کد خبر : 2051389 | 07 تیر 1403 ساعت 15:51 | 14.7K بازدید | 68 دیدگاه

حسن یزدانی می‌تواند الگویی برای بقیه باشد

آخرین وضعیت ستاره‌های کشتی آزاد از زبان کاوه

محسن کاوه می‌گوید نباید انتظار داشته باشیم که کشتی آزاد در تمامی اوزان المپیکی به مدال برسد.

 آخرین وضعیت ستاره‌های کشتی آزاد از زبان کاوه

به گزارش "ورزش سه"، محسن کاوه سرمربی تیم ملی کشتی آزاد که 5 آزادکار المپیکی ایران را این روزها آماده حضور در پاریس 2024 و کسب مدال‌های خوش‌رنگ می‌کند، در گفتگویی مفصل با سایت فدراسیون کشتی در خصوص مسائل مختلف به صحبت پرداخته است.

* فدراسیون بهترین امکانات را در اختیار ما گذاشته است
کاوه در مورد شرایط این تیم برای حضور در المپیک پاریس گفت: 3 اردوی دیگر تا المپیک داریم که به تدریج فشار کم خواهد شد تا طبق برنامه‌ریزی که انجام شده، کشتی‌گیران به آمادگی کامل برای حضور در این مسابقات برسند. همکاران خوب و همدلی داریم، هر کس طبق شرح وظایف کار خود را انجام می‌دهند. هر کشتی‌گیر برنامه خاص خود را دارد و طبق طراحی تمرین انجام شده کار را جلو می‌بریم. فدراسیون کشتی امکانات بسیار خوبی را در اختیار گذاشته و حمایت حداکثری را از تیم‌های ملی کشتی دارد. در کنار آن مربی بدنساز، پزشک تغذیه، روانشناس و کادر فنی تمامی تلاش خود را انجام می‌دهند که کشتی‌گیران از لحاظ جسمانی،‌ روحی روانی و فنی در بهترین حالت خود قرار بگیرند.

وی ادامه داد: برنامه‌ها به خوبی پیش می‌رود و نکته‌ای که مدنظر داریم این است که سلامتی کشتی‌گیران در یک ماه منتهی به المپیک حفظ شود،‌ چراکه در ماه‌های گذشته چند کشتی‌گیر ما به دلیل آنفولانزا و امیرحسین زارع نیز به دلیل عفونت چشم چند روزی از تمرینات دور بودند و در این برهه از زمان دور از تمرینات جبران‌ناپذیر خواهد بود.

2048307

* باید یک رحمان آماده را روی تشک بفرستیم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در مورد شرایط رحمان عموزاد در المپیک پیش رو اظهار داشت: وزن 65 کیلوگرم وزن پرترافیک با حریفان مطرح و عنوان‌داری است. همانطور که همه ما رحمان را یک کشتی‌گیر خوب می‌دانیم کشتی‌گیران دیگر از جمله نمایندگان آمریکا، مجارستان، ارمنستان، گرجستان، مغولستان،‌ آذربایجان،‌ ژاپن، قرقیزستان و آلبانی نیز خوب هستند اما تلاش ما این است که یک رحمان آماده و با روحیه را روی تشک بفرستیم.

* امیدوارم روند رو به رشد یونس ادامه پیدا کند
وی در مورد شرایط وزن 74 کیلوگرم،‌ گفت: این وزن هم به مانند وزن 74 کیلوگرم بسیار کیفی است و یونس امامی رقبای سرسختی را پیش روی خود دارد. امامی در جهانی صربستان دستش از مدال و سهمیه کوتاه ماند، اما کشتی‌های خوبی را در مسابقات کسب سهمیه قرقیزستان گرفت و امیدواریم که روند رو به رشد وی ادامه پیدا کند.

* نباید آرون بروکس را دست کم بگیریم
کاوه در مورد آمادگی حسن یزدانی برای حضور در وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد المپیک گفت: یزدانی بعد از جراحی سنگین کتف نشان داد که می‌تواند یک الگویی برای کشتی‌گیران باشد که در اثر پشت‌کار و تلاش می‌توان به چیزی رسید که دست نیافتنی به نظر می‌آمد. حسن با تمامی حریفان خود در سالیان گذشته کشتی گرفته و تنها آرون بروکس که با شکست دیوید تیلور راهی این مسابقات می‌شود،‌ مصاف نداده است. به نظرم بروکس کشتی‌گیر خوبی است که نباید او را مانند سایر رقبا دست کم بگیریم و امیدواریم که یزدانی در سایه تلاش و پشت‌کار بتواند بهترین‌ها را رقم بزند.

2048310

* در 97 کیلو قرعه خوب می‌تواند به ما کمک کند
وی در مورد وزن 97 کیلوگرم گفت: ما در وزن 97 کیلوگرم رنکینگ نداریم و جدول طوری است که احمد تاج‌الدینوف قهرمان جهان و کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک در یک سمت گروه قرار دارند. قرعه در این وزن می‌تواند به ما کمک کند اما نباید به دنبال قرعه بود و تمامی سعی خود را می‌کنیم که امیرعلی آذرپیرا که روند رو به رشدی داشته در زمان باقی مانده نیز بهتر از قبل شود. البته به جز این دو کشتی‌گیر چند حریف خوب دیگر نیز در این وزن حضور دارند که نباید از ذهن فراموش کنیم. در 97 کیلوگرم چند سالی است که مدال نگرفته‌ایم و امیدارم که آذرپیرا بتواند کسب افتخار کند.

