حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1276922/4 زمان: 12:05   1394/07/30 بازدید: 122,070

با سرمربی سابق سپاهان از قهرمانی آسیا تا مسلمان شدن

ژوروان ویرا: مسلمان شدم و اسمم یوسف است

سرمربی برزیلی سابق سپاهان در گفتگویی متفاوت از اتفاقات بعد از قهرمانی پرسپولیس می گوید و آن را هدیه و البته اشتباهی از داور می داند.

به گزارش "ورزش سه"، سرمربی سابق سپاهان در گفتگویی متفاوت با همشهری ورزشی از قهرمانی از دست رفته سپاهان تا قهرمانی در آسیا به همراه تیم ملی عراق و مهمترین اتفاق زندگی اش یعنی مسلمان شدن گفته.

ژوروان ویرا؛ سرمربی برزیلی سابق سپاهان که در لیگ هفتم، تیمش در جدالی دراماتیک قهرمانی را در ثانیه های پایانی به افشین قطبی و پرسپولیس داد. کسب یک تساوی برابر پرسپولیس کافی بود تا سپاهانی ها عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهند اما اعلام 6 دقیقه زمان اضافه برای این بازی و گل دقیقه 96 سپهر حیدری کاخ آرزوهای اصفهانی ها را فرو ریخت تا سرخ ها خوشحال ترین مردم جهان باشند. لذتی که بعد از آن قهرمانی دیگر تجربه نکرده اند و هنوز با آن خوش هستند.

داور اشتباه کرد؛ مثل همه جا!

مهمترین سوال درباره از دست دادن جام قهرمانی برابر پرسپولیس در روزی که روی نیمکت سپاهان نشسته بودید. از آن اتفاق می گویید؟

خیلی بد بود، خیلی! داور بزرگترین اشتباه را کرد. این بازی مسلما اینقدر نیاز به وقت اضافه نداشت و ما در زمان های طولانی اضافه اعلام شده بازی را واگذار کردیم. داور اشتباه کرد اما همه جا فوتبال همینطور است. ما بازنده شدیم در حالی که چند ثانیه قبل از آن جام در دستان ما بود و این بزرگترین تاسف برای ماست. به نظرم این کافی باشد و چیز دیگری نمی توانم درباره آن بگویم و در نهایت افتخار می کنیم به کار بزرگی که انجام دادیم.

منظور از کار بزرگ؟

ما کار بزرگی کردیم؛ 5 امتیاز از تیمم کم شد و ما همچنان ادامه دادیم. خاطرات خوبی از آن فصل دارم و برای کل فصل سخت کار کردیم و نشان دادیم می توانیم در راه قهرمانی قدم برداریم. در نهایت ما قهرمانی را از دست دادیم به خاطر اشتباه داوری. اتفاق مرموز و عجیبی نبود و من بعد از آن ایران را ترک کردم چون قراردادم به پایان رسیده بود و طرف مقابل مایل به ادامه همکاری نبود. این اتفاق طبیعی است و در همه جای دنیا مرسوم است.

خاطرات خوب تان از اصفهان؟

تلاش زیادی که برای قهرمانی داشتیم و دنبال کردن هدف تا ثانیه پایانی. باید بگویم برخی اوقات دیوانه وار هوس بریانی می کنم و هر جایی که می روم دنبال رستورانی ایرانی هستم تا آن را تجربه کنم.

پس چرا به ایران برنمی گردید؟

چرا نمی آیم؟ من ایران را در قلبم حفظ کرده ام و این را صادقانه می گویم. مسلما برای همکاری نیاز به پیشنهاد است و مطمئنا همین فردا ساکم را به مقصد ایران خواهم بست اگر پیشنهادی وجود داشته باشد.

 
به نظرتان با توجه به اشتباه داور، نیتی برای قهرمانی پرسپولیس وجود داشته؟

نه. نمی توانم به صراحت این را بگویم. وقتی چیزی را می گویی باید از آن اطمینان داشته باشی و من تنها می گویم داور اشتباه کرد. من حتی به بازیکنانم بعد از اشتباه حمله نمی کنم و نمی گویم مقصر تو بودی. من مسوولیتم را قبول می کنم و به عنوان سرمربی مسوول هر نتیجه منفی در تیمم هستم و هیچ وقت کسی را سپر خودم قرار نمی دهم.

نظرتان درباره کارلوس کی روش؟ او این روزها به عنوان سرمربی ایران انتقادات زیادی را متوجه خودش می بیند.

من هیچگاه به همکار خودم انتقاد نمی کنم. جدول، نتایج، روزنامه و تجزیه و تحلیل آنها مسلما در این ارتباط کارساز است. کی روش خیلی خوب عمل کرده است و این را نتایج او می گوید. حضور در جام جهانی 2014 به عنوان تیم اول و رتبه اول آسیا در رنکینگ که مسلما اینها کار آسانی نیستند. خصوصا این را در نظر بگیرید که در آسیا قطب هایی مثل ژاپن، کره جنوبی و استرالیا حضور دارند و تیم های عربی هم مثل همیشه سخت هستند. او در آسیا و جام ملت ها هم اسیر بدشانسی شد و در جام جهانی هم من مفسر بودم و یکی از بازی های ایران را دیدم. آنجا شرایط متفاوت است و مسلما ایران عملکرد بدی نداشت.

آقای ژوروان ویرا؟

نه، اکنون اسمم یوسف است و آن را تغییر داده ام. البته طبق قوانین پرتغال من نمی توانم اسمم را در کشورم تغییر دهم اما به هرحال اسمم اکنون یوسف است.

یعنی مسلمان شده اید؟

بله. من در سال 99 تصمیم گرفتم دین برای خودم انتخاب کنم. مسلما من اکنون چیزی را تغییر نداده ام بلکه دین اسلام را انتخاب کرده ام. پیش از آن من دینی نداشتم و با مطالعات آن را بهترین دیده ام. این تصمیمی بود که من گرفته ام و از آن راضی ام. این تصمیمی است که از باورهای درونم شکل گرفته و فکر می کنم باید در برهه ای این مساله را در نظر بگیریم که ذهن و باورهای های مان را مهم هستند. باید از ذهن و بدن مراقبت کنیم و مسلما دین در آن نقش زیادی دارد و راهنمایی مان می کند. البته من قبل از ازدواج با همسرم این تصمیم را گرفتم مسلمان شدم و خدا را شکر و از آن راضی ام.
از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.