکینگ ندارند و عملا با توجه به کسرت کشتی‌گیران با کیفیت در این اوزان، قطعا از دور اول رقابت‌های بسیار دشواری خواهند داشت و با توجه به جدول، در هیچ جایی نمی‌توانند ببازند چرا که احتمال حذف است و حریفان در دورهای بعد بهتر می شوند.

در وزن 97 با توجه به حضور ساروی در رنکینگ مجارستان، مسیر وی برای رسیدن به فینال کمی سخت است اما در کشتی ماقبل فینال، مبارزه دشواری با حریف بلاروس خواهد داشت.

در وزن 130 کیلوگرم رضا کایالپ و امین میرزازاده با توجه به رنکینگ، در دو سوی جدول هستند. اما آن چیزی که وجود دارد اینکه لوپز رنکینگ ندارد و ممکن است در هر جای جدول قرار بگیرد و قبل از فینال با نماینده ما روبرو شود.

در حال آنالیز تمامی رقبا هستیم
قطعا ما برای هر کشتی و هر رقابت یک استراتژی مشخص منطبق بر آنالیز صورت گرفته داریم. چند هفته است که کار را شروع کردیم، در اتاق آنالیز کمپ تیم های ملی ، فیلم های حریفان دیده می‌شود و ما بعد از آمادگی تکنیکی و جسمانی  و حفظ آن، به دنبال دیدن فیلم کشتی حریفان و آنالیز آن ها و آمادگی روحی و روانی کشتی‌گیران هستیم.

*حضور برخی از کشتی گیران در چرخه کمک بزرگی به تیم ملی کرد

اتفاق خوبی که در چرخ افتاد حضور برخی از کشتی‌گیران و ایجاد رقابت بود. اینکه ده بزرگی، محمدرضا و محمد علی گرایی، ناصر علیزاده، مهدی بالی و فردین هدایتی در چرخه حضور داشتند و رقابت خوبی را ایجاد کردند تا کشتی‌گیران احساس خطر کرده و بیشتر کار کنند کمک بزرگی به تیم ملی کرد.

رنگرز در پایان با قدردانی از تمامی دست‌اندرکاران کشتی کشور که برآیند کار آن ها بر بهبود روند کار تیم ملی تأثیر گذاشته است، خاطرنشان کرد: من و همکارانم در تیم ملی تمامی تلاش خود را می‌کنیم که ملی‌پوشان با بهترین آمادگی راهی المپیک شوند و بتوانیم با کسب افتخار باعث شادی مردم و سربلندی کشورمان شویم.

دیدگاه‌ها