* زارع در باد طلای قبلی نمی‌خوابد
کاوه در مورد امیرحسین زارع گفت: زارع سال گذشته موفق بود، اما خودش به این بلوغ فکری رسیده که نباید در باد این موفقیت بخوابد و باید زحمت بکشد و تلاش کند چراکه همواره در سایه زحمت،‌ تلاش، پشت‌کار، جسارت و شجاعت نتیجه حاصل می‌شود. این را نباید فراموش کنیم که کوچک‌ترین اشتباه باعث می‌شود که مدال طلا به مدال برنز یا حذف، تبدیل شود و با توجه به حریفان سرسخت و عنوان‌دار، کار زارع نیز برای کسب مدال به هیچ وجه راحت نیست. همه رقبا از نظر فنی و جسمانی خود را آماده این آوردگاه مهم می‌کنند اما جریان المپیک روحی و روانی است و کسی که روح و روانش بالا باشد می‌تواند موفق باشد.

* به جز چند کشتی‌گیر روس همه مدعیان هستند
کاوه در مورد سطح رقابت‌های کشتی آزاد المپیک پاریس اظهار داشت: به جز چند نماینده مطرح روسیه که کمیته بین‌المللی المپیک اجازه حضور آن‌ها را نداد، بهترین‌های کشتی جهان در المپیک حاضر هستند. در بیشتر اوزان کشتی‌گیران مطرح و عنوان‌دار روسی‌الاصل که به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند حضور دارند. علاوه بر آن تمامی نمایندگان تیم آمریکا که قهرمان جهان در سال گذشته شده‌اند، به همراه مدال‌آوران و عنوان‌داران چند سال گذشته در المپیک به میدان می‌روند که جمع آن‌ها به همراه کشتی‌گیران کشورمان سطح این رقابت‌ها را بسیار بالا برده است.

1634034

* نمی‌توانیم در همه اوزان مدال بگیریم
وی در مورد انتظارات از کشتی‌گیران گفت: نباید بار روانی برای کشتی‌گیران ایجاد کرد، ما در مسابقات جهانی در اوزان المپیکی تنها 2 مدال در 125 و 86 کیلوگرم کسب کردیم و در 3 وزن دیگر نیز مدال نگرفتیم. نگاه ما المپیکی است و بچه‌های ما توانایی کسب مدال را دارند و تلاش خود را خواهیم کرد که بهترین عملکرد را داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد تصریح کرد: صحبت‌هایی می‌شود که کشتی‌گیران باید در تمامی اوزان مدال بگیرند اما نباید فراموش کرد که المپیک آوردگاه بسیار بزرگی است. به‌عنوان مثال در سال 2011 مهدی تقوی و رضا یزدانی بهترین کشتی‌ها را گرفتند و به مدال طلا رسیدند اما در سال 2012 دستشان از مدال کوتاه ماند. ما تلاش خود را می‌کنیم و امیدوارم که کشتی‌گیران کشورمان بهترین نمایش را بدهند و می‌توانیم موفق باشیم.

وی ادامه داد: فدراسیون در نوبه‌های مختلف از لحاظ مالی پاداش‌هایی را به کشتی‌گیران داده، ضمن اینکه تمامی شرایط در کمپ تیم‌های ملی کشتی مهیا بوده است. کادری همدل داریم و در کنار هم کار گروهی خوبی را انجام می‌دهیم. کشتی‌گیران نیز به این نتیجه رسیده‌اند و این موضوع در ذهن آن‌ها رسوخ کرده است که با کسب مدال المپیک به دنبال شاد کردن مردم باشند و کسب این مدال آن‌ها را جاودانه می‌کند. البته همه دنیا می‌آیند که خود را در المپیک نشان دهند و این آوردگاه مزرعه پرگلی است که نمی‌توان گفت، همه گل‌ها را ما بچینیم و سایر رقبا هم هستند.

2048309

* موفقیت کشتی می‌تواند حال مردم را خوب کند
کاوه در مورد آنالیز رقبای کشتی‌گیران کشورمان گفت: این یک واقعیت است که مبارزه‌ای که یک کشتی‌گیر روی تشک نمایش می‌دهد باید بیرون تشک تمرین شود. ما تمام فیلم‌های کشتی‌گیران، منابع کشتی‌گیری، نقاط قوت و ضعف آن‌ها را درآوردیم و روی آن کار می‌کنیم. هر کسی با مربی تخصصی خودش کار می‌کند تا از این بابت مجهز روی تشک برویم. برنامه تمرینی مشخص داریم و رقبای تمرینی برای کشتی‌گیران قرار می‌دهیم که حریفان آن‌ها را شبیه‌سازی کنیم.

کاوه در پایان خاطرنشان کرد: موفقیت کشتی می‌تواند حال مردم ما را خوب کند و شاهد این بوده‌ایم که اگر کشتی موفق شود خیلی از جوانان به سمت باشگاه‌ها و کشتی‌گیر شدن می‌آیند و این می‌تواند یک اتفاق خوب برای جامعه به دلیل دوری از جوانان از ناهجاری‌ها باشد. به تمامی اهالی کشتی می‌گویم که کشتی مال همه است و  فعلا امانتی است که در دست ما قرار دارد و از همه می‌خواهیم در مدت باقی مانده آن چیزی که به نفع کشتی است انجام دهند و دعا کنیم که کشتی‌گیران در المپیک موفق باشند.

دیدگاه‌ها